Nauka jazdy na deskorolce – kiedy będzie na nią za późno?
Skateboarding kojarzy się nieodmiennie z kulturą młodzieżową. Cały czas kilkadziesiąt procent osób uprawiających ten sport nie ukończyło nawet osiemnastego roku życia. Warto jednak zaznaczyć, że rozkład wiekowy zmienia się od lat i w naturalny sposób wciąż rośnie liczba dorosłych skaterów. Wśród miłośników deskorolki znajdziemy też coraz częściej nawet osoby powyżej 50. lub 60. roku życia. Na naukę jazdy nigdy nie jest więc za późno, wystarczy do tego jedynie zapał i chęci.
Oczywiście ze względu zdrowotnych nie zawsze możliwe będzie wykonywanie sztuczek i trików, ale nawet zwykła rekreacyjna jazda sprawia frajdę i satysfakcję, pomagając zachować odpowiednią kondycję.
Dodajmy, że naukę jazdy na deskorolce mogą zacząć też nawet kilkuletnia dzieci. Oczywiście w tym wypadku niezbędny będzie stały nadzór opiekuna, a także deski w rozmiarach przystosowanych do wzrostu maluchów.
Deskorolka dla początkujących – jaki model?
Przed rozpoczęciem nauki musimy w pierwszej kolejności wybrać dla siebie odpowiednią deskorolkę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów desek, ale tylko niektóre z nich wskazane są dla początkujących. Poza klasycznymi deskami, którymi zajmiemy się w tekście, możemy także wymienić popularne longboardy, pennyboardy (tzw. fiszki) lub przeznaczone dla doświadczonych użytkowników waveboardy.
Zaczynając naukę jazdy, najlepiej postawić na klasyczny skateboard, ponieważ jest najbardziej uniwersalnym modelem, który sprawdzi się zarówno na parkowych alejkach, miejskich chodnikach, jak i w skateparku. Bez problemu wykonamy na nim proste oraz bardziej skomplikowane triki. Deska posiada dwie zaokrąglone końcówki, a jej standardowa szerokości wynosi zazwyczaj 19-20 centymetrów. Deskorolki stworzone dla najmłodszych są węższe, tak by dopasować je do ich rozmiarów butów (szerokość w tym wypadku wynosi około 16,5-18 centymetrów).
Dobrym wyborem dla początkujących są również przywołane już fiszki, które charakteryzują się kompaktowa budową i długością wynoszącą zazwyczaj około 50 centymetrów, przez co idealnie nadają się również dla mniejszych dzieci. Modele te wykonane są z wytrzymałego plastiku i posiadają wąskie końcówki. Są przeznaczone głównie do szybkiej jazdy, ale dzięki mniejszym rozmiarom łatwiej nimi manewrować.
Pamiętajmy, że nie warto decydować się na tanie deski z supermarketów. Zainwestujmy nieco więcej pieniędzy w modele wykonane z solidnych materiałów, które znajdziemy głównie w sklepach specjalistycznych.
Rozpoczynamy naukę jazdy na deskorolce – podstawy