Data publikacji:

Najpopularniejsze maratony w Polsce

Marzysz o pokonaniu koronnego dystansu dla każdego biegacza, czyli 42 km i 195 metrów? W Polsce organizowanych jest coraz więcej imprez dla maratończyków, więc okazji do spełnienia ambitnego celu jest niemało. Podpowiadamy, które maratony cieszą się największą renomą w naszym kraju i określane są jako „Korona Maratonów Polskich”.
maratony w polsce

Maraton Dębno

Maraton Dębno ma już 40-letnią tradycję, jednak pierwszy bieg w ramach tej imprezy odbył się w 1966 roku na dystansie 21,5 km i nosił nazwę Małego Maratonu „O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju”. Pełnowymiarową trasę maratończycy pokonali w Dębnie dopiero 3 lata później. Do 2003 roku imprezę określano mianem Międzynarodowego Biegu Maratońskiego. Obecna nazwa „Maraton Dębno” funkcjonuje od 2004 roku. Jest to najstarszy i najszybszy maraton w Polsce, którego rekordzistą od 1986 roku jest Antoni Niemczak, będący wówczas zawodnikiem Śląska Wrocław. Pokonał on dębińską trasę w czasie 2:10:34.

Maraton Warszawski

Historia Maratonu Warszawskiego sięga 1979 roku i wiąże się z Tomaszem Hopferem, mającym przydomek człowieka, który zmobilizował Polaków do biegania. Początkowo impreza funkcjonowała jako Maraton Pokoju, a obecna nazwa używana jest od 1994 roku. Bieg znajduje się w pierwszej „dwudziestce” europejskiego rankingu pod względem liczby uczestników – w tym roku przekroczyła 8,5 tys. biegaczy. Rekord imprezy w stolicy należy do Kenijczyka Johna Sammy Kibeta, który w 2011 roku dobiegł na metę z czasem 2:08:17.

Wrocław Maraton

Do czołówki należy także Wrocław Maraton, który początkowo nazywany był Maratonem Ślężan (lata 1983–1992). Pierwszy bieg odbył się w 1983 roku. Wówczas trasę między Wrocławiem a Sobótką pokonało 131 zawodników. W 2013 roku linię mety przekroczyło 3501 osób, w tym 17 zawodników niepełnosprawnych. Rekord dolnośląskiego biegu od 2002 roku należy do Vladzimira Tsyamchyka, który ukończył go w 2:13:28.

Poznań Maraton

W Poznaniu pierwsza edycja biegu maratońskiego odbyła się w 2000 roku jako Hansaplast Poznań Maraton. Trzy lata później nazwę skrócono do Poznań Maraton i tak pozostało do dziś. W ciągu 13-letniej historii imprezy sportowej aż 106 biegaczy ukończyło wszystkie edycje. Rekordzistą maratonu jest Cosmas Mutuku Kyeva z Kenii (2:11:53).

Cracovia Maraton

Cracovia Maraton to najmłodszy z czołowych maratonów w Polsce. Organizowany jest od 2002 roku. To bieg z najwyższą w kraju frekwencją biegaczy z zagranicy. Rekord krakowskiej imprezy należy do Kenijczyka Juliusa Kipkorira Kilimo, który w 2009 roku dystans 42 195 m pokonał w czasie 2:11:26. Zawody odbywają się nie tylko w najciekawszych miejscach Krakowa – trasa biegnie też ulicami Nowej Huty.

Korona Maratonów Polskich

W Polsce funkcjonuje prestiżowe wyróżnienie dla biegaczy długodystansowych – Korona Maratonów Polskich. Aby je zdobyć, należy ukończyć pięć wskazanych maratonów: w Dębnie, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Zdobycie Korony jest celem wielu maratończyków, stanowiąc motywację do udziału w najważniejszych biegach w kraju.

Przygotowanie do maratonu

Udział w maratonie to nie tylko wyzwanie fizyczne, ale i logistyczne. Warto zwrócić uwagę na terminy zapisów, które często kończą się na kilka miesięcy przed imprezą. Ponadto, każdy z maratonów oferuje dodatkowe atrakcje, takie jak targi sprzętu sportowego, prelekcje czy biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży, co czyni z nich wydarzenia dla całych rodzin.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Sylwia Stwora
Autor: Redakcja Ceneo