Data publikacji:

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Autor: Sylwia Stwora

Miłośnicy „pedałowania” zarówno profesjonalnego, jak i rekreacyjnego powinni skorzystać z dziesiątków kilometrów tras dla jednośladów, które oferuje im ziemia bieszczadzka. Podpowiadamy, jakie szlaki rowerowe w Bieszczadach dostarczą Wam wrażeń sportowych, pozwolą obcować z kulturą tego regionu i obserwować niezapomniane krajobrazy.

Rowerzyści z pewnością powinni odwiedzić Polańczyk – malowniczą miejscowość wczasowo-uzdrowiskową nad Jeziorem Solińskim, która może stać się bazą wyjściową dla 25-kilometrowej trasy prowadzonej zielonym szlakiem m.in. po asfalcie i szutrze. Z Polańczyka kierujemy się w stronę Wołkowyja, Górzanki, Bereżnicy Wyżynej, skąd 5,5 km jedziemy do Berezki. Następnie na trasie należy zaliczyć Myczków, aby po pokonaniu 2 km wrócić do miejsca startu. Można też zmienić przebieg wycieczki kierując się z Wołkowyi na Bukowiec, Terkę, pojechać na Buk, odwiedzić rezerwat „Sine Wiry” i zakończyć wyprawę w Łopience, gdzie znajduje się m.in. Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii. Szlak ma 40 km długości.

W okresie od czerwca do października warto wypróbować 37-kilometrowy szlak rowerowy biegnący północną stroną pasma Otrytu, który zaczyna się w Sękowcu, następnie prowadzi przez rezerwat Hulskie i Smolnik. Potem trzeba kierować się na Drewnik, skąd dojeżdżamy do Chmiela. Na niedzielną wyprawę można pojechać asfaltem z Leska nad Jezioro Myczkowieckie (30 km), a lubiący piękne widoki mogą skierować się na Słowację trasą transgranicznego szlaku granicznego ciągnącą się Doliną Sanu (60 km). Przyjemnie będzie też pojechać trasą rowerową po okolicach Ustrzyk Dolnych o długości 70 km prowadzącą przez lasy, w pobliżu czynnych kopalni ropy naftowej oraz potoku Stebnik, gdzie spokojnie można odpocząć i popływać w słoneczny dzień.

Ciekawym, ale trudnym rozwiązaniem może okazać się trasa rowerowa nazwana „Przełęczą Żebraka” z dwoma przejściami granicznymi na Słowację. Na 54-kilometrowym odcinku mamy do czynienia z drogami asfaltowymi oraz szutrem z licznymi wybojami, podjazdami i zakrętami. Podczas przejazdu można zatrzymać się w karczmie „Siekierezada” w Cisnej, gdzie znajduje się galeria rzeźb i obrazów artystów z Bieszczad.