Data publikacji:

Deskorolka dla początkujących. Jak wybrać klasyczną deskę? 

Deskorolki są stałym elementem miejskiego krajobrazu już od co najmniej kilkudziesięciu lat. Jazda na desce już dawno wyszła jednak z podziemia i na przygodę ze skateboardingiem w wersji rekreacyjnej decyduje się coraz więcej osób w różnym wieku. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje deskorolek, tłumacząc, który model najlepiej wybrać.

Wybór deskorolki dla początkujących na pierwszy rzut oka wydaje się być banalnie prosty. Wbrew pozorom jest to jednak o wiele bardziej skomplikowany sprzęt. Poznaj zatem najważniejsze informacje na temat budowy skateboardu oraz dowiedz się, która klasyczna deskorolka jest najlepsza dla początkujących.

deskorolka dla początkujących

Deskorolka dla początkujących – jaki model?

Skateboardy dzielimy na kilka rodzajów. Różnią się one między sobą rozmiarami, kształtem deski, rozstawem kół, a także przeznaczeniem. Poza klasycznymi deskami, którymi zajmiemy się w tekście, możemy także wymienić popularne longboardy, pennyboardy lub przeznaczone dla doświadczonych użytkowników waveboardy. Zupełnie osobną klasę sprzętu tworzą natomiast deskorolki elektryczne zasilane silnikami na akumulatory, a także deski z silniczkami spalinowymi.

Klasyczne deski skateboardowe są praktyczne, ponieważ można wykorzystywać je do najróżniejszych celów. To uniwersalne modele, które sprawdzą się na parkowych alejkach, chodnikach, jak i w skateparku. Skorzystają z nich zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani skateboardziści w prawie każdym wieku. Deska posiada dwie zaokrąglone końcówki, a jej szerokości wynosi zazwyczaj 19-20 centymetrów. Warto podkreślić, że deskorolki dla dzieci pozostają węższe i są dopasowane do ich rozmiarów butów (szerokość od około 16,5 do 18 centymetrów).

Amatorzy będą czerpać frajdę z rekreacyjnej jazdy na klasycznej desce, bardziej zapaleni fani zaczną jednak z pewnością uczyć się podstawowych trików, dzięki temu po zdobyciu doświadczenia (i wielu upadkach) będą w stanie wykonywać technicznie trudne skoki i grindy.

Elementy deskorolki dla początkującego

Deskorolka, także ta dla początkujących, składa się z kilku podstawowych elementów, które mają ogromny wpływ na jej zachowanie. Przyglądnijmy się z osobna każdemu z nich i przekonajmy się, jak wygląda budowa deskorolki.

Deck w deskorolce dla początkujących

Najważniejszym elementem deskorolki jest tzw. deck, na którym stawiamy stopy. Jest on zbudowany najczęściej z wytrzymałej sklejki z drewna klonowego. W zależności od modelu może on być dodatkowo wzbogacony o elementy wykonane z tworzywa sztucznego. Niektóre rodzaje deskorolek posiadają również całkowicie plastikowe deski. Decki sklejkowe mogą z czasem się rozwarstwiać na brzegach, jest to zupełnie naturalne zjawisko, które występuje przy intensywnej jeździe. W takim wypadku uszkodzenie można naprawić, korzystając z profesjonalnego kleju, a także imadła, które ściśnie spajane elementy.

Powierzchnia desek pokryta jest specjalnym materiałem, tzw. gripem. Zwiększa on przyczepność butów i zapobiega się ich przypadkowemu ześlizgnięciu. Większość desek dla początkujących posiada najczęściej fabrycznie przyklejony grip, niektóre jednak będą wymagały od nas jego samodzielnego zakupu i montażu. Na szczęście używana do tego celu taśma jest dość tania i łatwa w aplikacji. Grip wymienimy bez większych problemów w razie jego uszkodzenia i starcia. Na szybkie zużycie gripu wpływa jazda w brudnych butach, których podeszwy pokryte są ziemią, piaskiem lub błotem.

W zachowaniu równowagi podczas jazdy pomaga również to, że powierzchnia decku jest lekko wygięta w górę, nadając mu dodatkową sprężystość, ważną zwłaszcza podczas wykonywania skoków. Spód desek jest najczęściej ozdobiony różnego rodzaju grafikami i rysunkami. Wielu skateboardzistów przykłada do nich dużą wagę, bowiem nadają sprzętowi indywidualny charakter.

Trucki w deskorolce dla początkujących

Są to metalowe elementy, które odpowiadają za połączenie decka z kółkami. Nie są to jednak sztywne ramy, tylko ruchome części składające się z dwóch mniejszych elementów – baseplate’a (mocowanie do deski) oraz hangera (mocowanie do kółek). Pomiędzy nimi znajduje się gumowy element amortyzujący (bushing). Wszystkie części konstrukcji łączy śruba, tzw. kingpin. Sztywność mocowania kingpina będzie determinowała to, jak bardzo trudno wykonuje się skręty na danej desce. W razie potrzeby możemy na bieżąco zmieniać tą właściwość, dopasowując ją do stylu jazdy. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, nawet jeżeli nie odczuwamy potrzeby regulacji, warto pamiętać, by od czasu do czasu sprawdzać stan śrub w obu truckach.

hulajnoga
Miejska hulajnoga dla dorosłych — dobra alternatywa dla roweru?


