Kompletując strój sportowy, łatwo zapomnieć o nakryciu głowy i szyi. Ale co wybrać: czapkę, szalik, opaskę na uszy, a może kominiarkę? Jest też inne rozwiązanie – wielofunkcyjna chusta Buff, która może przybrać niemal każdą formę. Jaką chustę Buff wybrać i jak ją nosić?
Dzieje chusty Buff to najlepszy dowód na to, że nawet niepozorny kawałek materiału może stać się ciekawostką i legendą. Choć chusta, a właściwie komin, wygląda zupełnie niepozornie, kryje wiele zastosowań oraz interesujących parametrów. Produkt rodzinnej marki z Barcelony niezwykle szybko stał się hitem sprzedaży i synonimem sportowej, wielozadaniowej chusty.
Początkowo wykonany z poliestru komin dedykowany był motocyklistom. Był 1991 rok, a Joan Rojas, Hiszpan prowadzący niewielką firmę tekstylną, stworzył wygodną, ultralekką chustę do jazdy jednośladem. Bezszwowa i rozciągliwa w czterech kierunkach tuba doskonale chroniła od powiewów wiatru, a mnogość jej ustawień pozwalała szczelnie zaizolować odsłonięte części twarzy i karku.
Sama nazwa chusty, a zarazem późniejsza nazwa firmy, powstała od hiszpańskie słowa bufanda oznaczającego szalik. Ironią losu będzie fakt, że popularny Buff będzie głównym konkurentem szalika, a w aktywnościach fizycznych pokona go w cuglach. Komin wyeliminował bowiem podstawową wadę szalika, czyli... rozwiązywanie się.
Popularność chust marki Buff sprawiła, że nazwa firmy stała się powszechnym określeniem produktu i dziś buffami nazywane są niemal wszystkie sportowe kominy, podobnie jak sportowe buty nazywane są adidasami, a pieluszki dziecięce – pampersami. Podobne chusty można już dostać w gamie innych producentów odzieży sportowej, ale nie wszystkie cechują się podobnymi parametrami.
Co sprawia, że noszenie chusty Buff jest takie wygodne? Oprócz tego, że jest ona bardzo lekka, rozciągliwa i wygodna (brak szwów), jej zaletą jest także materiał. Oryginalna chusta wykonana jest z poliestrowych włókien pozyskiwanych z recyklingu certyfikowanego przez Repreve®. Do produkcji jednej chusty zużywa się dwie plastikowe butelki. Uzyskany w ten sposób materiał doskonale odprowadza wodę i zachowuje komfortową suchość nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
Nie bez znaczenia jest także technologia Coolnet UV+. Dzięki niej chusty Buff chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz zapewniają uczucie chłodu podczas użytkowania w wysokiej temperaturze. To idealne zabezpieczenie karku, głowy lub szyi w trakcie upalnych dni.
Tam gdzie wilgoć, tam swoje miejsce znajdują szkodliwe drobnoustroje. Aby nie dopuścić do zagnieżdżenia się patogenów, chusty Buff wyposażane są w włókna z jonami srebra. Technologia Polygiene jest jednocześnie nieszkodliwa dla skóry i bezpieczna w użytkowaniu.
Firma wykorzystuje także tkaniny odstraszające owady (Insect Shield), zatrzymujące ciepło (Thermonet) czy wykonane z wełny Merino. Dzięki temu możesz dobrać chustę idealnie do warunków atmosferycznych, charakterystyki sportu czy własnych upodobań.
Jedną z największych zalet elastycznych kominów jest mnogość zastosowań. Dzięki temu świetnie odnajduje się nie tylko podczas motocyklowych wojaży, ale też w jeździe na rowerze, bieganiu, turystyce, narciarstwie czy trekkingu górskim. W zależności od konfiguracji zakryje twarz, uszy, usta, nos, kark czy szyję. W jaki sposób można nosić chustę Buff?
Chusta Buff sprawdzi się jako:
Po złożeniu komin Buff zajmuje niewiele miejsca, więc bez trudu schowasz go do kieszeni kurtki trekkingowej, bojówek czy koszulki kolarskiej. Oryginalna chusta zachowuje swój kształt nawet po wielu użyciach, więc nie musisz obawiać się nieestetycznego wyciągnięcia.
Autor: Szymon Sonik