Przeczytaj również: Jaki spinning na okonia?
Znawcy tematu twierdzą, że optymalnej długości wędzisko do łowienia leszcza z brzegu wynosi 4 – 5 metrów. Łowiąc z łódki, możemy używać zaś wędziska o długości 2,5 – 3 metrów.
Wędkarze z długoletnim doświadczeniem zdają sobie sprawę, że przygotowując zestaw na leszcza, szczególną uwagę należy zwrócić na ów przypon. W tym przypadku powinien on być w miarę krótki, czyli wynosić od 15 do 20 cm. Zaletą krótkiego przyponu jest możliwość bardzo szybkiego zauważenia brania. Taki luźny odcinek żyłki rzadko się skręca i plącze. Na przyponie można umieścić pierwszą śrucinę sygnalizacyjną. Podczas stosowanie dłuższych przyponów zdarza się dość często, że nie widzimy brania i przynęta zostaje po prosu „obgryziona”.
Najbardziej odpowiednie przypony do połowu leszcza wykonuje się z żyłki o rozmiarze 0,16 mm lub 0,18 mm.
Pamiętajmy, że w trakcie łowienia, jak i po jego skończeniu, dobrze jest kontrolować stan naszego przyponu. Pozwoli nam to na uniknięcie przykrych chwil związanych z urwaniem się dużych okazów ryb.
Kolejnym elementem zestawu leszczowego jest haczyk. Jeśli chodzi o wybór haczyków, nie ma jakichś specjalnych wytycznych co do haczyków typowo leszczowych. Ważne jest, żeby jego rozmiar nie był dwucyfrowy. Pamiętajmy, że im mniejsza jest cyfra, tym rozmiar haczyka jest większy. Jeżeli dobrany do zestawu haczyk będzie zbyt mały, istnieje ryzyko, że będziemy zacinać rybę drobną, a nie o to nam przecież chodzi.
Z reguły haczyk dobieramy do wielkości przynęty w ten sposób, aby jego grot wystawał poza przynętę. Dobrze jest też używać haczyków o długim trzonku zakończonym kolankiem. Taka budowa haczyka daje możliwość wygodnego rozłożenia naszej przynęty na całej jego długości. W tym przypadku również uzyskujemy wygodniejsze wyhaczanie ryby przy użyciu szczypiec, gdy leszcz głęboko połknie przynętę. Haczyki o takiej budowie doskonale sprawdzają się, gdy łowimy metodą gruntową, jak i w metodzie spławikowej.
Co do haczyka optymalny będzie rozmiar 6 lub 8 o kolorze srebrnym lub złotym. Kolor tutaj odgrywa kluczową rolę i powinien być dobrany zgodnie z przynętą, na którą łowimy. Dzięki temu ryba nie widzi haczyka, który zlewa się z przynęta, a często brań jest większa.
Sam spławik odległościowy powinien mieć wyporność w granicach 3-6 gr, ponieważ pozwala to zaobserwować nawet bardzo delikatne brania.
Poza zastosowaniem spławika musisz zaopatrzyć się również w śruciny, które pozwolą ci dokładnie wywarzyć cały zestaw. Jest to ważne, aby spławik spełniał swoją rolę i sygnalizował brania. Firma Caperlan oferuje opakowania z 6 różnymi gramaturami, co idealnie sprawdzi się w wywarzaniu każdego zestawu.
W przypadku dobierania ciężarków ważne jest, aby ich masa ułatwiała wędkarzowi dalekie rzuty oraz umożliwiała szybkie ściąganie przynęty pod wodę, a co za tym idzie, ograniczała ryzyko częstego plątania się żyłki.
Tak przygotowany zestaw na leszcza możesz śmiało zabrać na polowanie i, jeśli tylko szczęście dopisze, możesz być pewien, że złowisz niejeden okaz.