Data modyfikacji:

Ranking kubków termicznych 2024. Wybieramy dobry kubek termiczny

Umożliwiają bezpieczny transport różnego rodzaju napojów, a przede wszystkim pozwalają zachować na dłużej ciepło gorącej kawy lub chłód lodowatej wody. Mowa oczywiście o kubkach termicznych, które na stałe zagościły w naszych domach i pozwalają cieszyć się ulubionym piciem niezależnie od warunków i okoliczności. Na jaki kubek termiczny warto zwrócić uwagę? Nasz ranking kubków termicznych umożliwi ci wybór naczynia na co dzień, które najbardziej odpowie na twoje potrzeby.
ranking kubków termicznych

Kubek termiczny – jak wybrać?

Kubki termiczne są szeroko dostępne w wielu miejscach. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniego może nastręczać trudności. Nieco innych funkcji będą oczekiwać od niego zapaleni zdobywcy górskich szczytów, a nieco innych kierowcy czy dzieci. Jaki zatem kubek termiczny wybrać?
Niezależnie od głównego przeznaczenia, sprawdź zawsze, czy kubek termiczny jest odpowiednio szczelny. Nawet najlepsze technologie nie pomogą, jeśli ciepło będzie uciekać przez nieszczelne elementy. Ponadto bardzo łatwo z takim naczyniem o zalanie rzeczy, np. znajdujących się w torebce, a także o oparzenie się, jeśli w kubku będzie akurat znajdować się gorący napój.
Druga sprawa to czas utrzymania odpowiedniej temperatury. Tu również producenci podają różne wartości wynoszące zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin. Gorące napoje trzymają krócej temperaturę niż napoje zimne.
Kolejna kwestia to pojemność takiego kubka termicznego. Zazwyczaj wynosi ona około 250 ml, ale nie jest to regułą, ponieważ bez problemu można dostać zarówno mniejsze, jak i większe kubki.
Przeczytaj również: Najlepsze gadżety w góry.

Kubki termiczne – ranking

Najlepszy kubek termiczny na kawę i nie tylko – ranking

Zojirushi Flip-and-Go

W naszym rankingu kubków termicznych Zojirushi Flip-and-Go to bez wątpienia model z wyższej półki. Zarówno wygląd, jak i dbałość o detale zdają się to potwierdzać. Naczynie zostało wykonane ze stali nierdzewnej i pokryte w środku powłoką ceramiczną, dzięki czemu jest nie tylko trwałe, ale również nie pochłania zapachów. Wszystko to składa się również na wielogodzinne utrzymywanie temperatury: nawet 30 godzin ciepła i 60 godzin zimna. Ustnik został zabezpieczony specjalną klapką, która pozwala utrzymać nakrętkę w czystości. Bardzo dobrze sprawdza się w samochodzie.
Contigo Byron to kubek termiczny, który sprawdzi się zarówno na biurku w pracy, jak na górskim szlaku. Szczelny, stylowy, uniwersalny i trwały to cechy wyróżniające go na tle konkurencji. Contigo Byron posiada zamknięcie SnapSeal. Oznacza to, że aby napić się gorącej kawy lub herbaty, otworzysz kubek jedną ręką. Przez resztę czasu nie musisz się obawiać, że naczynie zacznie przeciekać. Komfort korzystania z Byrona podnosi antypoślizgowa gumowa nakładka oraz możliwość umycia korka w zmywarce. Kubek trzyma ciepło napoju do 6 godzin, a zimno do 12 godzin.

Contigo West Loop

Contigo West Loop to z kolei najpopularniejszy model tej marki. Ma wyprofilowany kształt, dzięki któremu nie tylko dobrze leży w dłoni, ale również doskonale pasuje do uchwytów samochodowych. Podobnie jak Contigo Byron, posiada zamknięcie SnapSeal. Z kolei dzięki technologii Autoseal zapewnia 100% szczelności. Utrzymuje ciepło napoju do 4 godzin, a zimno do 12 godzin. Dostępny jest aż w 10 różnych kolorach.

Kambukka Olympus 300 ml

W rankingu kubków termicznych w 2024 Kambukka Olympus wygrywa w kategorii małych, szczelnych i pięknych naczyń. Wykonany ze stali nierdzewnej kubek Kambukka Olympus to świetne naczynie do damskiej torebki – bez problemu zmieści się w większości z nich. Łatwo go utrzymać w czystości, ponieważ jego nakrętkę można myć w zmywarce. Posiada wiele wersji kolorystycznych, które w dodatku można mieszać między sobą. Kambukka Olympus utrzymuje ciepło do 6 godzin, a zimno do około 11 godzin.

