Data modyfikacji:

Co zabrać na kajaki, czyli co zabrać na spływ kajakowy?

Słoneczne dni zachęcają do spędzania czasu poza domem. Ten czas można wykorzystać na wiele sposobów. Masz w planie wybrać się na spływ kajakowy? To dobry plan, ale pamiętaj, żeby odpowiednio się do niego przygotować. Aby ten wyjazd był dla ciebie udany, powinieneś go najpierw dobrze rozplanować. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o samą trasę, ale i to, co powinieneś ze sobą zabrać. Jak jest więc lista potrzebnych produktów na spływ kajakowy? Poniżej przedstawiamy pełną listę tego, co zabrać na spływ kajakowy.
spływ kajakowy

Akcesoria związane z kajakiem

Liny i paski

Aby utrzymać kajak przymocowany do wybranego stelaża, użyj pasków z grzechotką. Większość stelaży jest dostarczana z paskami, ale zazwyczaj nie są one tak wysokiej jakości i bezpieczne, jak dobry stary pasek z grzechotką.

Pompa zęzowa

 Jeśli masz kajak z siedzeniem, zaopatrz się w pompę zęzową. Jest to niezbędne narzędzie bezpieczeństwa w przypadku, gdy do środka dostanie się duża ilość wody lub kajak się przewróci. Prawdopodobnie nie będziesz jej często używać, ale zawsze miej ją pod ręką, zwłaszcza podczas długich lub nocnych wypraw. Pompka zęzowa może być również używana podczas osuszania i czyszczenia kajaka na brzegu przed schowaniem go na następną wyprawę.

Wiosło

 Wiosła kajakowe są wykonane z różnych materiałów. Większość z nich jest składana na dwie części. Wiosła również są w różnych długościach i powinny być dostosowane do twojego wzrostu. Początkujący mogą ze spokojną głową zdecydować się na każdy model, który będzie po prostu przystępny cenowo.

Wiosło może być dopasowane lub pierzaste. Większość z nich pozwala kajakarzom wybrać rodzaj wiosłowania, jak również kąt w zależności od tego, co jest najbardziej wygodne. Inne cechy, takie jak rodzaj wału i rozmiar ostrza, w przypadku osób początkujących są mniej istotne.

Wśród polecanych modeli znajdziesz min. składane wiosła marki Waimea.

Smycz do wiosła

Aby zapobiec unoszeniu się wiosła podczas podziwiania piękna natury, użyj smyczy do wiosła. Jest to również ogromna pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu z kajaka, szczególnie w przypadku kajaków z kokpitem

Odzież

Buty do wody

O ile nie wiosłujesz podczas zimowej pogody, najlepszym obuwiem jest coś stworzonego do przemoczenia. Nie polecamy chodzenia boso, ponieważ sprawi to, że chodzenie po większości brzegów będzie trudne i niebezpieczne. Zamiast tego noś te same wygodne buty od samochodu do miejsca startu i z powrotem.

Kamizelka ratunkowa

Wszystkie akweny wodne wymagają, aby osoby na łodzi posiadały osobiste urządzenie wypornościowe. Zazwyczaj nie jest wymagane noszenie kamizelki podczas wiosłowania. Jednak początkującym kajakarzom na pewno zapewni poczucie bezpieczeństwa.

Dzisiejsze kamizelki są znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze niż te sprzed lat. Istnieją nawet takie przeznaczone do kajakarstwa, które pozwalają na większy zakres ruchu wokół ramion, a także przeznaczone dla kobiet, które zapewniają więcej miejsca w obszarze klatki piersiowej.

Jednym z takich modeli jest damska kamizelka ratunkowa Unify Women.

Okulary przeciwsłoneczne oraz czapka/kapelusz

Akcesoria te zapewnią ci ochronę przed promieniami słonecznymi. Dzięki nim twoje wiosłowanie odbędzie się w znacznie przyjemniejszej i komfortowej atmosferze.

Płaszcz przeciwdeszczowy

Podczas spływów kajakowych opady i zachlapania to norma. Wodoodporna kurtka to element wyposażenia, który może sprawić, że wiosłowanie będzie o wiele przyjemniejsze, ponieważ zapewni ci suchość. Upewnij się, że kupiłeś taką, która ma zamki błyskawiczne pod pachami, abyś mógł pozostać suchy i ciepły, ale także dobrze wentylowany.

