Data modyfikacji:

Longboarding - surfuj na desce po ulicy

Znudziła Ci się już jazda na zwykłej deskorolce? Spróbuj nowego stylu, który zdobywa coraz większe rzesze fanów na całym świecie. Longboarding pozwoli Ci poczuć się jak surfer, z tą różnicą, że zamiast po wodzie będziesz poruszał się po asfalcie.

Początki longboardingu sięgają lat 50. i wiążą się z Kalifornią, jednym z największych ośrodków surferów na świecie. Miłośnicy mierzenia się z wysokimi falami na desce poszukiwali alternatywnego zajęcia, które pozwoli im zapełnić czas w dni bez dobrego wiatru, a jednocześnie będzie nawiązywać do szaleństw na wodzie. Postanowili połączyć elementy charakterystyczne dla deski surfingowej z częściami klasycznej deskorolki. W ten sposób powstał longboard, który pozwala osiągać zawrotne prędkości podczas zjazdów w górach czy przemierzania miejskich ulic.

Jest on dłuższy od skateboardu – ma przynajmniej 100 cm długości, zwężane końce (kształt łezki), które zwykle są lekko zagięte do góry oraz większe i bardziej miękkie kółka. Taki kształt sprawia, że deska jest stabilniejsza i łatwo jest na niej pokonywać niewielkie przeszkody, gdyż mamy więcej miejsca na stabilne ułożenie stóp.

Aby uprawiać longboarding, wystarczy znaleźć górkę i asfaltową drogę. Deska o kształcie łezki świetnie nadaje się do downhillu, czyli zjazdów z dużymi prędkościami oraz dancingu, czyli wykonywania figur tanecznych w trakcie jazdy. Sprawdzi się też przy ćwiczeniu ślizgów (sliding) czy zjeździe slalomem. Może również zastąpić rower czy inny środek lokomocji (cruising).

Longboarding, nazywany ulicznym lub miejskim surfingiem, może być także alternatywą na okres bez śniegu dla snowboardzistów i narciarzy.

Autor: Sylwia Stwora
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-08-18
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-08-17
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2020-08-07
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru. Jakie sakwy, światełka i hol na przyczepkę

2020-07-14
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.