Data publikacji:

Na narty nie tylko w góry!

Białe szaleństwo na stokach wciąż trwa. Okazuje się jednak, że górskie ośrodki nie mają narciarskiego monopolu. W Polsce na nartach pojeździsz nad morzem, na Mazurach, a nawet w stolicy!

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Polska jest krajem bardzo atrakcyjnym pod względem turystyki sportowej. Przez cały rok piękne kurorty dają wspaniałe możliwości miłośnikom aktywnego spędzania czasu. Zimą oczywiście ruch turystyczny koncentruje się na południu. Stoki przeżywają prawdziwy szturm narciarzy i snowboardzistów.

Snowpark na Łysej Górze w Sopocie, relacja z Winter Smash 2 (fot. Mateusz Pieniążek, www.lysa-gora.pl)

Nasz kraj lubi zaskakiwać: otóż góry to nie jedyny rejon, w którym możemy zasmakować białego szaleństwa. Być może część z Was już o nich wie: narciarskie ośrodki znajdziemy także w innych częściach Polski! Gdzie jeszcze możecie poszusować?

1. Nad Bałtykiem

Polskie morze jest co prawda zimne, ale nie kojarzy nam się zbytnio z zimowymi sportami. I tu niespodzianka! Swoją deskę snowboardową możesz zabrać ze sobą do Sopotu. Trójmiejski kurort zadowoli nie jednego amatora białego szaleństwa. Tamtejszy stok cieszy się dużą popularnością wśród snowboardzistów. Znajdująca się w Sopocie Łysa Góra czeka na nich z 300-metrowym zboczem o dość sporym nachyleniu.

Innymi ciekawymi ośrodkami są zbocza Wieżycy (328 m n.p.m.) oraz trasy narciarskie w Kosowie pod Kartuzami.

2. Szwajcaria Kaszubska

Sporo ośrodków narciarskich znajdziemy również na Kaszubach. Jeden z najpopularniejszych mieści się w Przywidzu. Tamtejszy stok oferuje jedną z dłuższych tras tego typu (600 m długości, 100 m szerokości). Kaszubskie stoki to nie lada gratka dla początkujących narciarzy. Rozwijający się segment usług instruktorskich umożliwia komfortową naukę jazdy na nartach. Ważnym aspektem są również znacznie niższe niż w górach ceny. Nowicjuszom w szczególności polecamy wycieczkę do Trzepowa. Warto także zajrzeć do Sulęczyna pod Kościerzyną.

Sprzyjająca koniunktura pozwala rozwijać się kolejnym ośrodkom, dzięki czemu z roku na rok można próbować swoich sił na nowych, ciekawych trasach. Szwajcaria Kaszubska przygotowała także inne zimowe rozrywki: snowtubing i zorbing.

Wyciąg Amalka w Sulęczynie (http://targiturystyczneonline.pl)

3. Mazury

Pojezierze Mazurskie okazuje się bardzo atrakcyjnym regionem nie tylko dla żeglarzy. Narciarze pokochali tamtejsze stoki. Jednym z ciekawszych ośrodków jest znajdująca się na Półwyspie Czterech Wiatrów nad jeziorem Czos Góra Czterech Wiatrów. Do dyspozycji amatorów szusowania są dobrze przygotowane trasy biegowe i zjazdowe o zróżnicowanym stopniu trudności, ośle łączki, snowpark oraz zaplecze apres ski (schronisko, gastronomia, lodowisko itp.). Na uwagę zasługują także ośrodki Piękna Góra oraz Kartasiówka.

4. Przez cały rok

Całoroczne stoki narciarskie to świetny substytut dla naturalnych tras. Są dobrą opcją dla osób, które tęsknią za śnieżną rozrywką. Podłoże jest tak przygotowane, by zjazdy były możliwe przez cały rok, nawet latem. Warto z nich skorzystać do szlifowania formy i umiejętności jeszcze przed otwarciem sezonu narciarskiego. Znajdziecie je m.in. w Warszawie, Poznaniu, Bytomiu, Paczółtowicach (30 km od Krakowa) oraz Bystrej Śląskiej.

Całoroczny Stok Narcirski "Szczęśliwiec" w Warszawie, sceneria zimowa (www.csn-szczesliwice.pl)