Data publikacji:

Akcesoria do gry w baseball

Autor: Sylwia Stwora

Piłka i kij to podstawowe akcesoria do gry w baseball, ale nie jedyne. Do bezpiecznego i profesjonalnego uprawiania tego amerykańskiego sportu, który zyskuje coraz większe grono zwolenników w Polsce, potrzebne są także rękawice, kask i kilka rodzajów ochraniaczy.

W pierwszej kolejności będzie Ci potrzebny kij w kształcie walca o węższej końcówce do trzymania oraz szerszej i zaokrąglonej, która służy do odbijania piłki. Może być wykonany z drewna, aluminium lub stopów metali i mieć nie więcej niż 6,8 cm średnicy oraz 106,7 cm długości. Sprzęt o takich wymiarach jest używany w profesjonalnych rozgrywkach na arenie krajowej i międzynarodowej.

Kij nie może być pokolorowany, musi mieć gładką powierzchnię, a model drewniany dodatkowo może mieć rękojeść owiniętą materiałem (nieślizgająca się taśma). Pałka do gry w baseball dobierana jest pod względem poziomu zaawansowania zawodnika – junior czy senior, a także wagi i rozmiaru (w calach).

Kolejna na liście jest piłka - skórzana lub z tworzyw syntetycznych, z kauczukiem wewnątrz, która powinna ważyć co najmniej 142 g, ale nie więcej niż 149 g oraz mieć 22,86 cm w obwodzie. Wśród podstawowych akcesoriów do gry w baseball jest również rękawica. Tu mamy do czynienia z modelami dla juniorów i seniorów, osób prawo- i leworęcznych oraz związanymi z pozycją na boisku – pałkarz ma tradycyjne rękawiczki z palcami, natomiast catcher (łapacz) i miotacz (pitcher) model z jednym palcem.

Bezpieczeństwo zapewnia hełm, który w przypadku pałkarza ma daszek i ochraniacze na uszy, a u catchera wyposażony jest w kratkę ze stalowych drutów mającą ochraniać twarz przed ewentualnym uderzeniem piłką lub, co gorsza, kijem. Łapacz ma dodatkowo ochraniacze w postaci protektora umieszczonego na klatce piersiowej, nagolenników oraz parkanów, które mają zabezpieczać kolana.