Data modyfikacji:

Wymiary bagażu podręcznego popularnych linii

Wybierasz się w podróż samolotem? Pamiętaj, że na pokład możesz zabrać jedynie małą walizkę lub torbę o określonych wymiarach. Ryanair, EasyJet, WizzAir – u każdego z przewoźników obowiązują nieco inne zasady. Jakie wymiary bagażu podręcznego są dozwolone w popularnych liniach? Sprawdź w artykule!

wymiary bagażu podręcznego

Bagaż podręczny – wymiary

Bagaż podręczny to zazwyczaj mała walizka, torba lub ewentualnie duży plecak. Najczęściej jednak spotyka się tę pierwszą opcję. Walizeczki na kółkach są pojemne, poręczne i łatwe w przenoszeniu.

Bagaż podręczny to jedyny rodzaj bagażu (oprócz małej torebeczki), który można wnieść na pokład samolotu. W niektórych liniach jest on wliczony w cenę biletu lotniczego, w innych zaś trzeba za niego dopłacić. Zawsze jednak jest to kwota znacznie mniejsza od ceny, jaką trzeba zapłacić za bagaż rejestrowany.

Kiedy sprawdzi się bagaż podręczny? To idealna opcja na weekendowy wypad, podróż służbową lub krótkie wakacje w ciepłych krajach, gdy nie musisz brać ze sobą sterty kosmetyków i ubrań. Warto pamiętać, że w bagażu podręcznym nie można przewozić niebezpiecznych przedmiotów (np. scyzoryków) oraz płynów o pojemności powyżej 100 ml.

Wszystkie płyny (np. kosmetyki) muszą być umieszczone w jednej przezroczystej kosmetyczce, którą należy wyjąć na taśmę podczas sprawdzania bagażu. Na pokład samolotu nie wolno wnosić również napojów, z wyjątkiem tych zakupionych na lotnisku po przekroczeniu bramek.

Sprawdź również, jak spakować się w bagaż podręczny.

Wymiary bagażu podręcznego różnią się w zależności od linii lotniczej. Zazwyczaj może on mierzyć maksymalnie ok. 55 cm x 40 cm x 20 cm i ważyć 8-10 kg. Warto jednak zawsze sprawdzić przed podróżą, jakie limity obowiązują w wybranej przez nas linii. Za ich przekroczenie trzeba często słono zapłacić.

Poniżej przedstawiamy wymiary bagażu podręcznego obowiązujące w popularnych liniach.

Ryanair – wymiary bagażu podręcznego

Obecnie bagaż podręczny w linii Ryanair jest dodatkowo płatny. W cenie biletu lotniczego zawiera się jedynie mała torebeczka lub plecaczek, który musi zmieścić się pod siedzeniem. Może on mierzyć maksymalnie 40 cm x 20 cm x 25 cm.

Waga i wymiary bagażu podręcznego dodatkowo płatnego w Ryanairze wynoszą:

  • wymiary: 55 cm x 40 cm x 20 cm,
  • waga: maks. 10 kg.

Dokupując bagaż podręczny, możesz także zdecydować się na opcję Pierwszeństwo wejścia na pokład.

LOT – wymiary bagażu podręcznego

Bagaż podręczny w linii LOT jest wliczony w cenę biletu. Powinien zmieścić się na półce umieszczonej nad siedzeniem lub pod fotelem.

Wymiary bagażu podręcznego w linii LOT wynoszą:

  • 55 cm x 23 cm x 40 cm.

Waga natomiast różni się w zależności od wybranej klasy podróży:

  • LOT Economy Class: 1 sztuka, maks. 8 kg,
  • LOT Economy Saver: 1 sztuka, maks. 8 kg,
  • LOT Business Class: 2 sztuki, każda maks. 9 kg,
  • LOT Premium Economy (loty międzykontynentalne): 2 sztuki, w sumie do 12 kg (1 sztuka maks. 8 kg),
  • LOT Premium Economy (loty międzynarodowe): 1 sztuka, maks. 8 kg.