Esbit Thermo Mug

Esbit Thermo Mug to kubek termiczny, który od razu zwraca na siebie uwagę oryginalnym designem. Jednak nie tylko design wyróżnia go na tle konkurencji, ale również niska cena. Kubek spełnia wszystkie założenia, które powinien: jest szczelny, doskonale leży w dłoni, nie ślizga się po powierzchni i dobrze trzyma temperaturę (ciepłe napoje 4–6 godzin, zimne 10–12 godzin). Pojemność 375 ml sprawdzi się zarówno na co dzień jak i w podróż.
O szarym, zimnym i ponurym poranku nie ma nic lepszego jak gorąca i aromatyczna kawa w dłoniach. W dodatku zrobiona w domu! Jeśli i ty jesteś entuzjastą przemierzania miasta z kubkiem parującego jeszcze napoju, ale nie chcesz za każdym razem szukać kawiarni, kubek termiczny do kawy jest dla ciebie. Nasz ranking zawiera modele, na które szczególnie proponujemy zwrócić uwagę, jeśli jesteś kawoszem.
Mają one odpowiednio dopasowane ustniki, tak żeby wygodnie było z nich pić bez odkręcania pokrywki. Są także szczelne, aby rzeczy w twojej torbie pozostały suche, w razie gdybyś chciał tam wrzucić naczynie, w którym znajduje się niewypity do końca napój. To, na co jeszcze zwróciliśmy uwagę, to odpowiednia wielkość kubka: w sam raz na poranne (i nie tylko) pobudzenie, ale na tyle dopasowane, aby doskonale mieściły się w aucie i nie przeszkadzały podczas prowadzenia auta.

Kubek termiczny dla dzieci

Jaki kubek termiczny wybrać dla dzieci? Taki kubek musi być przede wszystkim szczelny, aby dziecko podczas zabawy nieopatrznie nie oblało się jego zawartością oraz by nie zalało swoich rzeczy. Nie powinien być także zbyt duży, aby pociecha mogła bez problemu wygodnie z niego korzystać, a przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie transportować. Dobrze też, jeśli kubek termiczny dla dzieci ma wygodny ustnik. Kolorowe i wesołe nadruki zachęcą je do częstego używania, a tym samym do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia.

FAQ – dobry kubek termiczny

Czym różnią się między sobą kubek termiczny a termos?

Chociaż główny cel kubków termicznych i termosów jest taki sam – utrzymanie stałej temperatury wlanego napoju – to jednak sposób wykonania i przeznaczenie różni je między sobą. Termos posiada nakrętkę, która zazwyczaj służy jako kubek, do którego nalewamy płyn. Kubek termiczny jest już wyposażony w wygodny ustnik, dzięki czemu można rozkoszować się napojem bez konieczności przelewania go do osobnego naczynia. Termosy są też bardziej szczelne niż kubki termiczne. Jaki zatem płynie z tego wniosek? Kubek termiczny krócej trzyma ciepło niż termos, jednak na co dzień jest bardziej poręczny.

Czy kubek termiczny można myć w zmywarce?

Niestety nie wszystkie modele kubków termicznych nadają się do mycia w zmywarce. Na szczęście są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Aby mieć pewność, że wybrany przez ciebie kubek można myć w zmywarce, sprawdź jego instrukcję obsługi.

Czy picie z kubków termicznych jest zdrowe?

Tak, kubki termiczne wykonane są z nietoksycznych materiałów (najczęściej stali nierdzewnej i plastiku bez BPA). Są one bezpieczne również dla dzieci.

Jaki wpływ na środowisko ma korzystanie z kubka termicznego?

Picie z kubka termicznego ma pozytywny wpływ na środowisko. Korzystanie z wielorazowego naczynia pozwala ograniczyć jednorazowe plastikowe naczynia.

Czy kubek termiczny jest odpowiedni do używania w samochodzie?

Tak, większość kubków termicznych nadaje się do używania w samochodzie. Musisz się tylko upewnić, że kubek zmieści się w samochodowy uchwyt.

Jaki jest idealny rozmiar kubka termicznego?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaki jest idealny rozmiar kubka termicznego, ponieważ dużo zależy tu od osobistych preferencji. Jednak z doświadczenia podpowiadamy, że do torebki i w ciągłym pośpiechu najwygodniejsze będą małe pojemności (ok. 330 ml), natomiast w długą podróż i na biurko bardzo dobrze sprawdzą się pojemności ok. 500 ml.

Czy kubek termiczny jest odporny na wycieki?

Zazwyczaj tak, szczególnie te droższe modele. Przy wyborze zawsze możesz poszukać opinii na temat wybranego kubka, ewentualnie zapytać się sprzedawcy.

Czy kubek termiczny może być używany do napojów innych niż kawa i herbata?

Tak, w kubku termicznym można spożywać inne napoje niż kawa lub herbata, jednak najlepiej sprawdzają się właśnie do jednego z dwóch wymienionych rodzajów.

Jak długo kubek termiczny jest w stanie utrzymać temperaturę napoju?

Kubek termiczny zazwyczaj jest w stanie utrzymać temperaturę ok. 4–6 godzin w przypadku ciepłych napojów i 10–12 godzin w przypadku zimnych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus