Data publikacji:

Airsoft – podstawy gry

Airsoft to gra zespołowa, w której wykorzystuje się gazowe i pneumatyczne repliki broni palnej. Rozgrywana z reguły według wojennego scenariusza może być ciekawą gratką dla miłośników broni i militariów.

Nabojami wykorzystywanymi w airsofcie są plastikowe kulki o kalibrze ok. 6 mm. Kulki wystrzeliwane są w kierunku przeciwników. Ze względu na bezpieczeństwo zakazane jest strzelanie ze zbyt małej odległości. Wycelowanie z kilkunastu centymetrów w kierunku przeciwnika może się skończyć niewielkim urazem naskórka.

Podstawowym wyposażeniem zawodnika jest replika ASG oraz okulary ochronne. Te drugie są niezwykle ważne ze względów bezpieczeństwa. Zawodnicy często sięgają również po specjalne ochronne kombinezony. Chronią przed ewentualnymi urazami po postrzałach, ale też często – mając stonowane kolory – ułatwiają maskowanie się wśród drzew i krzewów.

Airsoft może być rozgrywany w wielu miejscach. Najlepszą przestrzenią w tym celu są lasy, dawne poligony czy stare zabudowania. W grze może brać udział od dwóch do nawet kilkuset zawodników. W zależności od ilości osób, jak też scenariusza gry, można wyróżnić kilka odmian airsoftu.

Główną zasadą gry jest rywalizowanie (samodzielne lub w zespołach) o zdobycie konkretnego miejsca. W zależności od reguł, jakie ustalą zawodnicy, gra może opierać się głównie na strzelaniu bądź na taktycznej próbie zdobycia celu. Rozgrywka dobiega końca w momencie zdobycia wyznaczonego miejsca przez jedną z drużyn.

Airsoft jest bezpieczną grą. Jednak warto pamiętać, że im więcej zawodników, tym  większą ostrożność należy zachować. Wypadki podczas gier zdarzają się niezwykle rzadko. Aby ich uniknąć warto zadbać o właściwy strój (przede wszystkim ochronne okulary). Warto pamiętać, że o bezpieczeństwo swoje i innych dbamy sami. Podczas gry, mimo miłej zabawy, warto zachować zdrowy rozsądek. Pozornie niewinne żarty (np. strzelanie ze zbyt małej odległości) mogą mieć przykre skutki. Dlatego organizację gry w airsoft warto powierzyć profesjonalnej firmie, która zapewni o odpowiednie poinstruowanie zawodników i ich bezpieczeństwo.

Autor: Marta Błeszyńska