Moda na zdrowy styl życia i aktywność fizyczną nie mija. Świadczy o tym chociażby popularność rowerów, które stają się w okresie wiosenno-letnim doskonałą alternatywą dla komunikacji miejskiej lub samochodów. Czy podobną rolę może spełnić hulajnoga? Podpowiadamy, jakie zalety ma hulajnoga dla dorosłych i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Kółka w deskorolce dla początkujących

Każda klasyczna deskorolka wyposażona jest w cztery kółka wykonane z tworzywa sztucznego. Najczęściej jest to poliuretan lub kauczuk. Dobór odpowiednich kółek w deskorolce dla początkujących ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Dopasowuje się je wedle wzrostu i wagi jeżdżącego na desce oraz jej zastosowania. Dla zasady, im większe i bardziej miękkie kółka, tym mniejszą prędkość osiągniemy podczas jazdy. Doświadczeni fani prędkości oraz trików w skateparkach i na ulicy stawiają na najmniejsze i najtwardsze modele.

Twardość kółek jest opisywana w dedykowanej skali opisywanej literą „A”, która jest stosowana przez wszystkich producentów sprzętu. Im większą liczbę otrzymuje dany model, tym będzie twardszy. Podział kół na poszczególne kategorie jest dość jasny:

  • kółka miękkie – ocena w zakresie 77-89 A,
  • kółka średnio twarde – ocena w zakresie 90-98 A,
  • kółka twarde – ocena 99 A lub wyższa.

Łożyska w deskorolce dla początkujących

Łożyska we współpracy z tulejką dystansową pozwalają na płynne obracanie się kółek podczas jazdy. W dużej mierze odpowiadają więc za osiąganą przez deskę prędkość. Do obowiązków skateboardzisty należy ich odpowiednia konserwacja, która polega na ich regularnym i dokładnym czyszczeniu (przynajmniej raz do roku). Początkujący deskorolkarze zazwyczaj zapominają jednak o tej czynności i po prostu pozbywają się kółek z uszkodzonymi łożyskami. 

Dodajmy, że łożyska są klasyfikowane w skali ABEC (używanej także w przypadku rolek), która determinuje jak duży opór stawiają kołu. Im większą cyfrą są oznaczone, tym będą szybsze. Na najbardziej ryzykowną jazdę pozwalają łożyska z oznaczeniem ABEC9. W klasycznych deskach montuje się najczęściej modele ABEC3, ABEC5 i ABEC7.

Wybieramy deskorolkę dla początkujących

Kupno pierwszej lepszej deski w supermarkecie nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli szukasz deskorolki dla początkującego i nie jesteś pewien, czy sport przypadnie ci do gustu, unikaj modeli z najniższej półki cenowej. Zazwyczaj są one zbudowane z niskiej jakości materiałów podatnych na uszkodzenia. 

Przeczytaj także: Jak nauczyć się jeździć na deskorolce?

Z powodu niechlujnego wykonania, w każdej chwili może się np. okazać, że w ich tulejce jest za mało smaru, przez co łożyska mogą doprowadzić do zablokowania się kółek. Ta potencjalnie niegroźna wada jest niezwykle groźna zwłaszcza w przypadku dzieci zaczynających przygodę ze skateboardingiem. Problemem może być również rozwarstwiający się deck bądź zbyt słaby grip, na którym ślizgają się stopy. W takich sytuacjach bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek.

Dobra deskorolka dla początkujących powinna zapewniać stopom optymalną przyczepność i komfort. Warto też zwracać uwagę na wykonanie kółek, które w przypadku najtańszego sprzętu będą szybko ulegać zniszczeniu i zużyciu, przez co nie zapewnią one odpowiedniej amortyzacji podczas jazdy. Pamiętaj więc, by stawiać na sprzęt z dobrze ocenianych sklepów oraz od uznanych producentów.

Deskorolkę dla początkujących możesz także złożyć samodzielnie. W tym wypadku warto wybrać następujące elementy – deck o szerokości około 20 cm, trucki około 180-184 mm i kółka o twardości w zakresie 92-98A, które są względnie miękkimi i dużymi modelami, wyposażone w łożyska typu ABEC3 lub ABEC7. Sprzęt złożony z takich komponentów nie jest przeznaczony do każdego stylu jazdy, ale będzie to dobra deskorolka dla początkującego skatera.

Zanim zaczniesz na serio samodzielnie składać deskę, warto jednak, byś wpierw opanował podstawy, a dopiero potem spróbował swoich sił z prostymi trikami. Wtedy też eksperymentalnie zrozumiesz, czego brakowało w twojej pierwszej deskorolce i sam wyczujesz, jaki powinieneś dokupić grip lub jakie trucki będą odpowiednie.

Przeczytaj także:

Zdjęcie: Pexels

Autor: Michał Kułakowski i Łukasz Morawski