Data publikacji:

Jak wybrać maskę do szermierki?

Szermierka to sport, który wbrew pozorom przyciąga do siebie wiele osób chętnych na poznanie tej techniki i sposobu obcowania z bronią. Trenowanie tego sportu, tak jak w przypadku innych aktywności, wymaga posiadania podstawowego sprzętu i najważniejszych elementów ubioru. Szermierze, zależnie od trenowanej konkurencji w szermierce, muszą posiadać określoną broń, a także obowiązkowe zabezpieczenia i ochraniacze. Jednym z najważniejszych elementów stroju szermierza jest maska, dlatego na wybór odpowiedniego modelu warto zwrócić szczególną uwagę.
Maska do szermierki

Maski szermiercze – dlaczego są takie ważne?

Maska jest podstawowym elementem wyposażenia każdej osoby, która chce rozpocząć trenowanie szermierki. Niezależnie od tego, czy broń wykorzystywana w pojedynku to szabla, szpada, czy floret, posiadanie dobrze założonej maski jest warunkiem obowiązkowym.
Oczywiste jest, że głównym zadaniem maski do szermierki jest zapewnienie ochrony głowie i jej okolic. Ochrona głowy przed możliwymi urazami, do których może dość po kontakcie z bronią, nie jest nowym rozwiązaniem. Z masek korzystano od setek lat, a pierwsze ślady jej użycia można datować na czasy starożytne.
Chociaż współczesne maski szermiercze znacznie różnią się od swoich prototypów z czasów starożytnych pod względem kształtu, tworzywa, z jakiego są wykonywane, sposobu zakładania oraz wielu innych, to idea posiadania maski podczas pojedynku jest wciąż ta sama. Chociaż obecnie maski są obowiązkowym wyposażeniem każdego szermierza, to taki stan rzeczy kiedyś nie był normą.
Warto wiedzieć, że w czasach dynamicznego rozwoju tego sportu, kiedy szermierką zaczęło interesować się coraz więcej osób, posiadanie założonej maski w trakcie sparingu było wręcz niewskazane. Osoba, która korzystała z założonej maski do szermierki podczas pojedynku, wedle ówczesnych zasad, obrażała tym samym swojego sparingpartnera, sugerując tym, że jego umiejętności są na tyle wątpliwe, że może on nie być godnym przeciwnikiem.
W szermierczym świecie pierwsze wersje i prototypy masek powstały w XVIII wieku, a dowodem na ich obecność mogą być archiwalne zapiski i ryciny. Współczesne maski, z których dzisiaj korzystają szermierze, swój kształt i konstrukcję zawdzięczają La Boëssièrowi, który w XVIII wieku zaprojektował i stworzył jedną z pierwszych masek, w których wykorzystano metalową siatkę.
Korzystanie z maski szermierczej podczas sparingu ma stanowić ochronę dla szyi, twarzy oraz czaszki przed możliwymi urazami, a dzięki wyposażeniu w specjalną wyściółkę, taka maska dodatkowo ochrania głowę poprzez tłumienie uderzeń. Maski zapewniają dobrą ochronę przed bronią metalową, którą wykorzystuje się podczas uprawiania tej aktywności.

Maska do szermierki – charakterystyka

Maska do szermierki jest obowiązkowym elementem wyposażenia, dlatego jej wybór powinien być dobrze przemyślany. Osoby, które planują trenować szermierkę regularnie, powinny zdecydować się na zakup maski dobrej jakości, która będzie trwała oraz, co najważniejsze, zapewni dobrą ochronę.
Wygląd oraz budowa maski dla szermierza ma z góry nałożone wymogi, które należy spełnić, aby maska nadawała się do tego rodzaju sportu, dlatego wybierając maskę dla siebie, należy zwrócić szczególną uwagę na trwałość oraz jakość wykonania.
Maska dla szermierza, która posiada dodatkowy kołnierz, ochrania nie tylko twarz i głowę, ale także szyję zawodnika. Wybór odpowiedniej maski nie jest prosty, ponieważ obecnie na rynku znaleźć można takie modele masek do szermierki, które zachęcają swoją atrakcyjną ceną, jednak nie spełniają wymogów technicznych określonych w regulaminie tego sportu.
Dobre maski do szermierki, które mogą być wykorzystywane przez zawodników, muszą posiadać certyfikat CEN, tak jak cały strój szermierza, oraz powinny być zatwierdzone atestem FIE (Międzynarodowa Federacja Szermiercza).
Zgodnie z przyjętymi zasadami FIE, maska musi być stworzona zgodnie z wytycznymi technicznym określonymi przez tę Federację, które dotyczą wykonania samej kraty maski. Każdy model maski, aby został dopuszczony do użytku przez szermierzy, musi pozytywnie przejść tzw. test uderzenia.
W takim teście dochodzi do uderzenia w maskę odważnikiem o wadze 12 kg, a pozytywnie opiniowane są te kaski, które po takim uderzeniu nie odkształcają się. Odpowiedni test musi przejść także kołnierz ochraniający szyję. Ten element maski musi wytrzymać przebicie o nacisku 1600 N na centymetr kwadratowy.
Przez jakiś czas, aż do tragicznego incydentu w trakcie Mistrzostw Europy w 2009 roku, do użytku przez zawodników szermierki dozwolone były maski z wizjerami na przodzie. FIE rezygnowała z tej metody po tym, jak na wspomnianych Mistrzostwach Europy Juniorów doszło do przebicia wizjera w tego typu masce. Chociaż po analizie wykazano, że za przebicie wizjera odpowiadały liczne zaniedbania po stronie zawodnika, a sam wizjer wykonany był z niedopuszczalnych materiałów, które miały zastępować dopuszczone wówczas tworzywo Lexan, FIE ostatecznie zabroniło korzystania z takich masek podczas wydarzeń sportowych.

Inne elementy ubioru szermierza

Oprócz maski, strój szermierza składa się z wielu innych elementów, wśród których można wymienić te najbardziej charakterystyczne:
  • dopasowana do sylwetki zawodnika bluza z trójkątem u dołu;
  • plastron, czyli dodatkowy ochraniacz na ramię i klatkę piersiową;
  • rękawica z przedłużonym mankietem, którą zakłada się na dłoń uzbrojonej ręki;
  • bryczesy, czyli krótkie spodnie sięgające lekko poniżej kolan;
  • skarpety, które powinny sięgać do kolan;
  • buty specjalnie zaprojektowane do tego sportu, posiadające płaską podeszwę i dodatkowe ochraniacze.
Zdjęcie: Envato Elements/master1305
Autor: Redakcja Ceneo