Data modyfikacji:

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?


ścieżki rowerowe mazury

Mazury rowerem – co warto zobaczyć?

Mazury to nie tylko jeziora i sielskie wakacje pod żaglami. Mazurskie trasy rowerowe pozwolą ci zwiedzić także szlak architektury drewnianej, bunkry w okolicach Wilczego Szańca, pruskie zabytki i malownicze lasy. Na turystów czeka także bogata oferta gastronomiczna i doskonała baza noclegowa. Dla żądnych wrażeń proponujemy także wypróbowanie innych aktywności fizycznych, np. wodnych, oraz wizytę w parkach rozrywki. Miejsca warte odwiedzenia wraz z dziećmi to m.in. Galindia, Mazurolandia, Mrongoville, Aquasfera w Olsztynie czy Mazurskie ZOO.
To, co jest ogromną zaletą mazurskich szlaków rowerowych, to ich duża dostępność. Są one stosunkowo łatwe, dzięki czemu nadają się również dla najmłodszych oraz seniorów. Kręte szosy poprowadzone poprzez łąki, lasy i polodowcowe tereny zapewniają zróżnicowane widoki i nie pozwolą się nudzić. Najpopularniejszym pomysłem na wycieczkę rowerową jest oczywiście pętla wokół jednego z mazurskich jezior. Poniżej znajdziesz jednak zróżnicowane propozycje tras, zarówno tych dłuższych, kilkudniowych, jak i krótkich, które pokonasz w kilka godzin.

Popularne mazurskie trasy rowerowe

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

Słynna trasa rowerowa przebiega niemal przez całą Polskę wschodnią i ma blisko 2000 km długości. Jest to najdłuższy szlak rowerowy w Polsce. Warmińsko-mazurski odcinek liczy niespełna 400 km i stanowi doskonałą propozycję na długą rowerową wyprawę. Prowadzi z Elbląga do Gołdapi, ale można go podzielić na mniejsze, jednodniowe segmenty. Wzdłuż szlaku Green Velo można wydzielić trasy: „Nad zalewem wiślanym” (93 km), „Warmia i okolice” (147 km) i „Północne Mazury” (153 km). Na trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego znajdziesz liczne udogodnienia dla rowerzystów, m.in. Miejsca Obsługi Rowerzystów wyposażone w wiaty, stoły, tablice informacyjne i toalety. Przydatna w podróży po szlaku Green Velo będzie dedykowana aplikacja ułatwiająca znalezienie pobliskich atrakcji i noclegów.

Trasa Wschodniego Szlaku Rowerowego: Elbląg – Tolkmicko – Frombork – Braniewo – Pieniężno – Górowo Iławeckie – Lidzbark Warmiński – Bartoszyce – Sępopol – Korsze – Barciany – Srokowo – Węgorzewo – Banie Mazurskie – Gołdap.

Duża Pętla Mrągowska

Duża Pętla Mrągowska to krótki szlak rowerowy oznaczony kolorem niebieskim. Liczy ok. 27 km i rozpoczyna się oraz kończy w Mrągowie. Łączy okoliczne miejscowości turystyczne, tj. Mrągowo, Probark, Jakubowo, Żabieniec i Wierzbowo Punktem startowym szlaku jest Ekomarina nad jeziorem Czos – tym samym, które widać z amfiteatru podczas Mazurskiej Nocy Kabaretowej. Po drodze warto zajrzeć do Muzeum Ziemi Mrągowskiej, Muzeum Sprzętu Wojskowego oraz do miasteczka westernowego Mrongoville. Dla miłośników architektury nie lada gratką będą trzy zabytkowe kościoły: prawosławny, katolicki i ewangelicki.

Dookoła jeziora Selmęt Wielki

Wycieczka dookoła jeziora Selmęt Wielki to propozycja dla początkujących i średnio zaawansowanych rowerzystów. Trasa okrąża największe jezioro w powiecie ełckim i ma ok. 50 km. długości. Jej część można pokonać ełcką koleją wąskotorową. Atrakcje na szlaku to m.in. most kolejowy w Sypitkach, most na wyspę w Ełku, promenada w Ełku, dawna wieś Żelazki oraz punkt widokowy Sędki.

Trasa rowerowa „Wokół Doliny Rospudy”

Mazurskie szlaki rowerowe charakteryzują się wyjątkową wartością przyrodniczą. Jedna z bardziej znanych tras pozwala poznać słynną Dolinę Rospudy, która miała zostać przecięta obwodnicą Augustowa. Na szczęście z planów tych wycofano się po interwencji organizacji proekologicznych, pozostawiając wyjątkowe torfowiska w naturalnym stanie. Pięśdziesięciokilometrowy szlak rowerowy należy do tych bardziej malowniczych, które warto pokonać nieśpiesznie. Położony jest z dala od miejskiego zgiełku i ruchliwych dróg. Prowadzi przez zadbane, asfaltowe drogi, więc nadaje się również dla rodzin z dziećmi. W okolicy znajdziesz wypożyczalnie rowerów, więc nie musisz nawet przywozić swojego jednośladu. Jeśli zamierzasz dotrzeć do szlaku z centrum Augustowa, dolicz ok. 15 km.

Rowerowy Szlak Herbowy

Rowerowy Szlak Herbowy, zwany też Niebieskim Szlakiem Herbowym, to doskonała propozycja na szybką i niewymagającą wycieczkę rowerową. Liczy zaledwie 25 km i prowadzi głównie łatwymi trasami. Rozpoczyna się i kończy w Kętrzynie, a jego najważniejszym punktem jest Góra Herbowa. Znajduje się na niej żeliwny herb miasta, któremu szlak zawdzięcza swą nazwę. Na trasie zobaczysz zabytkowe dworki w Widykajmach, Sławkowie i Nakomiadach. Warto także zaplanować postój w manufakturze ceramiki.

Krutyński Szlak Rowerowy

Szlak ze Sorkwit do Gałkowa liczy dokładnie 68,7 km. Jego początek znajduje się przy kościele ewangelickim w Sorkwitach. Większość trasy to drogi szutrowe, dlatego warto wybrać rower dobrze radzący sobie w takim terenie: gravel, MTB czy cross. Po drodze zawitasz do Krutyni, znanej z najpopularniejszego spływu kajakowego w Polsce. Piękne widoki zapewni ci przejazd przez Puszczę Piską i towarzystwo jeziora Lampasz. Atrakcją, której nie możesz ominąć, jest wieś tematyczna Rodowo, która jest położona na morenowych wzgórzach. Jej motywem przewodnim jest drewno oraz drewniana architektura. Szlak kończy się przy Izbie Pamięci Marion Donhoff – działaczki na rzecz współpracy i pojednania niemiecko-polskiego.
Autor: Szymon Sonik