Data modyfikacji:

Jak nauczyć się jeździć na deskorolce?

Nim staniemy się prawdziwymi skaterami, wyspecjalizowanymi w robieniu wymyślnych sztuczek, czeka nas mnóstwo pracy i niejeden bolesny upadek. Aby nauczyć się jeździć na deskorolce musimy uzbroić się w dużą cierpliwość, kask i wygodne buty.

Naukę jazdy na deskorolce należy rozpocząć od pracy nad opanowaniem sprzętu, który może poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu oraz utrzymaniem równowagi. Na te treningi można wybrać własny pokój wyposażony w dywan lub miejsce pokryte trawą, z drzewem, murkiem czy innym elementem, który będzie mógł nam posłużyć jako podpórka. Miękkie podłoże zamortyzuje upadki i nie przysporzy tyle siniaków, co wywrotki na twardej nawierzchni. Kiedy już będziemy w stanie utrzymać równowagę bez żadnego podpierania się, zmieniamy podłoże na asfaltowe lub betonowe.

Przyszedł czas na przyswojenie podstawowego ruchu, czyli odpychania się nogą opartą o podłoże. Druga powinna znajdować się z przodu deski. Delikatnie odepchnij się od gruntu do przodu i stopniowo napędzaj sprzęt, aż osiągniesz odpowiednią prędkość, która pozwoli Ci na jazdę z obiema nogami na deskorolce. Sterowanie odbywa się poprzez balansowanie nogami oraz odpowiednie ustawienie ciała. Jeśli chcemy podnieść deskę do góry musimy zdjąć z niej przednią nogę i przechylić tułów. Zakręcanie odbywa się poprzez niezbyt mocne przeniesienie ciężaru ciała na tył sprzętu i delikatny ruch nogą w kierunku skrętu.

Niezbędną umiejętnością, którą należy nabyć w trakcie stawiania pierwszych kroków na deskorolce jest upadanie. Opanowanie odpowiedniej techniki upadków pozwoli maksymalnie zmniejszyć ryzyko zrobienia sobie krzywdy, w tym poważnej kontuzji czy urazu. Przede wszystkim nigdy nie wystawiaj rąk przed siebie i nie hamuj z ich pomocą. Staraj się lądować na boku. Większa powierzchnia ciała spowoduje lepszą amortyzację upadku. Hamować możesz poprzez zdjęcie jednej nogi z deski i „ciągnięcie” jej po podłożu. Możesz też zeskakiwać ze sprzętu, co wiąże się z koniecznością pogoni za jadącą dalej deską.

Autor: Sylwia Stwora
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-08-18
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-08-17
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2020-08-07
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru. Jakie sakwy, światełka i hol na przyczepkę

2020-07-14
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.