Data modyfikacji:

Jaki spinning na okonia?

Okoń to ryba, która podobnie jak szczupak cechuje się drapieżnym usposobieniem i możliwością połowu na spinning. Okoń nie osiąga może tak dużych rozmiarów, jednak mimo to nie poddaje się łatwo, a jego hol sprawia dużo radości. Jeśli wybraliście już zestaw na okonia podpowiadamy, jak wybrać spinning na okonia.

jaki spinning na okonia

Przeczytaj również: Wędki feeder - ranking polecanych modeli

Dobra wędka na okonia to podstawa

Wybierając spinning na okonia, powinniśmy w głównej mierze skupić się na odpowiedniej elastyczności. Wielkość łowionych ryb nie wymaga kupowania bardzo wytrzymałych wędzisk, ponieważ jest to nie tylko niepraktyczne, ale i ogranicza wyczucie brań.

Lekkie wędzisko jest o wiele wygodniejsze w użytkowaniu. Skutkuje to lepszym prowadzeniem przynęty na okonia, która zachowuje się bardziej naturalnie, a co za tym idzie – ryby chętniej ją atakują. Kluczem do tego jest miękka szczytówka, która pracuje pod wpływem samego obciążenia przynętą, a tym samym każde, nawet najmniejsze branie jest bardzo dobrze wyczuwalne.
Co do samej długości wędziska, optymalnym będzie około trzymetrowy kij, który jest praktyczny i wygodny nawet przy bardzo zarośniętych miejscówkach. Taka długość pozwala wykonywać nawet bardzo dalekie rzuty.

Jaka będzie najlepsza wędka na okonia? Wszystkie te parametry spełnia m.in. Konger TROKER Spin H . Za cenę około 140 zł otrzymujemy bardzo wytrzymały kij o ciężarze wyrzutowym do nawet 40 gr, dzięki czemu będziemy mogli z powodzeniem wykorzystywać większe gumy czy woblery, bez obaw o czułość pracy szczytówki. Dzięki temu sprawdzi się zarówno na polany i dołki, jak i bardziej odległe rafy i zarośla. Duży zapas co do wagi przynęt pozwala polować nie tylko na okonie, ale i inne drapieżniki, takie jak sandacz czy szczupak.

Kołowrotek sercem spinningu na okonia

Spinning na okonia to nie tylko wędzisko, ale również odpowiedni kołowrotek wędkarski. W przypadku spinningu są to raczej dość małe modele, w których drzemią spore możliwości.
Idealnie sprawdzi się w tym celu Mikado CARUS 2006 FD , który zapewnia użytkownikowi bardzo dobre parametry w korzystnej cenie. Jak w wielu przypadkach tak i tutaj mamy do czynienia z bardzo kompaktowym modelem, który jest wykonany z lekkiego grafitowego kompozytu. Gwarantuje to wytrzymałość, nie zwiększając przy tym wagi urządzenia.

Jak zachęcić cel do ataku przez odpowiednie przynęty na okonia?

Każdy, kto decyduje się złożyć spinning na okonia, ma przed sobą to samo pytanie. Jaką przynętę wybrać? Niezależnie od tego, czy mamy drogą wędkę i kołowrotek, czy nasz zestaw kosztował zaledwie 100 zł, to przynęta odgrywa tutaj najważniejszą rolę. To ją ma się zainteresować drapieżnik, by później zaatakować.

Przy wyborze przynęt warto mieć na uwadze, że okonie to bardzo ostrożne ryby, które preferują niestandardowe zachowanie swoich ofiar. Dlatego też obrotówki, woblery czy gumy idealnie sprawdzają się w polowaniach na te właśnie drapieżniki.
Najpopularniejsze wśród wędkarzy są wszelkiego rodzaju gumy. Rippery i twistery, które nie przekraczają 10 cm, idealnie sprawdzają się w takich właśnie zestawach. Ich atutem w porównaniu z innymi przynętami jest możliwość ingerowania w sposób poruszania. Podbicia, szyki opat czy nieregularność w ruchach, jaką możemy osiągnąć przy użyciu gum, sprawia, że ryby bardzo chętnie je atakują, a struktura zbliżona do naturalnej podnosi liczbę brań zakończonych sukcesem.

Mniej popularne, ale równie skuteczne są również woblery czy obrotówki, tutaj jednak nie mamy tak dużego wpływu na zachowanie przynęty. Co w efekcie może niekorzystnie wpływać na liczbę brań.

Właśnie dlatego warto w swoim pojemniku z przynętami mieć kilka rodzajów przynęt i różnych wariacji kolorystycznych, by dzięki temu móc dopasować się do danego łowiska i warunków atmosferycznych. Taki zestaw na okonia pozwala poradzić sobie z każdym drapieżnikiem niezależnie od warunków i łowiska.

Niemniej jednak warto pamiętać, że mimo najlepszego sprzętu, bywają niepowodzenia, szczególnie przy tak wymagających rybach, jak szczupak czy okoń.
Autor: Jakub Grzelak