Data publikacji:

Jak zrobić własny stół do cymbergaja?

Cymbergaj, nazywany z angielska Air Hockey, to gra, z którą zetknął się zapewne każdy, kto chociaż raz odwiedził salon gier w górskim lub nadmorskim kurorcie. Dwaj zawodnicy odbijają lekki krążek na blacie z masą niewielkich otworów, przez które wydostaje się powietrze. Sprawia ono, że krążek unosi się nieco nad stołem i dzięki temu bardzo szybko porusza. Wygrywa ten, kto wbije więcej goli przeciwnikowi. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zbudować stół do Air Hockey w domowych pieleszach.

Podstawowym elementem stołu będzie płyta z drewnianej sklejki stanowiąca blat. Powinna mieć od 1,5 do 2 cm grubości. Długość i szerokość uzależnione są od tego, jaką ilością miejsca dysponujesz. Pole do gry w profesjonalnych stołach ma 2 m na 1 m i takie wymiary będą najbardziej wskazane również dla Twojego cymbergaja. Zacznij od wywiercenia na brzegu płyty otworów pomocniczych w dwucentymetrowych odstępach. Użyj do tego elektrycznej wiertarki oraz wiertła o średnicy 7,2 mm. Następnie przygotuj 6 drewnianych listewek dłuższych od płyty. W jednej z nich wywierć otwory o średnicy 2,5 mm co 1,5 cm, zaś na obu końcach większe za pomocą wiertła 7,2 mm.

Kolejny krok to wywiercenie otworów na powierzchni płyty, przez które będzie wydostawać się powietrze unoszące krążek. Weź dwa wkręty i przymocuj do płyty listewkę z otworami (właśnie po to na jej końcach i na brzegach blatu umieściłeś pomocnicze otwory). Teraz sukcesywnie przewiercaj dziurki w płycie korzystając z otworów w listewce – będą równomiernie rozłożone na całej powierzchni pola do gry. Zależnie od Twojego tempa pracy i dokładności całość powinna zająć od 1,5 do 3 godzin. Na jednym z boków pozostaw miejsce bez dziurek i wywierć otwór o znacznie większej średnicy; najlepsza będzie do tego tzw. otwornica.

Gdy zakończysz ten etap pracy, przejdź do wiercenia trzech otworów na każdym z boków płyty; powinny znaleźć się na obu końcach i w połowie długości. Teraz weź cztery listewki, posmaruj je silikonem bezbarwnym i przyklej do każdego z boków pola gry. Gdy któraś będzie wystawać, wówczas odetnij nadmiar. W wywiercone otwory wkręć śruby do drewna, aby wzmocnić mocowanie deseczek. W miejscu, gdzie listewki krótszych boków stykają się z dłuższymi, również połącz je wkrętami. Następnie uszczelnij wszystko za pomocą silikonu. Powinieneś otrzymać następujący efekt: płytę z licznymi otworami, która opiera się na czterej połączonych listwach i przypomina stolik. Teraz obróć całość tak, aby listewki znalazły się na górze.

Pokryj ich zewnętrzny brzeg (na którym wcześniej stała cała konstrukcja) silikonem i ostrożnie przyklej arkusz folii budowlanej – z niej powstanie szczelna poduszka, dzięki której wtłaczane powietrze znajdzie ujście tylko poprzez otwory w blacie. Przyklejoną folię dodatkowo przymocuj zszywkami tapicerskimi. Użyj do tego takera. Nadmiar folii wcześniej odetnij nożyczkami. Gdy folia będzie już solidnie zamontowana, wówczas przyszyj do niej takerem sztywny karton. Zapobiegnie on przerwaniu folii i będzie stanowił stabilną podstawę dla stołu. Obróć całość, aby pole gry znalazło się u góry. Na dłuższych bokach przewierć dwie pozostałe listewki – będą to bandy. Następnie na obu węższych końcach blatu umieść bramki wykonane z odpowiednio wygiętego drutu. Pamiętaj, że muszą być szersze od średnicy krążka.

Pozostało Ci jeszcze wygładzić pole papierem ściernym. Możesz również pomalować bandy i listwy farbą lub lakierem, aby stół wyglądał efektowniej. Do dwóch nakrętek od słoików przyklej (do ich wewnętrznej strony) plastikowe rurki – powstaną odbijaki. W roli krążka doskonale sprawdzi się okrągłe wieczko od opakowania serka twarogowego. Teraz wystarczy przymocować rurę od odkurzacza (najlepiej przemysłowego) do większego otworu - jeżeli nie będzie pasować, wówczas owiń wokół nie szarą taśmę izolacyjną – i ustawić urządzenie na funkcję dmuchawy, a potem go uruchomić. Jeśli wszystko wykonałeś poprawnie, wtedy wieczko będzie swobodnie unosić się nad polem do gry i łatwo da się popychać odbijakami. Stół do cymbergaja jest gotowy do gry.

*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Autor: Sylwia Stwora