Data modyfikacji:

Baseny termalne w Polsce - przegląd

Baseny termalne to świetny sposób na relaks i ogrzanie się w zimny dzień. To również dobra metoda na regenerację przemęczonego i narażonego na duży stres organizmu. Gdzie warto się wybrać? Odpowiedź znajdziecie w naszym przeglądzie obiektów z ciepłymi wodami termalnymi w Polsce.

Obszarem, który ma najbogatszą ofertę basenów termalnych w naszym kraju jest Podhale. Na uwagę zasługuje Terma Bania zlokalizowana w niewielkiej i niezwykle malowniczej miejscowości Białka Tatrzańska, w której znajduje się 14 zewnętrznych i wewnętrznych basenów wypełnionych wodą o temperaturze do 38 stopni C. Ponadto obiekt oferuje Sanarium z 5 saunami, Instytut Wellness i SPA. W Termie Białka wydzielono dwie strefy – cichą wyposażoną w 3 baseny ze zróżnicowaną pod względem specyfiki i właściwości prozdrowotnych wodą termalną oraz głośną, która idealnie sprawdzi się w trakcie rodzinnych wypadów.

Na mapę polskich basenów z wodą leczniczą należy wpisać termy w Bukowinie Tatrzańskiej, na terenie których dostępnych jest 20 basenów wewnątrz obiektu oraz na łonie natury. Na dzieci czeka tu m.in. „Mocydełko”, czyli brodzik o głębokości 40 cm ze zjeżdżalnią w kształcie słonia czy „Bystry potok”, czyli rwąca rzeka o głębokości 70 cm. Temperatura wody w ośrodku sięga od 30 do 36 stopni C. Ponadto Termy Bukowina Tatrzańska oferują 8 saun, w tym na podczerwień, kwiatową oraz fińską, strefę SPA i hotel Bukovina.

Na Podhalu warto zajrzeć także do zakopiańskiego Aquaparku, gdzie znajdziemy zewnętrzny basen geotermalny z wodą o temperaturze 30 stopni C oraz do Term Podhalańskich w Szaflarach z basenem wewnętrznym z hydromasażem, dwoma zewnętrznymi basenami i brodzikiem z fontanną dla najmłodszych.

Inne miejsca w Polsce, gdzie mieszczą się baseny termalne to m.in. w Mszczonowo, Uniejów oraz Poznań (Termy Maltańskie). Lecznicze właściwości i rozrywkę w gorącej wodzie oferują również Solec Zdrój, gdzie mamy do czynienia z najsilniejszą na świecie solanką siarczkową, a także Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ustroń i Sanatorium „Zdrój Wojciech” w Lądku Zdroju z pijalnią wód.

Autor: Sylwia Stwora
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami?

2022-01-13
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak dobrać deskę snowboardową

Jak dobrać deskę snowboardową? Długość i rozmiar deski snowboardowe

2021-12-26
Miękka czy twarda? Szersza czy węższa? Jakiej długości? To podstawowe kwestie, jakie dręczą osobę zaczynającą przygodę ze snowboardem. Podpowiadamy, czym powinna się charakteryzować odpowiednio dobrana deska snowboardowa.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2021-12-25
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?