Data publikacji:

Bielizna termoaktywna – jak to działa?

Pozwala odprowadzać wilgoć ze skóry na zewnątrz, a jednocześnie uniemożliwia utratę ciepła. Bielizna termoaktywna sprawdzi się przy różnych rodzajach aktywności fizycznej. Polecamy ją również zmarzluchom. Można ją stosować niezależnie od warunków pogodowych, ale gdy na dworze pada niezbędne jest jej połączenie z odzieżą przeciwdeszczową.

Gdy się pocimy, tracimy ciepło nawet 20 razy szybciej niż w przypadku, gdy ciało znajduje się w suchych warunkach. Dotkliwie można to odczuć, gdy ćwiczymy w bawełnianej koszulce. Wprawdzie doskonale wchłania ona wilgoć, ale jej nie odprowadza. To sprawia, że rzeczy z tej tkaniny przyklejają się do ciała, a w efekcie potęgują uczucie zimna. Materiał, z którego wykonana jest bielizna termoaktywna to zwykle poliamid, polipropylen czy elastan. Tkaniny mogą być łączone ze sobą i uzupełniane nitkami z jonami srebra, które mają właściwości antybakteryjne. Taki skład i „ażurowa” konstrukcja pomagają odprowadzić pot oraz parę wodą na zewnątrz, ale odparowywanie nie powoduje utraty ciepła z ciała, bo transport wilgoci trwa zaledwie kilka sekund.

Termoaktywna bielizna dostępna jest w postaci koszulek z długim lub krótkim rękawem, getrów, kalesonów, bokserek, skarpetek czy legginsów. Występuje także w jednoczęściowych wersjach.

Wybierając odzież termoaktywną dostosuj ją do swoich potrzeb, czyli rodzaju aktywności fizycznej i warunków atmosferycznych. Przy intensywnym wysiłku fizycznym sprawdzą się cienkie modele, a gdy zależy nam jedynie na zachowaniu odpowiedniej ciepłoty ciała, np. spacer zimą, powinniśmy wybrać grubą wersję. Do wysiłku o umiarkowanym stopniu intensywności zalecana jest bielizna termoaktywna o średniej grubości, często nazywana odzieżą II generacji.

Pamiętaj, aby odzieży termoaktywnej nie prać w proszkach zawierających zmiękczacze czy lanolinę, gdyż mogą one nawet 3-krotnie obniżyć wchłanianie wilgoci lub całkowicie pozbawić ją tej właściwości. Odpowiedni środek piorący po dodaniu do wody i upuszczeniu kropli roztworu na odzież wchłonie się w ciągu 8 sekund. Jeśli tak się nie stanie należy kupić inny proszek.

Autor: Sylwia Stwora