Data publikacji:

Jak spakować się w bagaż podręczny?

Podróż samolotem jest w dzisiejszych czasach dostępna bardziej niż kiedykolwiek. Linie lotnicze kuszą tanimi lotami, jednak najkorzystniej jest wybierać się na wycieczki z niewielką torbą. Jak spakować się w bagaż podręczny, żeby zmieścić jak najwięcej niezbędnych rzeczy? Gdy poznasz kilka najważniejszych zasad, jak zmniejszyć wagę i wielkość bagażu, będzie ci znacznie łatwiej zrobić to właściwie. Ta wiedza przyda ci się podczas każdej wycieczki, nie tylko samolotem.
jak spakować się w bagaż podręczny
Myślisz, że spakowanie walizki kabinowej to banalna sprawa? Nic bardziej mylnego! Nie dość, że bagaż, jaki zabierzesz ze sobą na pokład samolotu jest niewielki, to jeszcze jego zawartość podlega rygorystycznym przepisom. Jeśli zastanawiasz się, jak spakować bagaż podręczny do samolotu, aby zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy i pomyślnie przejść lotniskową kontrolę, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Dobierz odpowiednią walizkę i sprawdź limity

Zanim zaczniesz kompletować przedmioty, które zabierzesz ze sobą w podróż, sprawdź wytyczne linii lotniczej, w kwestii bagażu. Przewoźnicy mogą stosować różne zasady w kwestii bagażu podręcznego, zarówno w przypadku wielkości walizki jak i jej ciężaru. Najczęściej dopuszczana wielkość walizki to około 55x40x25 cm. Musisz jednak wiedzieć, że do tych wymiarów należy doliczyć również kółka oraz uchwyty, w jakie wyposażony jest bagaż. Może się zatem okazać, że przed wylotem będziesz zmuszony do zakupu walizki kabinowej zgodnej z wytycznymi danego przewoźnika.

Bagaż podręczny – jak się spakować?

Pakowanie się do samolotu przypomina niekiedy kultową grę Tetris, w której wszystko powinno być do siebie idealnie dopasowane. Jeżeli zastanawiasz się, jak spakować się w bagaż podręczny na tydzień lub nawet dłużej, czeka cię prawdziwe wyzwanie.
Przede wszystkim pamiętaj, że każda wolna przestrzeń ma znaczenie i czasami małe szczegóły decydują o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Ważny jest wybór odpowiednio pojemnej torby lub plecaka. Oczywiście muszą one mieścić się w wymiarach podanych przez linię lotniczą, a te należy sprawdzić przed każdym lotem, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Jak spakować się w bagaż podręczny, żeby zabrać do niego jak najwięcej? Najważniejsze jest, żebyś zabrał wyłącznie niezbędne rzeczy, jak najwięcej ubrań założył na siebie i stosował wszystkie znane ci triki dotyczące sprytnego pakowania ubrań i innych większych przedmiotów. Koniecznie sprawdź też listę rzeczy, których nie można wnosić na pokład samolotu, uważaj na płyny i ostre przedmioty, nawet te najbardziej niewinne.

Na co zwrócić uwagę, wybierając walizkę kabinową

  • W praktyce świetnie sprawdzają się walizki, które obok głównej, mają wiele mniejszych kieszeni. To pozwala łatwiej zmieścić wszystkie przedmioty, jakie ruszą wraz z tobą w podróż.
  • Ponadto warto postawić na walizkę z wysuwaną rączką, o wysokości adekwatnej do twojego wzrostu.
  • Powinna być wyposażona w kółeczka obracających się wokół własnej osi o 360 stopni. Walizka w takim wydaniu jest bardzo wygodna, co może być szczególnie ważne, jeśli w trakcie podróży czeka cię przesiadka.
  • Dobrą alternatywą dla walizek są plecaki, które odpowiadają wymiarom walizek wyznaczonym przez konkretnych przewoźników.
    Obok samej walizki kabinowej niektórzy przewoźnicy dopuszczają zabranie na pokład torebki czy niewielkiego plecaka na najpotrzebniejsze przedmioty np. portfel czy telefon. Zanim jednak zdecydujesz się zabrać taki dodatkowy zasobnik na pokład, zapoznaj się z wytycznymi linii lotniczej. Tzw. drugi bagaż podręczny może obejmować np. laptopa czy sprzęt fotograficzny, jednak szczegółowych regulacji na ten temat szukaj na stronie przewoźnika. 

    Jak spakować się w bagaż podręczny – plecak czy torba?

    Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak spakować się w bagaż podręczny, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią torbę lub plecak. Maksymalne wymiary znajdziesz na stronie przewoźnika. Najczęściej to 40 × 30 × 20 cm, 40 × 25 × 20 cm, 55 × 40 × 23 cm lub 55 × 40 × 20 cm. Liczy się również waga.
    Jak spakować się w bagaż podręczny – w plecak czy w torbę? Zależy to od twojego stylu podróżowania.
  • Sztywna walizka da ci pewność, że nic się nie zgniecie i że na pewno zmieścisz się w podanych wymiarach. Takie walizki perfekcyjnie mieszczą się w luku bagażowym, a większość z nich wyposażona jest w kółka. Są praktyczne, kiedy poruszasz się wyłącznie samochodem.
  • Plecak umożliwi ci sprawne poruszanie się również bez samochodu, z łatwością możesz z nim ruszyć w dalszą podróż. Na plecach nie odczujesz tak ciężaru i będziesz miał wolne ręce. Istnieje jednak ryzyko, że próbując wpakować do niego maksymalną ilość rzeczy, przekroczysz wskazane wymiary i pojawi się problem. Do samolotu sprawdzi się najlepiej plecak 40 l lub 30 l.
  • Jak spakować się w bagaż podręczny? Pakowanie ubrań

    Ubrania pakuje się dosyć łatwo, jednak zajmują też pokaźną ilość miejsca w torbie, dlatego warto się do tego przyłożyć. Pierwsze, co powinieneś zrobić, zastanawiając się, jak spakować się w bagaż podręczny na tydzień lub dłużej, to ograniczyć liczbę zabieranych ubrań. Większość ludzi ma tendencję do pakowania ich więcej, na zapas, lub zabierania zupełnie niepraktycznych elementów odzieży, które wyglądają dobrze na zdjęciu, ale zostaną założone tylko na chwilę. A i to nie zawsze. Jeśli masz mało miejsca, nie warto, weź tylko to, czego naprawdę potrzebujesz.
    Drugą ważną kwestią jest sposób składania ubrań. Zamiast formowania z nich schludnych kostek, spróbuj je zwinąć w ścisłe rulony. Zaskoczy cię, ile możesz zyskać w ten sposób miejsca. Dodatkowo wykorzystaj każdą wolną przestrzeń, wkładając do niej zwinięte ubrania, upychaj je po bokach większych przedmiotów, a nawet wewnątrz zapasowych butów.

    Zrób listę potrzebnych rzeczy

    Jak spakować bagaż podręczny do samolotu w tak małą walizkę? Musisz działać z głową – tu nie ma miejsca na niepotrzebne gadżety czy zapasowe ubrania. Zanim zaczniesz kompletować zawartość walizki, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby, sprawdź prognozy pogody. Może się okazać, że część ubrań wcale nie będzie potrzebna.
    Warto również zorientować się, czy w miejscu, gdzie zostaniesz na noc, zapewnione są np. ręczniki. To dobry sposób na oszczędność miejsca w walizce kabinowej i trik, który pomoże ci rozwiązać zagwozdkę, jak spakować bagaż podręczny? Podobnie zweryfikuj swoje podejście do niektórych przedmiotów, jak np. żelazko podróżne suszarka lub prostownica do włosów – akcesoria te zajmą sporo miejsca, a można się bez nich spokojnie obejść.

    Worki próżniowe – sposób na oszczędność miejsca

    Ostatnimi laty coraz większą popularność zyskują worki próżniowe. Sprawdzają się nie tylko przy przechowywaniu żywności – mogą być również sposobem na to, jak oszczędzić miejsce i spakować się w bagaż podręczny jeszcze lepiej.
    Ubrania w praktycznych workach zajmują bardzo mało miejsca, ma to znaczenie szczególnie przy pakowaniu dużych, ciepłych sztuk odzieży, które chcesz zabrać na jesienno-zimowy wypad. Brzmi jak rozwiązanie idealne? Pamiętaj jednak, że jeśli ubranie ma tendencję do gniecenia, po wyjęciu z worka może nie wyglądać świeżo. Nie będzie to dla ciebie jednak problemem, jeśli twój hotel dysponuje żelazkiem. Uważaj też na to, by rozłożyć rzeczy na kilka worków, dzięki czemu łatwiej będzie ci się dostać do tych potrzebnych w danej chwili.

