Data publikacji:

Wędkarstwo podlodowe, czyli jak wygląda wędkarstwo podlodowe?

Nadejście zimy nie musi oznaczać końca sezonu wędkarskiego, ryby możemy bowiem łowić nawet na solidnie zamarzniętych zbiornikach. Wędkarstwo podlodowe uprawiane jest od tysięcy lat i ma wielu zwolenników także w naszym kraju. Tłumaczymy, na czym polega oraz jakiego sprzętu wymaga.
Wędkarstwo podlodowe
Ryby od tysiącleci były jednym z głównych źródeł pożywienia dla ludów i cywilizacji zamieszkujących północną półkulę naszej planety. W sezonie zimowym stawały się nierzadko jedyną szansą na przeżycie, zwłaszcza na dalekiej północy, pokrytej przez wiele miesięcy gęstym śniegiem. Nie dziwne więc, że ludzie niezależnie od siebie opracowali wiele sprytnych metod na łowienie zdobyczy także na skutych lodem zbiornikach wodnych. Dziś wędkarstwo podlodowe tylko dla nielicznych już grup i społeczności jest sposobem na przetrwanie do wiosny.
Łowienie ryb techniką podlodową traktowane jest jako niezwykle atrakcyjne hobby i sposób spędzania wolnego czasu na mroźnym powietrzu. Ten typ wędkarstwa uprawiany jest zarówno w Azji, Ameryce Północnej, jak i w Europie, a jego zwolennicy ochoczo organizują również amatorskie oraz profesjonalne zawody i turnieje, starając się wyłonić spośród siebie najlepszych rybaków i pobić rekordy złapanych osobników. Wędkarstwo podlodowe uprawiane jest też intensywnie w Polsce, na największych rzekach i jeziorach, jak również lokalnych stawach i kanałach.

Wędkarstwo podlodowe – podstawowe informacje

Wędkowanie podlodowe niewątpliwe różni się od tradycyjnego zarzucania przynęty z brzegu lub łodzi. Metoda wymaga zakup dedykowanego sprzętu oraz specjalnych akcesoriów. Aby rozpocząć łowienie, musimy wejść bezpośrednio na pokrywę lodową zbiornika, a następnie samodzielnie wykonać przerębla w jej powierzchni, w których zanurzymy żyłkę i przynętę.

Wchodzenie na lód – zasady bezpieczeństwa

Przed omówieniem konkretnych sposób na łowienie, koniecznie należy zaznaczyć to, że wędkarstwo podlodowe może być bardzo ryzykowne. W poszukiwaniu ryb wędkarze bardzo często oddalają się od brzegów zbiorników i rzeki lub rozkładają na niepewnym lodzie, dotyczy to zwłaszcza niedoświadczonych osób. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że tego typu nieroztropne zachowanie oraz niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa jest niezwykle groźne.
Dla ogólnej zasady dopuszczalna grubość pokrywy lodowej, na której można bezpiecznie łowić, wynosi 10-12 centymetrów. Nie wchodzimy z wędką na cieńszy lód, nawet jeżeli wydaje się on niezwykle mocny. Dodajmy też, że są to jedynie przybliżone wartości, bowiem przed rozpoczęciem wędkowania należy wziąć też pod uwagę temperaturę powietrza, typ lodu i jego fakturę, a także rodzaj zbiornika, wytrzymałość i struktura pokrywy lodowej na wartkiej rzece będzie inna niż np. na jeziorze. Zawsze więc warto zasięgnąć opinii doświadczonych wędkarzy.
Polski Związek Wędkarski nakazuje też, by odległość pomiędzy wędkarzami podlodowymi zajmującymi swoje stanowiska nie była mniejsza niż 10 metrów. Co więcej, należy też pamiętać, że łowienie ryb tą metodą nie jest oficjalnie dozwolone po zachodzie słońca.

Sprzęt do wędkarstwa podlodowego

Do wędkowania podlodowego wykorzystujemy specjalne niezwykle krótkie wędki, ponieważ wędkarz ustawia się praktycznie bezpośrednio nad otworem, do którego zarzuca przynętę. Kijki mają więc od kilkunastu do 90 centymetrów długości. Dobieramy do nich niewielki kołowrotek ze stałą szpulą i małą rączką, którą będziemy w stanie operować w założonych rękawiczkach. Przydatny będzie również stojak na wędzisko, dzięki czemu spokojnie odłożymy kij np. po to, by napić się ciepłego napoju z termosu.
Kolejnym ważnym narzędziem wędkarza podlodowego jest także metalowy świder, używany do wiercenia otworów w lodzie. Podkreślmy, że według przepisów Polskiego Związku Wędkarskiego, ich średnica nie może przekraczać 20 centymetrów, a odległość pomiędzy przeręblami nie powinna być mniejsza niż jeden metr.
Poza tym, trzeba pamiętać o ciepłym i wygodnym ubraniu, solidnych butach z antypoślizgowymi podeszwami. Wiele osób korzysta też z różnego rodzaju rozkładanych krzeseł wędkarskich oraz skrzynek lub toreb do przenoszenia całego osprzętu.

Metody wędkowania podlodowego

Rozróżniamy trzy podstawowe metody wędkowania podlodowego:
  • Łowienie ryb na błystkę podlodową
Wędkarz korzysta tutaj z kijków o długości od około 30 do 50 cm, a także żyłki o średni 0,1-0,2 mm. Przynętą są oczywiście klasyczne błystki imitujące niewielkie ryby, które podczas połowu regularnie opuszczamy na dno i podrywamy do góry, prowokując do ataku potencjalną zdobycz.
  • Łowienie na mormyszkę
W tej metodzie korzysta się z niewielkich przynęt mormyszkowych w intensywnych kolorach, które połączone są na stałe z haczykiem. Wykorzystuje się tutaj bardzo cienkie żyłki (około 0,07 mm grubości) oraz wędki o długości do 50 centymetrów. Mormyszka nadaje się głównie do łowienia w płytkiej wodzie. Ryby przyciągamy w identyczny sposób, jak w przypadku błystek.
  • Łowienie na spławik
Łowienie spławikiem przebiega w sposób podobny, jak w sezonie letnim. Korzysta się tu z małych spławików przelotowych oraz kolorowych haczyków. Jako przynęty wykorzystujemy np. białe i czerwone robaki, ochotki, pinki, w zależności od rodzaju ryby. Zaleca się też używanie zanęt.