Data publikacji:

Wrocław na weekend. Co robić?

Dolny Śląsk zachwyca turystów z całej Europy, a perłą wśród jego najpiękniejszych miast  niewątpliwie jest Wrocław. Weekend się zbliża, a wy nie wiecie, jakie atrakcje mogą czekać na was we Wrocławiu? Zapraszamy do naszego przewodnika, w którym podpowiadamy, co ciekawego robić w weekend we Wrocławiu.

wrocław na weekend
Weekend we Wrocławiu - co zwiedzić?

Wrocław na weekend – rynek we Wrocławiu to must have waszego wyjazdu!

Wrocławski rynek jest jednym z największych rynków staromiejskich w całej Europie. Starówka zachwyca nie tylko bogactwem restauracji, kawiarni czy barów, ale przede wszystkim wspaniałą architekturą. Przy rynku znajduje się aż kilka tysięcy zabytkowych kamienic, a perłą architektoniczną jest Stary Ratusz – najstarszy ratusz w Polsce ze znaną piwiarnią „Piwnica Świdnicka”.

Przy rynku nie brakuje również innych atrakcji – pomników Papy Krasnala czy Aleksandra Fredry (zabytek został sprowadzony z samego Lwowa), a w czasie świąt Jarmarku Bożonarodzeniowego. To miejsce trzeba zobaczyć o każdej porze dnia – wieczorem na zupełnie inny charakter, a spacerując po jego uliczkach, warto nieco pobłądzić.

Wrocław – co robić w weekend? Pojechać do ZOO i ogrodu japońskiego

Ogrody zoologiczne to dla wielu rodzin z dziećmi stały punkt weekendowych wyjazdów. Czym zatem wyróżnia się ZOO we Wrocławiu i co sprawia, że świetnie będą bawić się w nim także dorośli? Przede wszystkim oddane do użytku w 2014 roku Afrykarium.

Afrykarium to oddzielny budynek zamknięty, który mieści się na terenie wrocławskiego ZOO. W jego wnętrzu znajdują się wyjątkowe okazy fauny i flory przedstawiające różnorodne ekosystemy związane z wodnym środowiskiem Czarnego Lądu. Największe wrażenie robi na zwiedzających podwodny, akrylowy tunel, przez który można oglądać m.in. rekiny, płaszczki i inne okazy żyjące w oceanie – to oceanarium jest wprost magiczne i to jedyny taki obiekt w Polsce.
Dla fanów flory polecamy odwiedziny w ogrodzie japońskim, który jest częścią Parku Szczytnickiego. Egzotyczne rośliny i staw pełen karpi koi oraz pływających po jego tafli przepięknych ptaków – właśnie na takie obrazy możecie liczyć będąc w ogrodzie. Idealne miejsce na spokojny, weekendowy spacer i wypoczynek.

Gdzie na weekend? Wrocław i Ostrów Tumski

Ta wyspa, która jest jednocześnie najstarszą częścią Wrocławia, jest pełna zabytków sakralnych. Mieści się na niej chociażby Archikatedra św. Jana Chrzciciela (gotycka bazylika z przełomu XIII i XIV wieku), kościół św. Idziego, czyli najstarszy kościół we Wrocławiu czy muzeum Archidiecezjalne. Wszystkie z wymienionych zabytków to prawdziwe architektoniczne perły.

Ponadto na górze archikatedry św. Jana Chrzciciela mieści się wieża katedralna – to idealny punkt widokowy dla przyjeżdżających turystów. W Ostrowie Tumskim warto zwrócić również uwagę na most Tumski pełen kłódek zakochanych – to niezwykle romantyczne miejsce z widokiem na Odrę. Wyspę warto zwiedzać także wieczorem – wówczas ma swój niepowtarzalny klimat i przypomina zupełnie odrębne miasteczko.

Co w weekend? Wrocław i krasnale

Wrocław bez krasnali to jak Kraków bez Smoka Wawelskiego czy Gdańsk bez stoczni. Warto poświęcić przynajmniej jeden dzień na to, aby zrobić sobie wycieczkę ich szlakiem.

Jaka jest historia wrocławskich krasnali?

Sięga ona do lat 80. XX wieku i bezpośrednio wiąże się z antykomunistycznym ruchem Pomarańczowa Alternatywa – jego członkowie umieszczali rysunki krasnali na zamalowanych farbą antykomunistycznych hasłach wolnościowych. Dopiero w 2005 roku krasnale z rysunków stały się małymi rzeźbami – do dzisiejszego dnia stoją przy znanych ulicach i rozbawiają przyjeżdżających do Wrocławia turystów.

Wrocław – co ciekawego w weekend? Koniecznie odwiedźcie Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe ma w swoich zbiorach blisko 200 000 tysięcy eksponatów. Nie brakuje w nim galerii poświęconych sztuce Śląska, Europy i Polski, kolekcji malarstwa, rzemiosła artystycznego oraz rzeźb przekazanych z muzeów we Lwowie czy dawnych muzeów niemieckich. W Muzeum nie brakuje także wystaw ze sztuką współczesną. Na uwagę zasługują nie tylko jego zbiory, ale i budynek w którym mieści się muzeum – to perła neorenesansowej architektury.

Wrocław – co zwiedzić w weekend? Halę Stulecia

Hala Stulecia to symbol Wrocławia wpisany na listę zabytków światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce. Hala została wybudowana w latach 1911-1913 po to, aby zorganizować w niej Wystawę Stulecia, która miała uczcić setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Dlaczego cały budynek jest tak wyjątkowy? Przez znawców architektury uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł architektury światowej XX wieku wpisujących się we wczesny modernizm. Dzisiaj w hali odbywają się targi, koncerty, konferencje czy wystawy.

Hydropolis – koniecznie zobacz w weekend we Wrocławiu

Hydropolis to nic innego jak centrum wiedzy poświęcone... wodzie. Znajdziecie tam wiele atrakcji dla całej rodziny, które pokażą wam, jak istotna jest woda oraz odpowiedzi na nurtujące pytania m.in. skąd się biorą fale, co świeci w wodzie, jak powstają rafy koralowe oraz jak sprawić, aby woda nie przeciekała nam przez palce. Całe centrum jest podzielone na 7 stałych stref tematycznych. Wszystkie możecie zwiedzić w cenie 27 zł za bilet normalny i 18 zł za ulgowy.

Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji, we Wrocławiu warto zobaczyć jeszcze: Wrocławską fontannę, Muzeum Sztuki Cmentarnej, ogród botaniczny, Kolejkowo, Operę Wrocławską, Most Grunwaldzki, Halę Targową, Most Czarownic, Panoramę Racławicką czy aquapark. A wy byliście już we Wrocławiu? Które z wymienionych wyżej atrakcji udało się wam zobaczyć?

Autor: Klaudia Borycka