Data publikacji:

Urban Exploration - odkrywanie miejsc zapomnianych

Jak dobrze znasz swoją okolicę? Czy zastanawiałeś się nad historią i przeznaczeniem opuszczonego budynku na skraju Twojej rodzinnej miejscowości? Zastanawiałeś się, co się kryje pod ciężką klapą kanału? Oni też zadawali sobie to pytanie, ale na tym nie poprzestali. Urbex, czyli Urban Exploration to ekstremalna lekcja historii.

Żyjąc z dnia na dzień i z terminu na termin, bardzo łatwo przeoczyć to, co znajduje się dookoła nas. Na całym świecie, a także w naszym najbliższym sąsiedztwie odnajdziemy mnóstwo fascynujących miejsc. Zapomniane budynki i zabudowania czekają na odkrywców, którzy zechcą odkryć ich tajemnice .

Opuszczona fabryka, fot. https://www.flickr.com/photos/matthewhester/9410393016/

Urban Exploration (w skrócie Urbex) to ruch, który przyciąga pasjonatów historii i kultury ludzkiej. Eksploratorzy starają się dotrzeć do punktów na co dzień niedostępnych i przez większość z nas niezbadanych. Podczas wyprawy przeprowadzają badania przestrzeni, szukając śladów dawnego przeznaczenia obiektu i sposobu jego użytkowania. Zwiedzają wszystko: stare szpitale, opuszczone domy, kanały, tunele, ruiny, pozostałości zabudowań wojskowych. To tylko część potencjalnych obiektów, którymi mogą się oni zainteresować. Co ich w tym pociąga? Głód wiedzy, potrzeba przygody i rozwiązania zagadki, a także adrenalina. Docierają w miejsca często zniszczone, niebezpieczne, grożące zawaleniem. Muszą przeciskać się przez częściowo zasypane korytarze, wspinać się po chybotliwych schodach, a co najciekawsze, nigdy do końca nie wiadomo, co odkryją za spróchniałymi drzwiami.

Urban Exploration nie jest rozrywką dla każdego. Dlatego niektórzy pasjonacie decydują się dzielić z innymi swoimi przeżyciami i odkryciami. W internecie znajdziecie wiele for, kanałów na YouTubie czy stron internetowych dokumentujących ekspedycje urbeksów (m.in. Urbex Polska czy duet braci Tube Raiders).