Strój kąpielowy

Początkujący kajakarze to osoby, które pływają tylko w czasie pogody, więc strój kąpielowy jest często najlepszym ubraniem. Załóż najwygodniejszy, jaki masz. Taki, który szybko schnie, utrzymuje wszystko na swoim miejscu i pozwala na najlepszy zakres ruchu w ramionach.

Suche ubrania na zmianę

Jeśli znacznie zmokniesz i chcesz cieszyć się przytulną jazdą do domu, sugeruję mieć suche, ciepłe ubrania, w które możesz się przebrać, czekające w samochodzie. Spakuj bluzę z kapturem, spodnie dresowe i ciepłe skarpety.

Inne przydatne akcesoria

Aplikacja na telefon do sprawdzania pogody

Nigdy nie udawaj się do miejsca startu przed sprawdzeniem pogody. Jak większość poszukiwaczy przygód na świeżym powietrzu, jest to częsty temat rozmów. W przypadku wiosłowania twoim głównym celem jest wiatr. Będąc początkującym, wypływaj tylko podczas ciepłej pogody.

Butelka z wodą

Jak w przypadku każdej innej aktywności na świeżym powietrzu, musisz mieć przy sobie wodę. Upewnij się, że woda pitna jest zarówno łatwo dostępna, jak i przymocowana do twojego ciała lub czegoś na łodzi. Na kajak polecam pojemnik na wodę, który jest elastyczną torebką, a nie twardą, tak aby mógł leżeć płasko i nie toczył się.

Etui na telefon (wodoodporne)

Kup wodoodporne etui lub twardy futerał. Możesz też umieścić telefon wraz z innymi przedmiotami w suchej torbie.

Gąbka

Gąbka pomoże usunąć ci małe ilości wody z łodzi, jak również kawałki żwiru, piasku i brudu. Utrzymuj łódź czystą i suchą pomiędzy wodowaniami. Jest to szczególnie ważne w przypadku wodowania na różnych akwenach, jeśli akweny te znajdują się w parkach narodowych lub jeśli łódź przechodzi inspekcję pod kątem małży.

Gwizdek

Kolejnym elementem, który zawsze powinieneś mieć przy sobie, ale miejmy nadzieję, że nie będzie ci potrzebny, jest gwizdek. Gwizdek może być używany do wzywania pomocy w nagłych wypadkach. Dźwięki na wodzie często odbijają się echem lub są stłumione i może być zaskakująco trudno dostrzec kogoś, kto wydaje się być blisko.

Latarka

Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w wodoodporną latarkę lub mini flarę na wypadek nagłej mgły, burzy lub ciemności. Posiadanie tego rodzaju wizualnego urządzenia awaryjnego jest kluczowe, jeśli pojawią się nieoczekiwane okoliczności. Polecamy model Vayox Xml T6 Led Va0016. Posiada on 1000 lumenów i jest wodo- oraz wstrząsoodporny.

Ręcznik

Oczywiście, możesz użyć zwykłego ręcznika, ale szybkoschnący ręcznik może być przechowywany na łodzi lub w pojeździe w suchej torbie, gotowy do następnej przygody bez tworzenia zapachu stęchlizny.

Suchy worek

Wysokiej jakości suchy worek jest bardzo przydatny na wodzie. Powinien on być lekki, kompresowalny, a nawet trochę elastyczny. Dzięki temu możesz włożyć do niego kilka rzeczy na dzień wiosłowania lub zapakować w nim szczelnie ubrania na noc.

Jak spakować się na krótszy i dłuższy wyjazd?

Wyjeżdżając na jedno popołudnie, spakujesz ze sobą mniej rzeczy niż podczas tygodniowego wyjazdu. Zawsze pamiętaj o akcesoriach zapewniających bezpieczeństwo. Swój ubiór dostosuj do pogody. Znacznie łatwiej będzie ci ją przewidzieć w perspektywie jednego popołudnia niż całego tygodnia. W przypadku dłuższych wyjazdów powinieneś zabrać ze sobą kilka kompletów ubrań. Ważne, aby były one dostosowane do różnych warunków pogodowych, jakie mogą wystąpić w tym okresie. Sprawi to, że z pewnością zabierzesz ze sobą większy plecak lub torbę niż na jednodniowy wyjazd.

Oczywiście nie musisz wszystkiego brać sam. Jeśli na spływ kajakowy wybierasz się ze znajomymi, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście podzielili się poszczególnymi akcesoriami bądź też miejscem do ich przechowywania.
Autor: Jakub Kowalski