Sprawdź również: Poker – zasady, porady, akcesoria. Jak grać?
Backgammon – historia gry
W Mezopotamii archeolodzy odnaleźli liczące sobie ponad pięć tysięcy lat elementy tryktraka. Z charakterystycznej planszy i pionów gry korzystano na różne sposoby przez tysiąclecia, zmieniając wedle potrzeb zasady przebiegu rozgrywki. Jeden z wariantów backgammona był np. niezwykle popularny w Starożytnym Rzymie, bawili się z nim zarówno dostojnicy, jak i prosty lud. Po upadku Cesarstwa tradycja gry były utrzymywana głównie w krajach leżących w obrębie basenu Morza Śródziemnego.
Do Zachodniej Europy Backgammon trafił najprawdopodobniej wraz z pierwszymi krucjatami. Uczestniczący w nich rycerze przywieźli grę za sobą, po tym jak złapali jej bakcyla podczas walk na Ziemi Świętej i w Bizancjum. Backgammon prawie zawsze był traktowany jako gra hazardowa i najczęściej wykorzystywano go do rozstrzygania kosztownych zakładów. Z tego też powodu był krytykowany i zwalczany przez wszystkie najważniejsze religie, a także władze, które widziały w grze źródło problemów społecznych i upadku moralnego.
Współczesna wersja backgammona narodziła się w 1646 roku, w Wielkiej Brytanii. W tym czasie otrzymała ona również swoją angielska nazwę, którą można znaleźć jako „gra do tyłu”. Na Zachodzie do XIX wieku gra cieszyła się sporą popularnością wśród miłośników hazardu, ale została wyparta przez różnego rodzaju gry karciane, stając się ostatecznie jedną z wielu gier planszowych, z którymi zazwyczaj bawimy się w dzieciństwie. Tryktrak swoją znaczącą pozycję utrzymuje jednak na Bliskim Wschodzie i w Azji, gdzie nadal grywają w niego osoby w każdym wieku, często w celach hazardowych.
Backgammon – co jest potrzebne do gry?
Najważniejszym elementem gry w tryktraka jest rozkładana dwuczęściowa plansza, której standardowe wymiary wynoszą 44 cm (wysokość) na 55 cm (długość). Dodajmy, że maksymalnie osiągają 66 cm (wysokość) na 88 cm (wysokość). Plansza wykonana jest z dowolnego materiału (drewno, plastik lub karton), ale powinna posiada charakterystyczne trójkątne oznaczenia na jej górnym oraz dolnym brzegu (w sumie jest ich 24).
Dodatkowo każdy z graczy potrzebuje piętnaście pionów, które przyjmują najczęściej postać płaski dysków, jak również komplet dwóch standardowych sześciennych kostek numerycznych.
W sklepach znajdziemy bez problemu różnego typu zestawy do gry w backgammona. Najprostsze z nich to wydatek kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Za wysokiej jakości komplety, wykonane z drewna i zamykane w ozdobnych kasetkach, zapłacimy jednak nawet kilkaset złotych. Często spotykanym rozwiązaniem są również podwójne zestawy szachy-tryktrak, w których z jednej strony planszy znajdziemy pole szachowe, a z drugiej backgammona.