Data publikacji:

Szermierka i jej rodzaje

Szermierka w Polsce głównie kojarzy się z floretem i dwukrotną medalistką olimpijską Sylwią Gruchałą. Jednak zawody w tzw. dawniej fechtunku mogą być rozgrywane również z użyciem szabli lub szpady.

Biała broń od starożytności - w różnej odmianie i budowie, była postrzegana jako narzędzie do walki zbrojnej i pojedynków. Dopiero w połowie XVIII wieku szermierka zaczęła być traktowana jako forma sportu, a od 1896 roku stała się dyscypliną olimpijską, w której rywalizują mężczyźni. Kobiety zadebiutowały na IO w 1924 roku. Poszczególne konkurencje odróżnia nie tylko rodzaj broni (budowa oraz waga), ale także sposób trafiania przeciwnika.

Pierwszą z konkurencji szermierczych jest floret, czyli broń kolna o wadze 500 gram. W tym przypadku trafienia zadaje się poprzez pchnięcie rywala w cały tułów wraz z szyją i podbrzuszem. Nie liczą się trafienia końcówką broni tzw. puntą w nogi, ręce czy głowę. Podstawą floretu jest konwencja pierwszeństwa trafień, która mówi o tym, że m. in. przy równoczesnym trafieniu punkt zalicza się zawodnikowi posiadającemu akcję uprzywilejowaną, natomiast natarcie ma pierwszeństwo przed przeciwnatarciem.

Również szabla, która jest bronią sieczno-kolną ważącą 500 gram, opiera się na trafieniach - najczęściej cięciach, od pasa w górę. Rywalizacja także oparta jest na konwencji, co oprócz wyżej wymienionych zasad oznacza, że linia (pozycja szermierza charakteryzująca się trzymaniem broni w prawie wyprostowanej ręce, tak aby sztych był wycelowany w rywala) znosi pierwszeństwo natarcia, a udana obrona zasłoną i odpowiedź ma pierwszeństwo przed ponowieniem akcji.

Najcięższą bronią w szermierce jest szpada, która waży 750 gram. Jest to broń kolna, którą można trafiać za pomocą pchnięciem w całe ciało przeciwnika. Nie obowiązuje tu konwencja, co oznacza, że w przypadku jednoczesnego trafienia, zaliczane jest ono obu zawodnikom.

Pojedynek szermierczy, niezależnie od rodzaju broni, odbywa się na planszy o wymiarach 14x15-2 m.

Autor: Sylwia Stwora