Data publikacji:

Jaki zegarek do mierzenia kroków wybrać?

 Panuje powszechne przekonanie, że dziennie powinno się wykonywać około dziesięciu tysięcy kroków. Chociaż podobno jest to marketingowy slogan i nie ma konkretnych dowodów na to, że akurat taka, a nie inna liczba kroków przynosi zdrowotne korzyści, to nie trzeba twardych danych, by założyć, że im więcej ruchu, tym lepiej. Chciałbyś sprawdzić, ile kroków robisz na co dzień i czy nie jest ich za mało? Jeśli tak, zegarek do mierzenia kroków będzie dla ciebie idealnym gadżetem. Zresztą nie tylko dla ciebie: to również idealny prezent dla kogoś bliskiego. Czym kierować się przy wyborze sprzętu? Na jakie marki i modele przede wszystkim warto zwrócić uwagę? Przejdź do dalszej części poradnika i wybierz zegarek do mierzenia kroków, który będzie ci służyć przez lata.
zegarek

Rodzaje krokomierzy

 Na rynku, oprócz zegarków do mierzenia kroków, znajdziemy także same krokomierze. Nie posiadają one żadnych dodatkowych funkcji – ich głównym zadaniem jest po prostu zliczanie kroków. Tego typu urządzenie jest także najtańszą opcją: można je dostać za około 50 zł.

Innym popularnym rozwiązaniem są krokomierze przypinane do paska lub chowane do kieszeni. Również nie są zbyt zaawansowane technologicznie – czasami posiadają radio. Ich koszt to około 50-100 zł.

 Jak działa zegarek do mierzenia kroków?

Krokomierz (zwany również pedometrem) wbrew pozorom nie jest skomplikowanym urządzeniem. Większość z nich wyposażona jest w wahadło będące w stanie przewodzić prąd. Zamocowane jest na sprężynie i kiedy tylko wykonamy jakiś ruch bioder oraz nóg, dzięki wytworzonemu impulsowi elektrycznemu, zlicza go jako krok. 
W bardziej zaawansowanych krokomierzach wahadło zostało zastąpione trójosiowym akcelerometrem. Za pomocą małej kuleczki przemieszczającej się w dowolną stronę mierzone jest przyspieszenie kątowe oraz liniowe. Takie rozwiązanie jest w stanie zarejestrować nie tylko kroki, ale również m.in. drgania. W ten sposób krokomierze wyposażone w akcelerometr są najbardziej dokładne.

 Zegarek do mierzenia kroków – dodatkowe funkcje

 Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę, wybierając zegarek do mierzenia kroków?
 
Warto, aby zegarek, który wybierzemy, miał więcej możliwości niż tylko pokazywanie przybliżonej liczby kroków. Przykładowo może on mierzyć puls oraz monitorować i analizować sen Ciekawymi udogodnieniami są także kompas i wysokościomierz, co szczególnie przyda się w terenie, którego nie znamy. Ponadto dobrze by było, aby zegarek do mierzenia kroków był przydatny i do liczenia kalorii. Wiedza ta pozwoli nam szybko zweryfikować, czy na pewno wystarczy obecny poziom aktywności, czy jednak powinniśmy pomyśleć o jego zwiększeniu.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, czy zegarek ma możliwość połączenia się z telefonem i pokazywania powiadomień. Bardziej zaawansowane zegarki do mierzenia kroków będą wyposażone także w odbiorniki GPS.

 Najpopularniejsze firmy, które oferują krokomierze, to: Huawei, Xiaomi, Samsung, Garmin, Honor, Amazfit i Fitbit.

Zegarek do mierzenia kroków – ranking

1. Xiaomi Mi Band 6

Zegarki od Xiaomi to już pewnego rodzaju klasyk gatunku. Urządzenie to jest tanie i funkcjonalne, a poza tym dobrze się prezentuje niezależnie od okoliczności. Te cechy sprawiły, że każda kolejna generacja Mi Bandów cieszy się podobną, sporą popularnością.

Tym razem to już szóste wydanie tego smartwatcha. Producent zadbał o to, aby nawet najbardziej wymagający użytkownicy znaleźli w nim coś dla siebie.

Zegarek, oprócz liczenia kroków i kalorii, umożliwia monitorowanie aż trzydziestu różnych aktywności, w tym m.in. zumbę, koszykówkę czy trening interwałowy.

 Najnowsza odsłona Mi Banda została wzbogacona o funkcję pomiaru tlenu we krwi, dzięki czemu zyskujemy jeszcze większą świadomość stanu swojego zdrowia i kondycji. Warto również zwrócić uwagę na funkcję monitoringu jakości oddychania, kiedy organizm śpi. Taka analiza pozwoli nam zweryfikować jakość snu – jak długo np. ciało pogrążone jest w głębokim śnie, a jak długo w lekkim.

Kobiety znajdą także funkcje przygotowane specjalnie dla nich - mowa tu o przewidywaniu owulacji i dniach wystąpienia miesiączki.

Zegarek łączy się z systemem Android. Wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1.56’’ jest w stanie pokazywać komunikaty z telefonu (m.in. treść SMS-ów, połączenia przychodzące), a także umożliwia sterowanie muzyką i aparatem. Xiaomi Mi Band 6 jest poza tym wodoodporny i wytrzymuje na jednym ładowaniu do dwóch tygodni. 

2. Huawei Band 6

Elegancki, lekki i wytrzymały smartband, który zapewnia o wiele więcej niż samo zliczanie kroków. Wyposażony w wyświetlacz FullView AMOLED o przekątnej 1,47’’ umożliwia wyraźne wyświetlanie interesujących nas funkcjonalności i jeszcze sprawniejszą ich obsługę niż to miało miejsce w poprzednich generacjach. Band 6 można sparować zarówno ze smartfonami z systemem Android, jak i iOS. Na uwagę zasługuje bateria o pojemności 180 mAh, umożliwiająca pracę zegarka bez ładowania nawet przez dwa tygodnie. Dodatkowe funkcje to m.in.: pulsometr, pomiar dystansu, licznik kalorii, monitoring snu.

Zegarek dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych: czarnej, białej, różowej i czerwonej. Urządzenie jest wodoodporne. 

3. Galaxy Fit2

 Galaxy Fit2 to zegarek, który w naszym zestawieniu wygrywa w kategorii najdłuższy czas działania na jednym ładowaniu: nawet do 21 dni.

Wyświetlacz o przekątnej 1,1’’ wyraźnie wyświetla powiadomienia ze smartfona, takie jak SMS-y czy połączenia. Zegarek, oprócz zliczania kroków, umożliwia monitorowanie snu oraz poziomu stresu.

 Urządzenie jest w stanie rejestrować różne aktywności fizyczne. Ze względu na wysoką wodoodporność bardzo dobrze radzi sobie z monitorowaniem pływania. Ponadto Fit2 jest w stanie automatycznie wykryć pięć różnych aktywności, takich jak: bieganie, spacer, orbitrek, siłownia i wiosłowanie.

Ciekawą funkcją wyróżniającą ten zegarek na tle innych jest powiadomienie o myciu rąk z odliczaniem, czy robi się to odpowiednio długo.

Zegarek jest kompatybilny zarówno z urządzeniami z systemem Android, jak i iOS.
Autor: Agnieszka Ragus