Data modyfikacji:

Bluza do jazdy konnej - jaką bluzę do jazdy konnej wybrać?


Przygotowania do jazdy konnej należy zacząć od selekcji i przygotowania stroju jeździeckiego. Jednym z kluczowych elementów garderoby jest bluza jeździecka. Powinna być ona przede wszystkim dostosowana do pory roku i zapewniać komfort w trakcie jazdy.

Na rynku jest szeroki wybór bluz jeździeckich dla kobiet, mężczyzn i młodzieży. Bluzy damskie i młodzieżowe różnią się krojem od bluz typowo męskich. Jednakże jednym z najistotniejszych aspektów przy wyborze bluzy jest rodzaj materiału, z którego została ona uszyta.

Zatem jaka bluza do jazdy konnej będzie najlepszym wyborem? Jakie atrybuty brać pod uwagę?
konno

Bluzy jeździeckie -podstawowe kryteria wyboru


Dla miłośników jazdy konnej bluza jeździecka powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb i poziomu zaawansowania, ale też do panujących warunków pogodowych. Profesjonalna bluza chroni jeźdźca przed restrykcjami atmosferycznymi i zapewnia swobodę jazdy. Zatem najważniejszym kryterium wyboru powinien być rodzaj tkaniny.

Bluza jeździecka powinna być wykonana z cienkiego i lekkiego materiału, który dobrze będzie przylegał do ciała. Jednocześnie będzie on wodoodporny i wiatroszczelny. Ponadto pozwoli na dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu uchroni organizm zarówno przed nadmiernym wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. Dobrze sprawdzają się bluzy do jazdy konnej, wykonane z tkaniny termoaktywnej. Głównie z uwagi na fakt, iż dobrze odprowadzają wilgoć na zewnątrz i skutecznie zatrzymują ciepło.

Dobrym wyborem są też bluzy uszyte z materiału typu softshell lub polar. Softshell jest idealną tkaniną w okresie wiosennym i letnim. Z kolei polar doskonale się sprawdza w okresie zimowym.

O kryteriach wyboru słów jeszcze kilka


Drugim ważnym aspektem jest jakość wyprodukowania. Bowiem bluza jeździecka powinna charakteryzować się solidnym wykonaniem. Ponadto celem zagwarantowania pełnej swobody, powinna ona idealnie pasować do ciała. Bowiem zbyt duża lub zbyt mała bluza będzie blokować swobodę ruchów i przyczyni do dekoncentracji jeźdźca. Sytuacja taka może w efekcie końcowym okazać się niebezpieczna zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia.

Mniej istotnym z punktu komfortu jazdy, ale również ważnym parametrem wyboru jest kolor bluzy. Dobrze, by współgrał on z innymi elementami garderoby jeździeckiej, ale także z osobowością samego jeźdźca.

Ponadto warto wybierać rozpinane modele bluz, ponieważ w trakcie jazdy, bluzę można zdjąć bez potrzeby zsiadania z konia czy zdejmowania kasku.

Rodzaje bluz do jazdy konnej


W przypadku bluz do jazdy konnej istnieją dwa warianty podziału. Pierwszy związany jest z rodzajem tkaniny, z którego się je produkuje. Uwzględniając ten aspekt, możemy wyróżnić:

• bluzy bawełniane,
• funkcyjne - do których należy między innymi tkanina softshell,
• bluzy polarowe.

Z kolei z perspektywy zapięcia wyróżniamy:

• bluzy zapinane na ekspres,
• z wysoką stójką,
• wkładane przez głowę,
• bluzy z kapturem.

Wszystkie rodzaje bluz zapewniają ciepło i komfort. Sprawdzają się w chłodniejsze, jak i cieplejsze dni roku i są przede wszystkim wysoce funkcjonalne.

Czy warto stosować bluzę jeździecką latem?


W okresie letnim, kiedy panują wysokie temperatury, z pewnością warto przyodziewać bluzę do jazdy konnej. Wskazanym jednak jest wybór bluzy cieńszej i dostosowanej do pory roku. Bezsprzecznie nie warto pomijać tej części garderoby jeździeckiej, chociażby z uwagi na chłodne wieczory, ale przede wszystkim z uwagi na ochronę przed pokąsaniem przez owady.

Bluza jeździecka damska


Modele bluz do jazdy konnej przeznaczone dla pań produkuje się z wcięciem w talii. Dzięki temu idealnie dopasowują się do kobiecej budowy ciała i elegancko podkreślają figurę. Ponadto są dostępne w szerokiej palecie barw. Doskonałym przykładem damskiej bluzy jeździeckiej jest model Fouganza 500 Click&Collet, dostępny na portalu Ceneo.pl. Wykonana jest z dwóch rodzajów materiałów i ze wstawkami, dzięki którym bluza mniej się brudzi. Dodatkowym atutem tego modelu są wyprofilowane rękawy idealnie przylegające do ciała. Bluza dostępna jest w kolorach: czerwonym, niebieskim i różowym.

Bluza do jazdy konnej męska


Bluzy męskie są przede wszystkim idealnie dopasowane krojem do budowy męskiego ciała. Paleta barw bluz męskich jest bardziej skąpa, niż w przypadku damskich bluz do jazdy konnej. W przypadku mężczyzn produkuje się je przeważnie w kolorach: czarnym, grafitowym, białym lub granatowym. Godną uwagi męską bluzą jeździecką jest dostępna również na portalu Ceneo.pl Bluza Fouganza wodoodporna do jazdy konnej męska. Wykonana z tkaniny, która nie przepuszcza zimnego powietrza, z siatkową podszewką, odprowadzającą wilgoć. Model dostępny jest tylko i wyłącznie w kolorze niebieskim.

Dziecięca bluza do jazdy konnej


Dla dzieci warto wybierać bluzy z wysoką stójką, która ochrania gardło prze możliwością infekcji spowodowanej owianiem zimnym powietrzem. Z pewnością dobrym wyborem jest bluza Fouganza Bluza jeździecka 500 dla dzieci, dostępna na Ceneo.pl. Wiatroszczelna, ze wstawkami na rękawach i tułowiu, produkowana w kolorze niebieskim lub różowym.

Krótkie podsumowanie


Jazda konna posiada wiele zalet prozdrowotnych.

1. Poprawia ogólną koordynację ruchową, posiada zbawczy wpływ na układ kostno-mięśniowy, a także sercowo- naczyniowy.

2. Jest zalecaną terapią w poprawie wad postawy, ponieważ wzmacnia mięśnie grzbietu i kręgosłupa, pomagając tym samym w utrzymywaniu prawidłowej postawy.

3. Poprawia samopoczucie i jest rewelacyjnym środkiem antystresowym.

Jednakże jednym z warunków czerpania przyjemności z jazdy jest odpowiednie przygotowanie stroju i wyposażenia. Od tego w głównej mierze zależy komfort jazdy i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Warto zatem uwzględnić zakup bluzy jeździeckiej jako elementu chroniącego organizm przede wszystkim przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Z pewnością przełoży się to bezpośrednio na wygodę jazdy, ale też na brak potencjalnych infekcji, spowodowanych nieprawidłowym ubiorem.
Jadwiga Kucharczyk