Data modyfikacji:

Dlaczego warto spędzić zimę nad morzem?

Chcesz wyjechać nad Bałtyk, ale zatłoczone plaże i kurorty pełne turystów to nie twoja bajka? Wybierz się nad morze zimą. To dobry sposób, aby poznać wybrzeże z zupełnie innej strony – malowniczy nadmorski pejzaż przyprószony śniegiem może być równie zachwycający, jak w letnim wydaniu. Zobacz, dlaczego warto wybrać się zimą nad morze oraz jak spędzić czas nad Bałtykiem, gdy plażowanie odpada.

morze zimą

Zima nad morzem

Dlaczego warto wybrać się nad morze podczas zimy?

W sezonie letnim nadmorskie kurorty dosłownie pękają w szwach i trudno o spokojny wypoczynek. Okazuje się jednak, że przybrzeżne miejscowości są atrakcyjne również poza okresem wakacyjnym. Dlaczego warto pojechać nad morze zimą?
  • Brak tłumów – jak wskazują dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, liczba turystów wypoczywających w sezonie na nadmorskich plażach rośnie z roku na rok. Największy tłok na plażach panuje naturalnie w okresie od czerwca do końca sierpnia, jednak jeszcze jesienią w nadmorskich kurortach nie brakuje turystów. Jeśli chcesz uniknąć tłumów i w spokoju podziwiać krajobraz nadbałtyckich miejscowości, parków narodowych i tamtejsze zabytki, postaw na zimowy termin.
  • Niższe ceny – koszt wynajmu noclegu w nadmorskich hotelach i pensjonatach zdecydowanie spada poza sezonem. Aby dodatkowo załapać się na jak najniższe ceny i spędzić zimę nad morzem, staraj się unikać terminów, w których zwiększa się ruch turystyczny. Będą to okolice Bożego Narodzenia oraz Sylwestra czy ferie zimowe.

Co robić zimą nad morzem?

  • Spacery po plaży – nadmorski pejzaż w zimowym wydaniu, chociaż surowy i chłodny, pod względem malowniczości w niczym nie ustępuje temu w letnim wydaniu. Jeśli chcesz spędzić zimę nad morzem i spacerować po plaży w zimowej aurze, zdecydowanie zaopatrz się w naprawdę ciepłe ubrania.
  • Muzea – to dobry sposób na spędzenie czasu podczas zimowego urlopu nad morzem oraz na poszerzenie wiedzy o historii Wybrzeża czy kraju. Wystarczy wspomnieć Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku, Skansen Morski w Kołobrzegu czy Muzeum Bursztynu. To placówki muzealnicze na najwyższym poziomie, których stałe ekspozycje gwarantują solidną dawkę wiedzy podanej w przystępny i bardzo atrakcyjny sposób.
  • Trójmiasto – Gdańsk, Gdynia i Sopot gwarantują mnóstwo turystycznych atrakcji, dzięki którym zima nad morzem z pewnością będzie udana. Słynna fontanna z Neptunem, sopockie molo, Stocznia Cesarska, gdański Żuraw czy klif w Gdyni to tylko kilka spośród wielu punktów obowiązkowych, które trzeba zobaczyć w trakcie wizyty w Trójmieście.
  • Parki narodowe – jeśli w trakcie urlopu cenisz sobie przede wszystkim kontakt z naturą, zimą nad morzem możesz odwiedzić dwa nadmorskie parki narodowe – Słowiński oraz Woliński. Ten pierwszy słynie przede wszystkim z ruchomych wydm, które w zimowej aurze wyglądają szczególnie ciekawie. Z kolei w Wolińskim Parku Narodowym można podziwiać wyjątkowy fragment klifowego wybrzeża Bałtyku. Co ciekawe, jeśli pogoda dopisze, wybrane ścieżki w nadmorskich parkach narodowych są przystosowane do narciarstwa biegowego, więc to może być świetna opcja na aktywną zimę nad morzem.
  • Morsowanie – pływanie w lodowatej wodzie staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Morsowanie może mieć bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i kondycję, ale musisz widzieć, że do kąpieli w morzu, gdy temperatura otoczenia spada w okolice zera, trzeba się solidnie przygotować. Jeśli jednak pierwsze kroki w morsowaniu masz już za sobą, kąpiel w morzu zimą może być ciekawym urozmaiceniem tej przygody.
Jak widzisz, zima nad morzem może być równie atrakcyjna, jak wakacje na bałtyckich plażach. Chłodniejsza aura może być świetną motywacją do poznania tej części Polski z zupełnie innej strony – parki narodowe, instytucje kultury i nadbałtyckie miasta mają do zaoferowania mnóstwo atrakcji.