Wielokrotnie pisaliśmy o domowej siłowni oraz sprzęcie treningowym, który przemieni nawet niewielkie mieszkanie w klub fitness. Po co jednak ćwiczyć w domu, gdy można się cieszyć piękną pogodą. Oto przegląd akcesoriów do ćwiczeń na zewnątrz, które zabierzesz do ogrodu, miejskiego parku czy na wakacyjny wyjazd. Trening na świeżym powietrzu może być wyjątkowo przyjemny.
Domowa siłownia może być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią ćwiczyć we własnych czterech ścianach. Jeżeli jednak wolisz trenować w plenerze, mamy dla ciebie listę przyddatnych akcesoriów do ćwiczeń na zewnątrz.
Klucz doboru akcesoriów do ćwiczeń z poniższej listy był prosty: mają być niewielkie, niedrogie i możliwie najlżejsze. Nikomu nie będzie się chciało wynosić do ogrodu orbitreka lub ciężkiej ławeczki ze stojakami i sztangą. Wybraliśmy sprzęt, który możesz spakować do torby sportowej i zabrać ze sobą na siłownię plenerową lub do miejskiego parku. Na liście znajdziesz też pomysły na trening w ogrodzie. Jakie akcesoria do ćwiczeń na zewnątrz wybrać?
Joga, pilates lub rozciąganie w plenerze to coraz popularniejsza aktywność fizyczna. W większych miastach organizowane są darmowe sesje, które pozwolą ci rozpocząć treningi pod okiem doświadczonego instruktora.
Podstawą plenerowych treningów jest dobra mata do ćwiczeń. Może być wykonana z pianki, kauczuku lub materiału pokrytego mikrofibrą. Do ćwiczenia w plenerze nie potrzebujesz grubej maty – po rozłożeniu na trawie wygodnie będzie nawet na tej o grubości 3 milimetrów.
System pasów TRX to prawdziwy kombajn treningowy. Można przećwiczyć na nich niemal każdą partię ciała, a specyficzna charakterystyka ćwiczeń na taśmach to świetne urozmaicenie dla klasycznej siłowni. Czym są pasy TRX?
To dwie taśmy zakończone uchwytami, które można przymocować np. do ściany, ościeżnicy, drzewa, latarni lub słupka. Montaż zajmuje dosłownie chwilę, więc skorzystasz z pasów np. w parku czy hotelowym pokoju. Na pewno nie pożałujesz zakupu tych akcesoriów do ćwiczeń.
Jedną z najważniejszych zalet gum oporowych jest to, że ich opór zwiększa się wraz z rozciągnięciem gumy. Daje to zupełnie inne odczucie niż trening ze sztangą lub wyciągami. Dostępne są gumy o różnej grubości, więc dobierzesz opór do własnej siły oraz rodzaju ćwiczeń.
Za pomocą gum oporowych wykonasz nawet ciężkie ćwiczenia, takie jak przysiady czy martwy ciąg – pomysłów na wykorzystanie ich możliwości jest wiele. Do lżejszych ćwiczeń fitness świetnie nadają się natomiast cienkie gumowe taśmy do ćwiczeń.
Jakie hantle do domowej siłowni wybrać? Doskonałym pomysłem jest zakup regulowanych hantli. W domowych warunkach są bezpieczniejsze od sztangi. Nie wymagają asekuracji, a na dodatek jeszcze lepiej aktywują mięśnie.
Zamiast zestawu kilku hantli o różnym ciężarze, warto kupić hantle regulowane. Są to niewielkie sztangielki z obciążeniami, które dadzą ci wielu kombinacji. Na początek wystarczą dwa hantle o wadze ok. 17 kg każda. Jeśli zamierzasz zabrać je np. na wakacje, wybierz model z praktycznym, plastikowym kufrem. Z takimi akcesoriami do ćwiczeń wykonasz trening barków czy ramion.
Jeśli szukasz tańszej alternatywy dla rowerka stacjonarnego, orbitreka lub wioślarza, wybierz... skakankę! Ten prosty przyrząd do treningu cardio jest wyjątkowo niedoceniany. Wystarczy spojrzeć na trenujących bokserów, którzy skacząc na skakance, wylewają z siebie mnóstwo potu. Skakankę zabierzesz nie tylko do ogrodu, ale i na wakacyjny urlop lub w delegację. Trening nie może czekać.
Klasyczne ekspandery straciły swoją pozycję wraz z popularyzacją gum oporowych. W wielu przypadkach sprawdzą się jednak lepiej. Dzięki wypinanym sprężynom metalowym lub gumowym dają możliwość szybkiej regulacji oporu. Wykonasz na nich ćwiczenia klatki piersiowej, grzbietu, bicepsów, tricepsów oraz barków.
Jedną z popularniejszych metod treningowych na świeżym powietrzu jest street workout. Wykorzystuje on głównie obciążenie własnego ciała, dlatego nie potrzebujesz sztang, obciążników i rozmaitych akcesoriów. W ostatnich latach powstało wiele parków do street workoutu, wyposażonych w drążki, ławeczki, kółka gimnastyczne i inne stanowiska.
Namiastkę takiego parku możesz stworzyć we własnym ogrodzie, a jego podstawą jest drążek do podciągania. Większość modeli umożliwia także zamocowanie poręczy do pompek oraz uchwytów na sztangę. Model stacjonarny sprawdzi się w domu i w ogrodzie.
Do wygodnego wykonywania pompek, stania na głowie lub street workoutowych figur przydatne będą paraletki drewniane. To niewielkie drążki z podstawkami, przypominające nieco uchwyty do pompek. Są jednak znacznie dłuższe, dzięki czemu zapewniają większą stabilność. Dodatkową zaletą treningu na zewnątrz jest to, że trawa zamortyzuje ewentualne upadki.
W doskonaleniu sylwetki nie można zapomnieć o brzuchu. Nie szeroka klata czy duży biceps, ale sześciopak na brzuchu jest wyznacznikiem dobrej formy. Interesującym sposobem na trening mięśni brzucha jest wykorzystanie kółka do ćwiczeń, zwanego także rollerem lub wałkiem.
Ćwiczenie polega na przetaczaniu kółka po podłodze, opierając się na stopach lub kolanach. Wzmacnia nie tylko mięśnie brzucha, ale i mięśnie głębokie, stabilizujące sylwetkę.
Wałek do masażu jako akcesorium do ćwiczeń? Dobry trening to nie tylko ćwiczenie, ale i rozciąganie mięśni. Doskonałym sposobem na rozluźnienie powięzi oraz usunięcie punktów spustowych jest rolowanie mięśni. Zrobisz to za pomocą wałka do masażu.
Im twardszy wałek, tym bardziej intensywne będzie masowanie. Dodatkowym bodźcem dla rozluźnienia mięśni są kolce. Niektóre partie mięśniowe, np. szyję lub łopatki, rozmasujesz przy użyciu twardych piłek gumowych.
Przeczytaj także:
Autor: Szymon Sonik