Data modyfikacji:

Poker – zasady, porady, akcesoria. Jak grać?

Poker jest prawdopodobnie najpopularniejszą grą hazardową na świecie. Grywa się w niego w kasynach, podczas profesjonalnych turniejów, a także w kręgu znajomych. Na zainteresowanie grą wpływa z pewnością to, że poza szczęściem istotną rolę odgrywają umiejętności.
poker zasady
Poker jest najprawdopodobniej najpopularniejsza grą hazardową na świecie. Grywa się w niego w kasynach, podczas profesjonalnych turniejów, a także w kręgu znajomych. Poza szczęściem istotną rolę podczas zabawy odgrywają także zdolności i doświadczenie jej uczestników. Kluczowym aspektem pozostaje tu bowiem umiejętność blefowania i wprowadzania w błąd oponenta. Ten aspekt psychologiczny rozgrywki jest największym magnesem gry, który sprawia, że cieszy się ona niesłabnącą popularnością na całym świecie. Zasady pokera mogą wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości do ich opanowania wystarczy zapamiętanie najważniejszych reguł oraz wzięcie udziału w kilku testowych partiach. 

Poker – podstawy  

Do gry w pokera używa się pojedynczej talii, składającej się z 52 standardowych kart. Uczestnicy zabawy starają się pozbawić oponentów wszystkich pieniędzy lub żetonów. Aby tego dokonać, w każdym rozdaniu kompletują jak najsilniejsze układy kart lub przy pomocy blefu starają się przekonać przeciwników do poddania się. W pojedynczej partii może brać nieograniczona liczba uczestników, choć zazwyczaj będzie to od dwóch do sześciu osób. 

Czego potrzebujemy do gry w pokera? 

Poza standardową talią kart do pokera niezbędny jest także stół do gry, na tyle duży, by pozwolić wszystkim graczom ukryć zawartość swojej ręki. Jeżeli nie gramy na pieniądze, do zabawy używa się żetonów, najczęściej o różnej liczbowej wartości. O ile domyślnie gramy z klasycznymi żetonami kasynowymi, równie dobrze zastąpić mogą je np. zapałki lub inne drobne przedmioty. 
Poza dedykowanymi taliami do pokera, wykonanymi z wysokiej jakości materiałów, w sklepach znajdziemy też bardziej profesjonalne zestawy do pokera, bardzo często zamknięte w walizkach, które ułatwiają ich przechowywanie i przenoszenia. Ceny tego typu produktów zaczynają się od około 50 złotych (zestawy w puszkach i plastikowych pojemnikach), osiągając cenę do ponad 200 złotych (wysokiej jakości zestawy w walizkach). Jeżeli jesteśmy prawdziwymi zapaleńcami, możemy pokusić się też o zakup stołu do pokera, wyłożonego klasycznym zielonym materiałem znanym z kasyn. 

Jak się gra w pokera? 

Istnieje kilka popularnych wariantów pokera, z których najpopularniejszym jest jego profesjonalna wersja sportowa, tzw. Texas Hold’em. Różnią się one szczegółowymi zasadami dotyczącymi przebiegu gry, ogólną liczbą kart (wykorzystując np. dwie talie), a także sposobem rozdań. Wszystkie opierają się jednak na identycznych ogólnych regułach.   
Według podstawowych zasad pokera, na początku każdej rundy gracze otrzymują kilka kart (liczba zależy od wariantu rozgrywki) i korzystając z nich, starają się skompletować jeden z dziesięciu układów o różnej sile. Następnie przechodzą do właściwej rundy, podczas której mogą wykonać jedno z sześciu zagrań opisanych poniżej.  

Zagrania w pokerze: 

 • pas (pass) – gracz rzuca swoje karty na stół i rezygnuje z dalszej partii, tracąc automatycznie wszystkie postawione żetony; 
 • czekanie (check) – gracz nie pasuje ani nie podbija stawki, decydując się poczekać na ruch oponentów. Ruch jest możliwy tylko wtedy, gdy w aktualnej rundzie licytacji stawka nie została jeszcze przez nikogo zwiększona; 
 • sprawdzanie (call) – gracz wyrównuje postawioną kwotę do sumy zadeklarowanej przez przeciwnika; 
 • postawienie (bet) – pierwsze postawienie zakładu w rundzie; 
 • podbicie (raise) – gracz podbija stawkę. Ruch zmusza pozostałych uczestników do jej wyrównania, przebicia bądź spasowania; 
 • va banque (all-in) – gracz stawia wszystkie swoje żetony, w razie przegranej kończy całą grę. 
Rundę wygrywa ta osoba, która ma najsilniejszy układ kart. Jeżeli uda nam się przekonać pozostałych przeciwników do spasowania, osiągamy zwycięstwo, nawet wtedy, kiedy mieliśmy najsłabsze karty spośród nich. 

Układ kart w pokerze 

Poniżej przedstawiliśmy listę wszystkich układów kart w pokerze, w kolejności od najsilniejszego do najsłabszego. Ich znajomość jest kluczowa podczas gry. 
 • Poker królewski (royal flush) — układ składający się z kart od asa do dziesiątki, które mają ten sam kolor. 
 • Poker (straight flush) — pięć kart w jednym kolorze, które są ułożone w kolejności (np. 6, 7, 8, 9 i 10). Jeżeli dwójka graczy posiada ten sam układ, wygrywa ten z wyższą kartą (w podobny sposób rozstrzyga się wszystkie słabsze układy). 
 • Kareta (four of a kind) — cztery karty o tej samej wartości, bez względu na kolor. 
 • Full (full house) — zestaw pary oraz trójki kart o tej samej wartości w dowolnym kolorze (np. trzy 6 oraz dwie 4). 
 • Kolor (flush) — pięć kart w tym samym kolorze, które nie następują po sobie. 
 • Strit (straight) — układ na takich samych zasadach jak w zwykłym pokerze, ale karty nie muszą mieć tego samego koloru. 
 • Trójka (three of a kind) — trzy karty z tą samą wartością i z różnymi kolorami. 
 • Dwie pary (two pair) — dwie pary kart o tej samej wartość i różnych kolorach. 
 • Para (one pair) — jedna para kart o tej samej wartości 
 • Wysoka karta (high card) — jeżeli żadne z graczy nie ma silniejszego układu zwycięzcą zostaje osoba z najwyższą kartą. 
Zdjęcie: Envato/twenty20photos