Data publikacji:

Gitara akustyczna a klasyczna – jaką gitarę wybrać?

Gitara akustyczna i klasyczna to dwie popularne odmiany gitar, które różnią się m.in. brzmieniem, budową oraz przeznaczeniem. Decyzja jaką gitarę wybrać, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji, a także od celów muzycznych. Jeśli zastanawiasz się nad tym, która gitara będzie lepsza – akustyczna czy może klasyczna – przychodzimy z pomocą! Porównamy różnice między gitarą akustyczną a klasyczną, a także wskażemy różnice w budowie, brzmieniu, stylu grania i zastosowaniu.
gitara akustyczna a klasyczna

Gitara akustyczna a klasyczna – czym jest gitara?

Gitara to instrument muzyczny z rodziny instrumentów strunowych szarpanych. Jest on popularny w wielu gatunkach muzycznych, m.in. w muzyce rockowej, jazzowej, bluesie i folku.
Gitara składa się przede wszystkim z pudła rezonansowego, gryfu, mostka i strun. Do pudła rezonansowego przymocowany jest gryf, na którym z kolei znajdują się struny. Dzięki ich odpowiedniemu naciągnięciu uzyskuje się różne dźwięki. Gitary najczęściej mają po sześć strun (za wyjątkiem basowej – tam zazwyczaj są cztery), jednak dostępne są również instrumenty mające ich nawet dwanaście. Na gitarze można grać palcami lub tzw. kostką („piórkiem”).

Gitara klasyczna – kilka słów wstępu

Gitara klasyczna (zwana również hiszpańską) to instrument, bez którego trudno wyobrazić sobie flamenco, folk lub bossa novą. Zwykle to właśnie na niej uczą się gry uczniowie państwowych szkół muzycznych. Zazwyczaj gra się na niej tylko palcami.
Gitara klasyczna zazwyczaj posiada sześć nylonowych strun, z czego trzy są basowe, a trzy wiolinowe. Te pierwsze mają specjalną owijkę.
Gitara klasyczna ma delikatniejszy dźwięk niż gitara akustyczna, a także charakteryzuje się większą subtelnością i precyzją. Jest to instrument, który wymaga odpowiedniej techniki gry, takiej jak odpowiednie trzymanie palców, co pozwala na wykonywanie skomplikowanych aranżacji i subtelnej gry na gryfie.

Gitara akustyczna – kilka słów wstępu

Gitara akustyczna to instrument, który wywodzi się z gitary klasycznej. Posiada metalowe struny i zazwyczaj gra się na niej kostką. W porównaniu go gitary klasycznej, ze względu na naciąg strun, ma ona wzmocnione łączenie gryfu z pudłem rezonansowym.

Czym się różni gitara klasyczna od akustycznej? Gitara akustyczna a klasyczna – różnice

Na pierwszy rzut oka dla osób nieinteresujących się instrumentami, gitary klasyczna i akustyczna niczym się od siebie nie różnią. Tymczasem różnic jest naprawdę sporo!
Zasadnicza różnica między gitarą klasyczną a akustyczną to struny. Tak jak napisaliśmy powyżej, gitara klasyczna ma struny nylonowe, natomiast gitara akustyczna metalowe. I pamiętaj – nie wolno zakładać ci strun z gitary akustycznej do klasycznej i na odwrót! W taki sposób bardzo łatwo uszkodzisz instrument.
Kolejna różnica to brzmienie. Gitara klasyczna ma „miękkie”, delikatne i ciepłe, natomiast akustyczna bardziej metaliczne. Zazwyczaj gitara klasyczna jest też nieco cichsza od akustycznej.
Różnice są również w budowie. Gitara klasyczna ma szerszą podstrunnicę, co ułatwia granie na niej muzyki klasycznej palcami. Z kolei gitara akustyczna ma nieco większą podstrunnicę oraz korpus.

Gitara akustyczna a klasyczna – która lepsza? Którą lepiej wybrać i dlaczego?

Gitara klasyczna czy akustyczna – którą wybrać? Która jest lepsza? Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań, stopnia wtajemniczenia w grę na gitarze oraz stylu muzycznego, w którym głównie pragniesz się rozwijać.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gitarą, lepszym wyborem dla ciebie będzie gitara klasyczna. Dlaczego? Gitara klasyczna ma przyjemniejsze dla opuszków palców struny. Jest to bardzo ważne na samym początku, ponieważ opuszki muszą przyzwyczaić się do naciskania strun. Zanim to nastąpi, często są one obolałe, a nawet pokrwawione, co skutecznie może wpływać na obniżenie motywacji do dalszej nauki gry na gitarze. Nylonowe i grubsze struny nie wbijają się tak mocno w opuszki jak cieńsze i metalowe komplety dedykowane gitarom akustycznym.
Gitara klasyczna jest też dla ciebie, jeśli pragniesz się rozwijać w kierunku muzyki klasycznej oraz flamenco.
Jeśli natomiast jesteś fanem muzyki rockowej, a w przyszłości pragniesz rozpocząć swoją przygodę również na gitarze elektrycznej, gitara akustyczna będzie dla ciebie lepszym wyborem. Podobne brzmienie i struny przyzwyczają cię do kolejnych zmian, a brzmienie o wiele lepiej będzie oddawać klimat mocniejszych utworów.
Z kolei jeśli sam dokładnie nie wiesz, w którym kierunku muzycznym pragniesz się rozwijać, ale chcesz np. urozmaicić spotkanie przy ognisku, wybierz gitarę akustyczną. Jest ona bardziej uniwersalna niż gitara klasyczna.
Pamiętaj, że niezależnie od wyboru gitary – czy to klasycznej, czy akustycznej – sposób gry na nich jest do siebie bardzo zbliżony. To nie jest tak, że nagle musisz się nauczyć zupełnie innej techniki, bo ta, którą poznałeś na dotychczasowej gitarze, nie sprawdzi się na innej. Jeśli będziesz używać akordów, to dokładnie taki sam układ palców będzie cię obowiązywać zarówno na gitarze klasycznej, jak i akustycznej.
Niezależnie od wyboru gitary wierzymy, że gra na tym instrumencie dostarczy ci wiele pozytywnych wrażeń i satysfakcji. Pamiętaj, że to ty masz się czuć komfortowo, więc jeśli np. wolisz grać akordami na gitarze klasycznej, zrób to i baw się dobrze. Eksperymentuj i sprawdzaj – w końcu znajdziesz swoją ulubioną gitarę. Wybór instrumentu zależy tylko od ciebie i twoich preferencji. Powodzenia!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus