Data modyfikacji:

Trasy rowerowe w Bieszczadach

Wycieczki rowerowe to absolutny hit 2020 roku. Wyprzedane kolekcje rowerów i puste magazyny producentów wskazują, że i w 2021 roku turystyka rowerowa będzie miała wielu amatorów. Jednym z ciekawszych rejonów do pielęgnowania tej pasji jest południe Polski. Bieszczadzkie trasy rowerowe nie są tutaj wyjątkiem. Gdzie warto wybrać się na rowery w Bieszczady?

trasy rowerowe w bieszczadach

Przeczytaj również: Jaki licznik rowerowy? Jak ustawić i jak zamontować?

Trasy rowerowe w Bieszczadach – co warto zobaczyć?

Przepiękne widoki, niewielki ruch samochodowy, dobrze oznaczone szlaki – bieszczadzkie trasy rowerowe to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek. Do dyspozycji są tutaj zarówno gładkie, asfaltowe trasy przygotowane z myślą o początkujących, jak i ekstremalne szlaki adresowane do miłośników kolarstwa górskiego. Turystyka rowerowa w Bieszczadach pozwoli ci poznać urok tego wyjątkowego regionu i zaznać słynnego spokoju.

Czego możesz spodziewać się na bieszczadzkich trasach oprócz pięknych widoków i dzikiej przyrody? Z pewnością warto zwiedzić stare cerkwie oraz architekturę drewnianą, która ma w Bieszczadach szczególne znaczenie. Zachęcamy także do wyprawy na szczyty oraz górskie szlaki. Ochłodę przyniesie ci wizyta nad Jeziorem Solińskim, a po pokonaniu długiej trasy rowerowej odpoczniesz podróżując wąskotorową Bieszczadzką Koleją Leśną. Nie zapomnij odwiedzić także Ustrzyk Dolnych, które mogą być przy okazji dobrą bazą wypadową.

Jaki rower wybrać?

Trasy rowerowe w Bieszczadach prowadzą przez zróżnicowany teren: drogami asfaltowymi, gruntowymi i szutrowymi. Wybierz więc rower, który poradzi sobie w każdych warunków. Rowerem górskich zwiedzisz nawet piesze szlaki górskie, pełne niesamowitych widoków. Oprócz roweru MTB polecamy także rower typu cross, gravel, trekking lub rower przełajowy. Na krótkich bieszczadzkich trasach sprawdzi się też klasyczny rower miejski, ale ograniczeniem może być liczba przełożeń. Nie brakuje tutaj stromych przejazdów, więc upewnij się, że przełożenie jeden-jeden jest wystarczająco „miękkie”. Zwłaszcza, jeśli masz zamiar wybrać się z torbami bikepackingowymi lub sakwami.
Jeśli obawiasz się, że twój rower nie da rady lub nie chcesz transportować go na sam koniec Polski, nie musisz się martwić. W okolicy znajdziesz mnóstwo wypożyczalni rowerów, w których dopasujesz odpowiedni rower. Dobrym pomysłem może być wypożyczenie roweru elektrycznego. Elektryczny silnik ułatwi ci podjazd pod strome wzniesienia i umożliwi pokonanie w ciągu dnia znacznie dłuższej trasy. Silnik wesprze cię do prędkości 25 km/h określonej w przepisach.

Jak przygotować się do wycieczki rowerowej w Bieszczadach?

Infrastruktura rowerowa w Bieszczadach stoi na dobrym poziomie. W okolicy znajdziesz wypożyczalnie rowerów, sklepy rowerowe oraz warsztaty. Dodatkowo liczne trasy rowerowe z wieloma węzłami ułatwiają tworzenie własnych tras. Dzięki temu dobierzesz odpowiednią długość wyprawy oraz jej trudność. Pamiętaj jednak, że wiele szlaków prowadzi przez niezamieszkane tereny, więc na niektórych odcinkach dostęp do sklepów może być ograniczony. Przygotuj więc na trasę zapas jedzenia, dużo wody oraz niezbędne narzędzia i części zapasowe.

Oprócz pompki, zapasowej dętki i łatek weź ze sobą multitool rowerowy i zapasowy hak przerzutki. O uszkodzenie przerzutki na gruntowej trasie wcale nie tak trudno. Pamiętaj również, że mogą wystąpić problemy z zasięgiem, więc przygotuj nawigację rowerową z mapami offline (np. Komoot, Maps.me, OsmAnd lub Mapy.cz) oraz weź ze sobą zapasową mapę papierową.

Popularne trasy rowerowe w Bieszczadach

Trasa R-63 – Śladami Dobrego Wojaka Szwejka

Szlak Śladami Dobrego Wojaka Szwejka to jedna z najpopularniejszych bieszczadzkich tras rowerowych. Jest to jednak tylko część europejskiego szlaku R-63, który wiedzie przez Czechy, Austrię, Węgry, Słowację, Polskę i Ukrainę. Polski odcinek trasy inspirowanej słynną powieścią Jaroslava Haška rozpoczyna się w Radoszycach przy granicy ze Słowacją i kończy w Krościenku, tuż przy granicy Polski z Ukrainą. Po drodze zwiedzisz Komańczę, Szczawne, Wysoczany, Poraż, Zagórz, Sanok, Załuż, Tyrawę Wołoską, Rozpucie, Ropienkę Górną, Wojtkówkę i Jureczkową. Ciekawostką czekającą na szlaku są tablice z 80 cytatami ze Szwejka.

Szlak Śladami Dobrego Wojaka Szwejka okrąża niemal całe Bieszczady i prowadzi wzdłuż umownych granic krainy geograficznej. Wiedzie zarówno przez dolinę Sanu, jak i przez góry Sanocko-Turczańskie. Główna oś oddanej do użytku w 2004 roku trasy ma 105 km, ale w połączeniu z czarnym szlakiem łącznikowym wzdłuż wschodniej granicy można stworzyć interesującą pętlę.

Trasa R-61 Greenway Karpaty Wschodnie

Innym szlakiem międzynarodowym jest trasa Greenway Karpaty Wschodnie. Wytyczona jest na Ukrainie, na Słowacji i w Polsce. Polski odcinek o długości 100 km prowadzi przez Krościenko, Brzegi Dolne, Łodynę, Wańkową, Olszanicę, Bezmiechową, Lesko, Bóbrkę, Solinę, Wołkowyję, Bukowiec, Dołżycę i Cisną. Jest to szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. Zachęca do poznania historii i kultury Karpat. Stanowi główną oś bieszczadzkich szlaków i można połączyć szlak Greenway z innymi odnogami, szlakami łącznikowymi czy mniejszymi pętlami.

Transgraniczna Trasa Rowerowa Komańcza – Medzilaborce

Pierwszy, czterdziestokilometrowy odcinek Transgranicznej Trasy Rowerowej powstał dzięki współpracy dwóch sąsiednich gmin. Początek trasy ma miejsce w Wisłoku Wielkim i przez Czystogarb, Komańczę i Radoszycę prowadzi aż do granicy ze Słowacją. W 2003 roku trasa została przedłużona i liczy w sumie 160 km, w tym 100 km po stronie polskiej. Na trasie zwiedzisz zabytkowe cerkwie, których historia sięga nawet XVII wieku. Dostępne są również tarasy widokowe i bazy noclegowe.

Mała i Wielka Pętla Bieszczadzka

Miłośnikom asfaltowych szos polecamy dwie pętle bieszczadzkie – Małą i Wielką. Krótsza ma 99 km, a dłuższa – 144 km. To szlaki samochodowo-rowerowe, łączące najważniejsze zabytki w Bieszczadach. Mimo tego, że prowadzą głównie publicznymi drogami, wojewódzkimi i krajowymi, pozwalają poczuć klimat Bieszczad. Podążając obiema trasami, spotkasz liczne atrakcje turystyczne, pokonasz malownicze serpentyny i zwiedzisz trzy parki krajobrazowe: Ciśniańsko-Wetliński, Doliny Sanu oraz Gór Słonnych. Punktem startowym obu pętli jest Lesko.

Bieszczadzka trasa „Śladami dawnych wsi pogranicza”

Szlak „Śladami dawnych wsi pogranicza” składa się z trzech odcinków. Pierwszy z nich oznaczony jest kolorem niebieskim i ma długość 35 km. Rozpoczyna się w Wojtkówce, prowadzi przez Pogórze Przemyskie i ma charakter przyrodniczo-historyczny. Druga trasa, typowo przyrodnicza wiedzie przez rezerwat „Chwaniów” i ma długość 15 km. Trzecia część bieszczadzkiej trasy „Śladami dawnych wsi pogranicza” okrąża rezerwat przyrody „Na Opalonym”. Jej długość to 20 km.

Krótkie trasy rowerowe w Bieszczadach:

  • Lesko – Tarnawa Górna
  • Rajskie – Sękowiec – Dwernik
  • Zatwarnica – Krywe nad Sanem
  • Wola Michowa – Baligród
  • Przełęcz Żebrak – Cisna
  • Czarna Górna – Czarna Dolna
  • Komańcza – Chryszczata – Cisna
Autor: Szymon Sonik