    Jak się spakować w bagaż podręczny? Kosmetyki

    Kosmetyki zajmują często sporo miejsca w torbie, zwłaszcza jeśli należy ona do kobiety. W przypadku bagażu podręcznego problem jest podwójny, ponieważ nie tylko zależy ci na zaoszczędzeniu miejsca, ale też musisz pamiętać, że nie możesz przewozić opakowań zawierających więcej niż 100 ml cieczy.
    Jeśli spieszysz się przed podróżą, możesz po prostu zaopatrzyć się w małe wersje kosmetyków. Ich cena jest jednak zwykle wysoka w stosunku do tradycyjnych produktów, nie ma również wśród nich tak wielkiego wyboru. Próbowanie nowego kremu czy żelu akurat w czasie wakacji raczej nie będzie dobrym pomysłem. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup specjalnych małych buteleczek, w których umieścisz swoje ulubione, sprawdzone kosmetyki w ilości idealnej na wyjazd.

    Uwaga na płyny, czyli kosmetyki w wersji mini

    Czy wiesz, że na pokład samolotu można wnieść płyny w butelkach o pojemności jedynie do 100 ml? Wytyczne te obejmują również kosmetyki – żele pod prysznic, olejki do opalania czy szampony do włosów. Dlatego przed wylotem należy się zaopatrzyć się w kosmetyki w małych buteleczkach. Pamiętaj również, że łączna ich zawartość nie może przekraczać 1 litra.
    Co więcej, kosmetyki należy umieścić w przezroczystym plastikowym worku lub kosmetyczce. Pozwala to pracownikom lotniska łatwo zorientować się w zawartości twojej kosmetyczki i zaoszczędzić czas, jaki przyjdzie ci spędzić przechodząc przez bramki.

    Kolejność pakowania

    Bez względu na to, czy zabierasz do samolotu wyłącznie bagaż podręczny, czy też jest on jedynie dodatkiem do bagażu rejestrowanego, ważną kwestią jest kolejność pakowania. Cięższe rzeczy zawsze powinny znajdować się na dole, na samej górze natomiast musisz umieścić przedmioty, których będziesz używać podczas podróży – dokumenty, przekąski czy telefon. Idealnie, jeśli do cenniejszych rzeczy będziesz miał łatwy dostęp, ale jednocześnie będą trochę ukryte przed kieszonkowcami.

    Ubiór na cebulkę i inne triki

    Ten trik z kolei pozwoli ci zaoszczędzić sporo miejsca w walizce. Jeśli zastanawiasz się, jak spakować bagaż podręczny i w małej walizce upchnąć ciepłe ubrania, zdaj się właśnie na cebulkę. Te najgrubsze załóż na siebie. Najlepiej, aby mieć na sobie kilka warstw odzieży. W ten sposób zabierzesz ze sobą w podróż wszystko, czego potrzebujesz i efektywnie wykorzystasz miejsce w walizce. W przypadku butów, na sobie najlepiej jest mieć model, który zająłby najwięcej powierzchni.
    Kolejny trik, który pomoże ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zapakować bagaż podręczny do samolotu, to sprytne pakowanie. Oznacza to, że musisz maksymalnie wykorzystać wszystkie dostępne schowki. Przykład? Do zapasowej pary butów wepchnij zwinięte w kulkę skarpety, a ubrania zamiast składać w idealne kostki, zwijaj w rulony. W takim przypadku w twojej małej walizce zmieści się więcej przedmiotów. 
    Kompletując swój ekwipunek i zastanawiając się, jak zapakować bagaż podręczny, warto też szukać rozwiązań adresowanych właśnie dla podróżników. Przykładowo miejsce tradycyjnego ręcznika, który najczęściej niepotrzebnie zmarnuje sporo przestrzeni w walizce, można wybrać ręcznik z mikrofibry. Produkty tego typu są niewielkie, a odznaczają się bardzo dużą chłonnością wilgoci, są zatem idealnym patentem na podróż. 

    Nie wypełniaj swojej walizki kabinowej po brzegi

    Na koniec warto pamiętać o tej ważnej zasadzie. Podczas podróży zapewne kupisz jakieś pamiątki, czy to ubrania czy miejscowe gadżety. Na nie również musi znaleźć się miejsce w twoim bagażu. Przed przystąpieniem do wielkiego pakowania zapoznaj się z listą przedmiotów, których nie można zabrać na pokład samolotu.  Są to np. ostre narzędzia czy sprzęt biwakowy. Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, jak spakować bagaż podręczny do samolotu wcale nie jest taka prosta.

    Pakowanie bagażu podręcznego wg Uli Pedantuli

    Poznaj sposoby znanej blogerki na sprytne upchnięcie rzeczy w walizce.
    Zdjęcie: Envato/ astakhovyaroslav
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym