Data publikacji:

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Autor: Sylwia Stwora

Miłośnicy „pedałowania” zarówno profesjonalnego, jak i rekreacyjnego powinni skorzystać z dziesiątków kilometrów tras dla jednośladów, które oferuje im ziemia bieszczadzka. Podpowiadamy, jakie szlaki rowerowe w Bieszczadach dostarczą Wam wrażeń sportowych, pozwolą obcować z kulturą tego regionu i obserwować niezapomniane krajobrazy.

W Bieszczady możemy dostać się na kilka sposobów, samochodem, PKS, wykorzystując lokalnych przewoźników a także zabierając nasze rowery. Rzeszów tu zaczynamy naszą rowerową trasę Green Velo prowadzącą do Przemyśla, z którego następnie udajemy się w kierunku Bieszczad. 

Rowerzyści z pewnością powinni odwiedzić Polańczyk – malowniczą miejscowość wczasowo-uzdrowiskową nad Jeziorem Solińskim, która może stać się bazą wyjściową dla 25-kilometrowej trasy prowadzonej zielonym szlakiem m.in. po asfalcie i szutrze. Z Polańczyka kierujemy się w stronę Wołkowyja, Górzanki, Bereżnicy Wyżynej, skąd 5,5 km jedziemy do Berezki. 

Następnie na trasie należy zaliczyć Myczków, aby po pokonaniu 2 km wrócić do miejsca startu. Można też zmienić przebieg wycieczki kierując się z Wołkowyi na Bukowiec, Terkę, pojechać na Buk, odwiedzić rezerwat „Sine Wiry” i zakończyć wyprawę w Łopience, gdzie znajduje się m.in. Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii. Szlak ma 40 km długości.

W okresie od czerwca do października warto wypróbować 37-kilometrowy szlak rowerowy biegnący północną stroną pasma Otrytu, który zaczyna się w Sękowcu, następnie prowadzi przez rezerwat Hulskie i Smolnik. Potem trzeba kierować się na Drewnik, skąd dojeżdżamy do Chmiela.

Na niedzielną wyprawę można pojechać asfaltem z Leska nad Jezioro Myczkowieckie (30 km), a lubiący piękne widoki mogą skierować się na Słowację trasą transgranicznego szlaku granicznego ciągnącą się Doliną Sanu (60 km). 

Przyjemnie będzie też pojechać trasą rowerową po okolicach Ustrzyk Dolnych o długości 70 km prowadzącą przez lasy, w pobliżu czynnych kopalni ropy naftowej oraz potoku Stebnik, gdzie spokojnie można odpocząć i popływać w słoneczny dzień.

Ciekawym, ale trudnym rozwiązaniem może okazać się trasa rowerowa nazwana „Przełęczą Żebraka” z dwoma przejściami granicznymi na Słowację. Na 54-kilometrowym odcinku mamy do czynienia z drogami asfaltowymi oraz szutrem z licznymi wybojami, podjazdami i zakrętami. Podczas przejazdu można zatrzymać się w karczmie „Siekierezada” w Cisnej, gdzie znajduje się galeria rzeźb i obrazów artystów z Bieszczad.

Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Szczyt w Karkonoszach

Szlaki w Karkonoszach - najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-16
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Bieganie w górach

Biegi górskie. Jak trenować i gdzie biegać?

2019-06-25
Zwykłe truchtanie w parku to dla ciebie za mało i chcesz postawić sobie nieco ambitniejsze cele? Rusz pod górę. Biegi górskie to świetny sposób na stawianie biegowej poprzeczki jeszcze wyżej, szlifowanie formy i trenowanie w ciekawym terenie. Jeśli chcesz ruszyć biegiem na górski szlak, przekonaj się, jak się do tego zabrać.
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2019-06-19
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.