Data modyfikacji:

Co zabrać w góry latem?

Góry są doskonałym celem podróży niezależnie od pory roku. Warto jednak pamiętać, że wyposażenie podczas wycieczek na szlakach będzie się różnić w zależności od pory roku. W tym poradniku skupimy się na tym, co warto zabrać ze sobą w góry latem. Lista, którą przedstawiamy poniżej, będzie doskonałą ściągawką podczas pakowania się w góry. Gotowi? Zaczynamy!

Polecamy: Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

co zabrać w góry latem

Co zabrać latem w góry? Zacznijmy od odpowiednich ubrań

Odpowiednie ubrania w góry brzmią banalnie, prawda? Problem w tym, że nie dla wszystkich. Latem, kiedy temperatura na zewnątrz potrafi być bardzo wysoka, łatwo jest się zapomnieć i z ubrań zabrać ze sobą tylko to, co ma się na sobie (a przy upałach raczej niewiele). Niestety góry bywają kapryśne również podczas cieplejszych miesięcy w roku i nigdy nie można w stu procentach ufać bezchmurnemu niebu. Warto więc mieć w swojej górskiej wyprawce ubrania, które ochronią przed deszczem i wiatrem. Dobrze sprawdzi się np. lekki softshell z kapturem lub kamizelka.

Kompletując odzież na szlak, pamiętaj, że znacznie lepiej sprawdzą się syntetyczne tkaniny (np. poliester) niż bawełniane, ponieważ zapewniają odpowiednią wentylację.

Bielizna termoaktywna

Tak, tak, bielizna termoaktywna sprawdzi się na szlaku nie tylko zimą, ale również latem, ponieważ jest w stanie szybko i skutecznie odprowadzić nadmiar wilgoci. Na szlak doskonale sprawdzą się np. T-shirty z wełny merino, która nie tylko szybko wyschnie, zapewniając komfort podczas podróży, ale również nie zacznie od razu brzydko pachnieć w przypadku przepocenia.

Polar

Gdy letnia pogoda gwałtownie się zepsuje, warto mieć bluzę popularnie nazywaną polarem. Swoje miano zawdzięczają tkaninie Polartec, z jakiej pierwotnie wykonywana była tego typu odzież. Obecnie na rynku znajdziesz polary wykonane z dzianin różnych producentów. Zapewniają one ciepło, ciało może oddychać, a do tego są lekkie i nie zajmują w plecaku dużo miejsca.

Krótkie czy długie spodnie?

Latem wielu turystów staje przed dylematem wyboru długości spodni. Przecież gorąca temperatura tak zachęca, aby założyć krótkie spodenki… Zachęcamy jednak do wyboru długich nogawek. Dlaczego? W razie silnych podmuchów wiatru ochronią one skórę przed zimnem. Przy wyborze dolnej części ubrania zawsze można też iść na kompromis i zdecydować się na odzież z odpinanymi nogawkami.

Odpowiednie buty

Chyba nawet najwięksi amatorzy mają świadomość, że wszelkiego rodzaju sandałki, klapki czy buty na obcasie nie nadają się do chodzenia po górach – chyba że ktoś chce się nabawić kontuzji lub zsunąć się z jakiejś skały lub korzenia. Niezależnie od pory roku obuwie na szlak powinno sięgać „za kostkę”.

Skarpetki

Skarpetki to pozycja obowiązkowa do górskich butów bez względu na wysokość temperatury. Podobnie jak w przypadku bielizny i T-shirtów, nie sprawdzi się tu bawełna. Na szlaki najlepiej zakładać skarpety z wełną merino z domieszką włókien syntetycznych.

Nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne

Czapka lub chusta wielofunkcyjna to element, bez którego lepiej zrezygnować z górskich spacerów latem, szczególnie że w górach słońce potrafi „przypiec”. Dylemat: co spakować w góry latem: czapkę czy chustę – najlepiej rozwiązać jest metodą prób i błędów oraz osobistych preferencji. Co jeszcze obowiązkowo zabrać latem w góry? Oczywiście okulary przeciwsłoneczne! Koniecznie takie, które mają filtr UV oraz odpowiednie atesty.

Plecak

Plecak w góry latem nie powinien być ani za duży, ani za mały. Na jednodniowe wyprawy powinien sprawdzić się taki, który ma pojemność około 20-30 litrów, chociaż minimalistom wystarczy 10-15 litrów. Dobrze jest też zwracać uwagę na płeć, do jakiej jest kierowany dany model. Nie chodzi tu wyłącznie o kolorystykę, a o sposób budowy plecaka zgodnie z fizjonomią kobiecą lub męską.

Istotna jest również odpowiednia wentylacja plecaka, bez której naprawdę ciężko może być wytrzymać w górach. Należy w tym celu szukać modeli ze specjalnymi wyprofilowanymi gąbkami bądź takich, które posiadają siatkę dystansującą.

