Data publikacji:

Co zabrać na spływ kajakowy?

Konfrontacja bagażu, zawierającego tylko najpotrzebniejsze rzeczy, z pojemnością kajaku, może okazać się naszą porażką. Co zatem zabrać na spływ kajakowy, aby mieć pewność, że jesteśmy dobrze wyposażeni, a jednocześnie nie będziemy zbytnio obciążać łódki?

Brak konieczności zwracania uwagi, na to co i w jakich ilościach ląduje w naszym bagażu na spływ kajakowy, pojawia się jedynie w sytuacji, gdy ekwipunek będzie transportowany, z jednego miejsca biwakowania na drugie, samochodem. W znacznej mierze na gabaryty naszego bagażu będzie miała wpływ długość wyprawy, a także pora roku i prognozy pogody na ten czas.

Na pewno na liście niezbędnych rzeczy musi znaleźć się namiot. Najpraktyczniejszy w tej kwestii jest model igloo. Do tego należy dodać śpiwór oraz karimatę, opcjonalnie dmuchany materac. Na biwakowanie przyda się również zestaw sztućców, menażka turystyczna i metalowy kubek.

Jeśli nie zapewnia tego organizator, konieczna będzie butla z palnikiem oraz siekierka. Przyda się również scyzoryk, latarka, zapałki lub zapalniczka, linka (np. do suszenia ubrań) oraz wodoodporne worki.

Co do kompletu ubrań, należy wziąć takie, które będą szybko schnąć i nie będą wchłaniały wilgoci. W plecaku powinny znaleźć się zarówno cieplejsze rzeczy, jak i lżejsze stroje na upalne dni. Liczbę koszulek można uzależnić od ilości dni trwania spływu. Jedna para butów powinna umożliwiać chodzenie w wodzie, np. modele neopronowe lub sandały z grubą podeszwą, do tego należy dodać parę sportową, a na biwaku mogą przydać się również klapki. Konieczna będzie kurtka przeciwdeszczowa, czapka z daszkiem lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne oraz co najmniej dwa ręczniki.

W apteczce, oprócz kilku typów plastrów i bandaży, powinna znaleźć się chusta trójkątna, jałowe gazy, środki dezynfekujące, leki, które zażywamy na co dzień, tabletki przeciwbólowe, leki na problemy z żołądkiem, preparaty na komary i odparzenia, a także kosmetyki z filtrem UV.

Dokumenty, pieniądze, telefon komórkowy, ewentualnie aparat fotograficzny należy zapakować w wodoszczelne pokrowce. Pakując kosmetyczkę, warto ograniczyć jej gabaryty do najpotrzebniejszych kosmetyków.

Autor: Sylwia Stwora