Jak zacząć ćwiczyć szermierkę?
Rozpoczęcie treningów szermierki najczęściej warunkowane jest naborem w najbliższej szkółce walki. Czasami możliwe jest także dołączanie do grup początkujących lub dziecięcych na bieżąco, w celu nauczenia się podstaw. Po ich opanowaniu instruktor przenosi kolejne osoby do grup o nieco wyższym poziomie. Szermierka jest wymagająca kondycyjnie, a w trakcie treningów, oprócz nauki techniki, wykonuje się również ćwiczenia ogólnorozwojowe, siłowe i wytrzymałościowe. Żadne szczególne przygotowanie fizyczne ani doświadczenie w dyscyplinach pokrewnych nie jest jednak wymagane do rozpoczęcia treningów szermierki.
Jak wygląda trening szermierki?
Na podstawowe techniki w szermierce składa się sposób poruszania w walce, wypady, sunięcia, rzuty szermiercze oraz odskoki i doskoki. Do ćwiczeń w parach zazwyczaj dobiera się osoby podobnej postury. Każdy trening rozpoczyna się od rozgrzewki oraz prostych ćwiczeń. Następnie przechodzi się do nauki podstawowych technik. Jak przygotować się na pierwszy trening szermierki? Pierwsze przyjście na trening nie wymaga właściwie żadnych konkretnych przygotowań. Należy zadbać jedynie o wygodny, niekrępujący ruchów strój oraz zabrać ze sobą coś do picia. Podczas kontaktu z instruktorem można zapytać również o szczegóły dotyczące pierwszych zajęć. Na treningach szermierki uczy się między innymi podstawowych i bardziej zaawansowanych technik oraz taktyki walki tego sportu, sposobów poruszania się, reagowania, obrony oraz ataku.
Savoir-vivre w szermierce
Dla większości osób, które rozpoczynają swoją przygodę z szermierką, wyjątkowo istotna i atrakcyjna jest etykieta związana z tym sportem. Przed i po walce ma miejsce prezentacja broni wraz ze specjalnym ukłonem. Standardem jest rozpoczynanie i kończenie walk określonym gestem, a także żegnanie się z partnerem poprzez podanie dłoni. Ukłony oraz etykieta w szermierce są na tyle istotne, że praktykuje się je nie tylko podczas walk i zawodów, ale również codziennych treningów. Odpowiednie zachowanie jest wyrazem szacunku do partnera. Komendy podczas turniejów, a nierzadko również treningów wypowiadane są w języku francuskim.
Rodzaje broni w szermierce
W szermierce sportowej wyróżnia się następujące rodzaje broni, które pokrywają się z nazwami konkurencji szermierczych. Przeważnie nie walczy się we wszystkich trzech. Należy przetestować każdy rodzaj broni, a następnie zdecydować, z pomocą której z nich zechce się walczyć. Do wyboru są:
- floret – ma długość 110 cm, służy do pchnięć, o kwadratowym przekroju klingi,
- szabla – podobnie jak floret, ma długość 110 cm i klingę przypominającą spłaszczony prostokąt. Wykonuje się nią pchnięcia,
- szpada – o długości 105 cm, służy do cięć oraz pchnięć. Szpada ma trójkątny przekrój klingi.
Istnieją różne długości broni, oznaczone poszczególnymi numerami dla danych rozmiarów np. 0, 2 czy 5, dzięki czemu możliwe jest uwzględnienie potrzeb poszczególnych zawodników. Każdy z rodzajów broni stosowanych w szermierce jest obecnie bezpieczny. Broń zakończona jest przyciskiem, który w momencie trafienia przeciwnika daje sygnał. Jedynie w szabli punta nie występuje.
Ze względów bezpieczeństwa wprowadzono obowiązek posiadania kling wykonanych z tytanu. Łamią się one znacznie rzadziej, niż te, które wykonane były ze stali nierdzewnej. Czasami wciąż zdarza się, że klinga w szermierce się złamie. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ wówczas broń staje się ostra i wyszczerbiona w specyficzny sposób.