Data modyfikacji:

Dobre buty trekkingowe, czyli właściwie jakie?

Buty trekkingowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia miłośników wędrówek po trudnych terenach. Przeczytaj, czym powinny charakteryzować się te najlepsze i jak dobrać tego typu obuwie do swoich własnych potrzeb. Jak wybrać dobre buty trekkingowe? Sprawdź!


dobre buty treningowe

Dobre buty trekkingowe

Dobre buty trekkingowe – czym się charakteryzują?

Dobre buty trekkingowe to takie, które mają całe mnóstwo przydatnych funkcji. Precyzując, to obuwie, które:
 • stabilizuje kostkę, dzięki czemu znacząco zmniejsza się ryzyko jej zwichnięcia,
 • ma podeszwę, która chroni stopy przed nierówną i twardą powierzchnią,
 • zapewnia boczną ochronę przed wystającymi gałęziami,
 • ma wysoką przyczepność,
 • amortyzuje wstrząsy,
 • odprowadza wilgoć, dzięki czemu stopy nie są przepocone, a skóra – podatna na otarcia,
 • zabezpiecza przed przemoczeniem stóp,
 • chroni przed wychłodzeniem stóp.
Jak znaleźć buty w góry (albo w inne trudne tereny), które będą to wszystko zapewniać? Niestety, nie jest to proste. W znalezieniu pary idealnej może ci jednak pomóc kilka ważnych informacji.

Buty do chodzenia w górach – po pierwsze dobry rozmiar

Nawet najlepsze buty do chodzenia po górach nie spełnią twoich wysokich oczekiwań, jeśli nie będą w odpowiednim rozmiarze. To niby oczywiste, a jednak błędy w doborze rozmiaru zdarzają się dość często – wszystko z powodu braku znajomości pewnych zasad mierzenia. O czym zatem musisz pamiętać?
 • Nigdy nie mierz butów w godzinach porannych. Rób to wieczorem, kiedy twoje stopy będą zmęczone, a co się z tym wiąże – obrzęknięte.
 • Mierz buty w skarpetach, w których zwykle wędrujesz.
 • Kup kilka par z zamiarem odesłania większości z nich (kupując online, masz prawo zwrotu towaru w ciągu 14 dni).
 • Testuj buty przez około 20 minut. W tym czasie chodź, biegaj, skacz, balansuj. Zwracaj uwagę na to, czy but dobrze trzyma stopę podczas każdej z tych aktywności oraz czy cały czas jest wygodny. Dobre buty trekkingowe zapewniają komfort przez cały czas użytkowania.

Buty trekkingowe – z jakiego materiału?

Jeszcze niedawno najczęstsza odpowiedź na pytanie: „jakie buty w góry?” brzmiała: skórzane! Obecnie wcale nie jest to takie oczywiste – obuwie z tkanin syntetycznych jest czasem wręcz bardziej wskazane niż to z naturalnej skóry.

Ostateczna decyzja powinna zależeć od tego, jak trudne tereny zazwyczaj pokonujesz. Jeżeli wyprawa jest naprawdę wymagająca, buty skórzane rzeczywiście mogą okazać się najlepszym wyborem. We wszystkich pozostałych przypadkach w zupełności wystarczą ci o wiele lżejsze buty z tworzyw sztucznych albo takie, w których zastosowano oba rodzaje materiałów.
Uwaga! Jeżeli wędrujesz jesienią i zimą, koniecznie musisz zaopatrzyć się w dobre buty trekkingowe ze specjalną membraną. Jej zadaniem jest nie tylko zapobieganie dostaniu się wody do wnętrza buta, ale również odprowadzanie wilgoci, która gromadzi się w jego wnętrzu. Nie zaleca się natomiast noszenia butów z membraną latem. Wówczas różnice temperatur między powietrzem a wnętrzem buta są bardzo małe i woda nie zostaje odprowadzana. To z kolei skutkuje poceniem się stóp.

Oczywiście wobec powyższego pozostaje pytanie – jak wybrać buty górskie, które będą „dopasowane” do każdej pory roku? Niestety, takie nie istnieją. Jeśli zależy ci na najwyższej jakości, musisz mieć jedną parę na chłodne miesiące (z membraną), a drugą na lato (bez membrany).

Buty turystyczne: podeszwa

Kolejnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę podczas kupowania obuwia do wędrówek, jest podeszwa. Błędne jest przekonanie, że dobre buty trekkingowe to te z grubą i sztywną podeszwą – jest ona niezbędna tylko w przypadku bardzo wymagających tras górskich. Jeżeli pokonujesz tereny leśne albo niziny, to w zupełności wystarczą ci buty z lżejszym i bardziej elastycznym spodem.

Cholewka buta trekkingowego – niska czy wysoka?

Niezależnie od tego, czy interesują cię buty trekkingowe męskie, czy damskie, staniesz przed dylematem dotyczącym wysokości cholewki. Kiedyś sądzono, że zawsze lepsze jest obuwie z wysoką cholewką, jednak pogląd ten stracił na aktualności.

Wysoka cholewka chroni staw skokowy, a do tego zapobiega dostawaniu się do wnętrza buta śniegu czy np. drobnych kamyczków. Z drugiej strony, w takich butach idzie się wolniej, a i stopy bardziej się męczą. Stąd też warto wybrać je wtedy, gdy teren do pokonania jest bardzo trudny, będą też najlepsze dla osób początkujących. Jeśli masz już większe doświadczenie i wiesz, jak stawiać stopy, by zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się, a do tego wybierasz się w niziny, śmiało możesz wybrać buty trekkingowe z niską cholewką. W nich będzie ci znacznie wygodniej. Wiele ciekawych propozycji można znaleźć wśród butów trekkingowych damskich.

Jak dbać o buty turystyczne?

Masz już swoje idealne buty na trudne trasy? Świetnie – teraz jeszcze pamiętaj, żeby otoczyć je dobrą „opieką”. Brak odpowiedniej impregnacji oznacza kolejne zakupy w niedalekiej przyszłości, a takie obuwie niestety nie jest tanie – dobre buty trekkingowe kosztują nawet kilkaset złotych. O czym więc warto pamiętać?
 • Czyszczenie po wyprawie
Po zakończonej wyprawie dokładnie wyczyść swoje buty trekkingowe. Następnie spryskaj ich wnętrze sprayem, który zabija bakterie i pleśń.
 • Impregnuj
Koniecznie zakup odpowiedni środek do pielęgnacji swoich butów. W sprzedaży są na przykład spraye przeznaczone do butów z membraną, oczywiście bez problemu zakupisz również środki do ochrony obuwia ze skóry czy tworzyw sztucznych. W okresie, w którym wędrujesz, korzystaj z takich środków codziennie – to tylko kilka minut.
 • Chroń przed zmianami temperatur
Nigdy nie kładź butów trekkingowych na kaloryferze, trzymaj je także z dala od ogniska. Takie nagłe zmiany temperatur mogą niestety skutkować poważnymi uszkodzeniami, które w znacznym stopniu wpłyną na komfort użytkowania i trwałość obuwia.
Autor: Robert Wojtaś