Lufthansa – wymiary bagażu podręcznego

W linii Lufthansa bagaż podręczny również jest wliczony w cenę biletu. Może to być walizka na kółkach, składana torba na ubrania, plecak czy też składany wózek dziecięcy.

Maksymalne wymiary bagażu podręcznego w Lufthansie:

  • wymiary bagażu podręcznego: 55 cm x 40 cm x 23 cm,
  • wymiary składanych toreb na ubrania: 57 cm x 54 cm x 15 cm.

Waga natomiast różni się od taryfy i wynosi:

  • Economy Class: 1 sztuka, maks. 8 kg,
  • Premium Economy Class: 1 sztuka, maks. 8 kg,
  • Business Class: 2 sztuki, każda maks. 8 kg,
  • First Class: 2 sztuki, każda maks. 8 kg.

WizzAir – wymiary bagażu podręcznego

Bagaż podręczny w WizzAir, podobnie jak w Ryanairze, jest dodatkowo płatny. Można nabyć go, kupując usługę WIZZ Priority. Bezpłatnie na pokład można wnieść jedynie mały plecaczek czy torebkę o wymiarach maks. 40 cm x 30 cm x 20 cm, która musi zmieścić się pod siedzeniem.

Maksymalna waga i wymiary bagażu podręcznego w WizzAir z usługą WIZZ Priority to:

  • wymiary: 55 cm x 40 cm x 23 cm,
  • waga: maks. 10 kg.

EasyJet – wymiary bagażu podręcznego

Bagaż podręczny w linii EasyJet jest wliczony w cenę biletu lotniczego. Co ciekawe, przewoźnik ten nie podaje maksymalnej wagi bagażu podręcznego. Ważne jedynie, aby nie przekraczał on wyznaczonych wymiarów.

Wymiary bagażu podręcznego w EasyJet:

  • 56 cm x 45 cm x 25 cm.

Ponadto w klasach Flexi, Upfront, Extra Legroom można wziąć ze sobą również małą torebkę lub plecak o wymiarach 45 cm x 36 cm x 20 cm.

Jaka walizka na bagaż podręczny?

Jaką torbę lub walizkę wybrać na bagaż podręczny? Duża torba to dobra opcja w sytuacji, gdy nie planujesz przewozić żadnych ciężkich przedmiotów (np. głównie lekkie ubrania). W przeciwnym razie zdecydowanie rekomendujemy wygodną walizeczkę na kółkach.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje walizek na bagaż podręczny – miękkie oraz twarde. Te pierwsze są bardziej elastyczne i mają zazwyczaj z przodu zapinaną kieszeń. To duże udogodnienie – można w niej schować na przykład bilet lub magazyn do poczytania w samolocie. Niestety łatwo się brudzą i niszczą.

Natomiast twarde walizki są generalnie bardziej wytrzymałe i zdecydowanie łatwiejsze w czyszczeniu. Ich wadą jest fakt, że mogą pęknąć i całkowicie się zniszczyć, np. podczas przerzucania na taśmę.

Jakie kółka powinna mieć dobra walizka na bagaż podręczny? W samolocie najlepiej sprawdzą się koła obracające się o 360 stopni. Taką walizką znacznie łatwiej będzie manewrować podczas przechodzenia wąskimi alejkami. Bagaż podręczny do samolotu powinien również mieć bezpieczne zamknięcie oraz wygodną, ergonomiczną rączkę.

Większość sklepów sprzedających torby i walizki gwarantuje, że ich produkty będą spełniać wymagania dotyczące wymiarów bagażu podręcznego. Gdy kupujesz walizkę przez internet (np. na Ceneo.pl), zaznacz filtr „walizki małe/kabinowe“. Wystarczy, że zamówisz tę, która najbardziej ci się podoba, a następnie spakujesz się i zważysz bagaż na wadze łazienkowej, aby sprawdzić, czy nie przekracza ustalonego limitu. Możesz już jechać na wymarzone wakacje!

Autor: Olga Wacholc