Data publikacji:

Dogfrisbee – współzawodnictwo i dobra zabawa z pupilem

Twojego psa nie trzeba długo przekonywać do aportowania, zabawy czy podjęcia wysiłku fizycznego? Odkryj w swoim pupilu talent do latania i łapania frisbee. Dogfrisbee może stać się dla Was nie tylko sposobem na urozmaicenie codziennych spacerów, ale i okazją do współzawodnictwa w ciekawych rozgrywkach.

www.flickr.com/photos/emeryway

Historia psiej odmiany gry we frisbee, która w klasycznej postaci opiera się na rzucaniu i łapaniu specjalnego talerza między dwoma lub więcej osobami, sięga sierpnia 1974 roku i związana jest z Alexem Steinem oraz jego whippetem Ashley’em.

Podczas przerwy w meczu bejsbolowym między Dodgersami i Redsami ta dwójka wybiegła na płytę stadionu w Los Angeles i dała pokaz nowego sposobu gry w latające talerze. Człowiek rzucał dysk, a pies pędząc ponad 60 km/h łapał go w locie na wysokości prawie 3 metrów nad ziemią.

http://www.flickr.com/photos/9258photo

Dogfrisbee szybko zyskał kolejnych fanów i stał się sportem, który doczekał się wielu prestiżowych zawodów, w tym Mistrzostw Świata nazywanych „Ashley Whippet Invitational”. W Polsce najsłynniejszą imprezą latających psów jest cykl zawodów Dog Chow Disc Cup, organizowany w parkach na terenie Wrocławia, Warszawy, Poznania i Sopotu.

Aby trenować dogfrisbee wystarczy wolna przestrzeń i dysk przeznaczony do gry z psem, który jest zwykle wykonany z miękkiej gumy lub plastiku, lżejszy, bardziej lotny i plastyczny niż tradycyjne frisbee używane przez ludzi. Można je kupić w sklepie zoologicznym lub zamówić przez internet.

www.flickr.com/photos/e3000

Na początku treningi powinny polegać na nauce aportowania i rzucaniu dyskiem na różne sposoby oraz obserwacji poczynań psa. Należy różnicować wysokość wyrzucania frisbee, tak aby pupil skakał raz wyżej, raz niżej. Z czasem można wprowadzić takie elementy jak odbicie psa od naszego ciała w celu złapania latającego talerza, przeskoki przez nasze ciało, salta, itp.

Jeśli nie wiemy jak podejść do treningów można skorzystać z filmików zamieszczanych w sieci lub też zapisać się z czworonogiem na kurs psiego frisbee. Z czasem można spróbować wziąć udział w zawodach i sprawdzić się na tle innych właścicieli latających pupili.

Autor: Marta Błeszyńska