Data modyfikacji:

Deskorolka dla początkujących? Jak wybrać klasyczną deskę?

Wybór deskorolki dla początkujących na pierwszy rzut oka wydaje się być banalnie prosty. Wbrew pozorom jest to o wiele bardziej skomplikowany sprzęt, niż mogłoby się wydawać. Zobaczcie, jaka będzie najlepsza klasyczna deskorolka dla początkujących. Poznajcie też budowę deskorolki.

Wybieramy najlepszą pierwszą deskorolką

deskorolka dla początkujących

Deskorolka dla początkujących – jaki model?

Deskorolki klasyczne (są też elektryczne) dzielimy na kilka rodzajów ze względu na ich zastosowanie. Najpopularniejszy typ to skateboard, którym zajmę się w tym tekście. Oprócz tego w sprzedaży można znaleźć także deski typu cruiser, longboard, trickboard oraz waveboard.

Deski skateboardowe są praktyczne i uniwersalne, ponieważ można wykorzystywać je do najróżniejszych celów. Amatorzy będą czerpać frajdę z samego jeżdżenia, osoby bardziej zapalone mogą nauczyć się kilku podstawowych tricków, natomiast profesjonaliści będą w stanie wykorzystać je do wykonywania skomplikowanych grindów lub podniebnych ewolucji.

Deskorolka, także ta dla początkujących, składa się z kilku podstawowych elementów, które mają ogromny wpływ na jej zachowanie. Jak wygląda budowa deskorolki?

Jaki deck w deskorolce dla początkujących

Główny element deskorolki, od którego tak naprawdę wzięła się nazwa sprzętu. Dawniej decki były odpowiednio wyprofilowanymi deskami, natomiast obecnie najczęściej wykorzystuje się do tego celu sklejki z klonu kanadyjskiego. Na górnej części decku powinien znajdować się grip, czyli papier ścierny zwiększający przyczepność butów. Na początek zalecałbym deck o szerokości ok. 20 cm.

Trucki

Metalowe elementy, które odpowiadają za połączenie decka z kółkami. Nie są to jednak sztywne ramy, tylko ruchome części składające się z dwóch mniejszych elementów – baseplate’a (mocowanie do deski) oraz hangera (mocowanie do kółek).

hulajnoga
Miejska hulajnoga dla dorosłych — dobra alternatywa dla roweru?


Moda na zdrowy styl życia i aktywność fizyczną nie mija. Świadczy o tym chociażby popularność rowerów, które stają się w okresie wiosenno-letnim doskonałą alternatywą dla komunikacji miejskiej lub samochodów. Czy podobną rolę może spełnić hulajnoga? Podpowiadamy, jakie zalety ma hulajnoga dla dorosłych i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Kółka w deskorolce dla początkujących

Każda deskorolka wyposażona jest w cztery kółka wykonane z tworzywa sztucznego. Najczęściej jest to poliuretan lub kauczuk. Dobór odpowiednich kółek w deskorolce dla początkujących ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Dopasowuje się je wedle wzrostu i wagi jeżdżącego na desce oraz jej zastosowania.

Łożyska

Łożyska we współpracy z tulejką dystansową zapewniają płynne kręcenie się kółek podczas jazdy.

Jaka najlepsza deskorolka dla początkujących?

Kupno pierwszej lepszej deski w supermarkecie nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli szukasz deskorolki dla początkujących, to powinnieneś unikać desek z najniższej półki cenowej. Zazwyczaj wykonane są z niskiej jakości materiałów podatnych na uszkodzenia.

Przeczytaj także: Jak nauczyć się jeździć na deskorolce?

W każdej chwili może się okazać, że w tulejce jest za mało smaru, przez co łożyska mogą odprowadzić do zablokowania kółek. Warto na to uważać, zwłaszcza podczas kupna deskorolki dla początkujących dzieci. Sposobem na uniknięcie problemów jest zakup deskorolki dla początkujacych przez Internet od sprawdzonych producentów.

Problemem może być również rozwarstwiający się blat bądź zbyt delikatny grip, na którym mogą ślizgać się stopy. W takich sytuacjach bardzo łatwo o nieszczęśliwy wypadek. Dobra deskorolka dla początkujących zapewnia przyczepność, co zwiększa twoje bezpieczeństwo. Oczywiście bez względu na deskorolkę warto mieć założone ochraniacze.

Jaka będzie najlepsza deskorolka dla początkujących. Dobrze postawić na sprzęt sprawdzonego producenta.

Deskorolkę dla początkujących możesz także złożyć samodzielnie. Na początek polecałbym wybrać następujące elementy – deck o szerokości ok. 20 cm, trucki ok. 180-184 mm i kółka o twardości 92-98A. Sprzęt złożony z takich komponentów nie będzie się nadawał do każdego stylu jazdy, ale będzie to dobra deskorolka dla początkującego skatera.

Najpierw musisz opanować podstawy, a dopiero potem próbuj swoich sił z bardziej wymagającymi trickami. Wtedy też będziesz wiedzieć, czego brakowało w obecnej deskorolce i sam wyczujesz, jaki powinnieneś dokupić grip bądź jakie trucki będą odpowiednie.

Przeczytaj także:

Autor: Łukasz Morawski