Data modyfikacji:

Czy można biegać codziennie? Jakie efekty da codzienne bieganie?


Każdy z biegaczy, niezależnie od stopnia zaawansowania, zada sobie w końcu pytanie: czy można biegać codziennie? Mocno upraszczając odpowiedź: to zależy. Od czego w takim razie? Jaki wpływ na zdrowie będą miały codzienne treningi i czy to bezpieczne? Przy szukaniu odpowiedzi na te pytania rodzi się jeszcze wiele innych wątpliwości. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać po codziennym bieganiu, a kiedy powinieneś poczekać z wyzwaniem.
trening

Korzyści z codziennego biegania


Jedna z największych korzyści, która nasuwa się od razu na myśl, to redukcja wagi. Nie da się ukryć, że codzienna aktywność fizyczna pozwoli ci zrzucić kilka niechcianych kilogramów nawet bez specjalnych modyfikacji w diecie. Waga stopniowo będzie pokazywać coraz mniejsze liczby, a ty ucieszysz się z zauważalnie szczuplejszej sylwetki.

Przy codziennym bieganiu przyrasta również masa mięśniowa. Jest to istotny punkt, jeśli chcesz, aby twoja sylwetka była po prostu ładnie wyrzeźbiona, a także by mniejsza waga została z tobą na dłużej. Pamiętaj, że wraz z przyrostem twojej masy mięśniowej wzrasta również twoje PPM, czyli tzw. podstawowa przemiana materii.

Kolejną zaletą, którą warto podkreślić w odpowiedzi na pytanie, czy można codziennie biegać, jest wzmocnienie układu kostnego. Badania pokazują, że osoby systematycznie biegające są mniej narażone na osteoporozę na starość. Regularna aktywność zwiększa mineralizację kości, a także pozytywnie wpływa na postawę ciała oraz koordynację.

Ogromną zaletą codziennego biegania jest również lepsze dotlenienie mózgu, które pociąga za sobą wiele korzyści. Lepiej dotleniony mózg pozwoli ci sprawniej myśleć i lepiej wykonywać pracę umysłową. Ponadto poprawisz jakość swojego snu, będziesz mieć też lepsze samopoczucie. O zaletach, jakie dają umysłowi codzienne treningi, napisano wiele poradników, warto więc, abyś zapoznał się z tym tematem lepiej.
Istnieją również psychologiczne korzyści codziennego biegania: wzmocnisz swoją siłę woli, determinację i motywację, a także pokażesz sam sobie, że skoro potrafisz wytrwać w jednym działaniu, być może łatwiej nauczysz się obcego języka, którego naukę tak bardzo odkładasz w czasie.

Czy można biegać codziennie? Minusy


Biegając każdego dnia, niestety będziesz znacznie bardziej narażony na kontuzje, co może wykluczyć cię z aktywności przez co najmniej kilka tygodni. Łatwo możesz się też przetrenować, szczególnie jeśli nie poświęcisz odpowiednio dużo czasu na regenerację (np. na odpowiednio długi sen i możliwie jak najdłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi biegami). Przemęczenie sprawi, że twoja sprawność zmaleje, zamiast wzrastać. Jeśli nie dasz organizmowi szansy na regenerację oraz jeżeli treningi będą za długie i zbyt intensywne, w twoim organizmie będą tworzyły się mikrourazy.

Codzienne bieganie – przeciwskazania


Z bieganiem codziennie powinni poczekać początkujący biegacze. Debiutanci muszą najpierw przyzwyczaić swój organizm do zmożonego wysiłku fizycznego. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, nie powinieneś go uprawiać więcej niż 3-4 razu w tygodniu. Po roku takich treningów możesz spróbować biegać codziennie.

Przeciwskazaniem jest również brak czasu na regenerację oraz długotrwały stres. Jeżeli śpisz 5-6 godzin na dobę, powinieneś poczekać do momentu w życiu, w którym na sen będziesz mógł poświęcić co najmniej 7 godzin. Możesz również poukładać sobie plan dnia, w czym mogą pomóc ci różnego rodzaju plannery.
Dość oczywistym przeciwskazaniem, ale często pomijanym, jest niedoleczona kontuzja bądź choroba. Najpierw zrób porządek z tym, co szwankuje w twoim zdrowiu, a dopiero potem spróbuj codziennego biegu.

Jak zacząć biegać codziennie?


Przede wszystkim: zrób sobie podstawowe badania, w szczególności krwi. Już sama morfologia pokaże, czy nie masz przeciwskazań do codziennych biegów. Dobrze by było, abyś skonsultował się ze specjalistą, który fachowym okiem oceni twoje predyspozycje do tego typu wyzwania w danym momencie.

Określ sobie cel, np. „będę biegać codziennie przez miesiąc”. Zacznij od krótkiego: miesiąc lub kwartał wystarczą. Określ też efekt końcowy, np. „chcę zacząć tracić na wadze – dwa kilogramy w miesiącu”. Zrób sobie plan treningowy i określ w nim, w jakich godzinach możesz biegać i ile czasu przeznaczysz na regenerację. Obserwuj swoje ciało, a następnie odczucia opisz w kilku zdaniach w dzienniczku treningowym. W specjalnie założonym do tego celu zeszycie notuj również swoją wagę, obwody, poranne tętno.

I bardzo ważne: jeśli biegasz codziennie, biegaj około 30 minut. Zbyt długie treningi znacznie zwiększą ryzyko przetrenowania i kontuzji.

Podsumowując wywód na temat tego, czy można biegać codziennie: tak, ale musisz to robić „z głową”. Dobrze się przygotuj, sprawdzając najpierw stan swojego zdrowia i weryfikując liczbę codziennych obowiązków. Warto, abyś słuchał się również swojego ciała: kiedy daje wyraźne sygnały, że to jednak za duże obciążenie – odpuść. Do wyzwania zdążysz jeszcze wrócić.
Autor: Agnieszka Ragus
Autor: Agnieszka Ragus