Niektóre z modeli plecaków (nawet te o mniejszej pojemności) zawierają stelaż, dzięki któremu nie narazimy się na ból pleców w razie niechlujnego spakowania rzeczy do plecaka. Modele bez stelaża łatwiej jednak spakować – wystarczy zwinąć i zabrać ze sobą.

Warto również zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj kieszonek. Dobrze, jeśli jest co najmniej jedna przeznaczona specjalnie pod bidon, a do tego jedna, np. na górze, do której da się wrzucić rzeczy potrzebne „pod ręką”. Praktycznym rozwiązaniem jest też ukryta kieszonka w środku, która może być dobrym schowkiem np. na klucze.

Co jeszcze z pewnością się sprawdzi? Będzie to np. pokrowiec przeciwdeszczowy, który w razie zmiany pogody można naciągnąć na plecak i zabezpieczyć tym samym jego zawartość przed wilgocią. Bardzo dobrze sprawdzą się również pas biodrowy oraz pas piersiowy.

Co spakować do plecaka?

W plecaku powinno znaleźć się miejsce dla wspomnianego już lekkiego softshella lub polarowej bluzy, aby zapewniły ochronę w razie zmieniających się warunków atmosferycznych. W podobnym celu warto umieścić w nim kurtkę przeciwdeszczową.

Jeśli się zastanawiasz, co jeszcze zabrać latem w góry, podpowiem, że w twoim plecaku powinien znaleźć się termos. I tym razem nie chodzi tu o ciepłą herbatkę z miodem i cytryną. Przeciwnie – zanim ruszysz na szlak, nalej do termosu zimnej wody. Termosy utrzymują bowiem stałą temperaturę cieczy, więc gdy będziesz wędrować w pełnym słońcu, zimna woda będzie smakować świetnie. To właśnie przez fakt utrzymywania stałej, niskiej temperatury, termosy mają przewagę nad zwykłymi butelkami czy bukłakami typu camelbak, w których woda szybko się nagrzewa i nie jest orzeźwiająca. Dobry termos utrzyma temperaturę wody nawet przez kilkanaście godzin.

Równie ważne są też przekąski, w roli której najlepiej sprawdzą się energetyczne batoniki, suszone mięso czy… żelki. Nie tylko zniwelują pierwszy głód, ale dodadzą również energii do jeszcze kilku kroków naprzód.

Oczywiście nie można zapomnieć o latarce, która w razie „zasiedzenia” się w górach pozwoli bezpiecznie wrócić do schroniska, oraz o poczciwej, papierowej mapie, która może okazać się ostatnią deską ratunku w razie problemów z telefonem lub internetem. Mapa turystyczna z zaznaczonymi szlakami w paśmie, którym zamierzasz się poruszać, jest równie ważna, jak wygodne buty czy ciepła odzież. Do mapy warto dołączyć mapnik, czyli specjalny pokrowiec, który uchroni ją przed wilgocią, gdyby ulewa złapała cię akurat wtedy, gdy będziesz sprawdzał prawidłowy przebieg szlaku.

Smartfon będzie nieocenionym towarzyszem twoich górskich wędrówek. Nie dość, że za jego pomocą zrobisz zdjęcia, to jeszcze po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji sprawdzisz aktualną prognozę pogody czy przebieg szlaku turystycznego. Zanim jednak wyruszysz w góry latem, zapisz w pamięci telefonu numery kontaktowe do lokalnych grup GOPR-u, ogólny górski numer alarmowy i zainstaluj aplikację Ratunek, która za pośrednictwem lokalizatora w telefonie, pozwala służbom ratowniczym łatwo odnaleźć potrzebującego pomocy turystę. Do zestawu dodaj jeszcze naładowany powerbank.

Nie sposób zapomnieć tutaj o apteczce zawierającej minimum nożyczki, plastry oraz wodę utlenioną. Niewielka apteczka turystyczna powinna zawierać podstawowe medykamenty – bandaże, plastry, opaski uciskowe i koniecznie folię NRC, która w razie wypadku, pozwala utrzymać temperaturę ciała poszkodowanej osoby.

Co jeszcze zabrać latem w góry do plecaka? Oczywiście krem przeciwsłoneczny, który ochroni przed negatywnym skutkiem promieniowania UV. Najlepiej wybrać jest wodoodporny kosmetyk o SPF 50. Należy pamiętać o reaplikacji kosmetyku co 3-4 godziny, nawet podczas pochmurnej pogody.

Ostatnim elementem twojego ekwipunku, jakiego nie może zabraknąć podczas letniej wycieczki w góry, jest pokrowiec na plecak. To rodzaj worka na gumce, jakim uchronisz swój bagaż przed ulewą. W efekcie wszystko co niesiesz na plecach, przetrwa gwałtowne załamanie na szlaku.

Autor: Agnieszka Ragus i Kamila Zalińska-Woźny