Data publikacji:

Jaki sprzęt potrzeba do szermierki?

Aby móc uprawiać szermierkę, niezbędne jest zaopatrzenie się nie tylko w odpowiednią broń białą – szpadę, szablę lub floret. W skład zestawu startowego wchodzi m.in. maska, plastron i akcesoria do czyszczenia broni. Podpowiadamy, jaki sprzęt potrzeba do szermierki.

Komplet dla początkującego szermierza wymaga zakupu maski szermierczej, która ochrania twarz, oczy, a także uszy przed konsekwencjami trafieniami w te miejsca bronią. Musi być odpowiednio dopasowana do głowy, dlatego przed wizytą w sklepie sportowym należy zmierzyć obwód głowy. Ważne jest , aby maska była dobrana do rodzaju konkurencji (szpada, floret lub szabla), zapewniała dobrą wentylację oraz miała system regulacji i stabilne mocowanie. Można zainwestować w model z wymiennym kołnierzem, dzięki czemu maska szermiercza może być wykorzystywana zarówno do szpady, jak i floretu.

Niezbędnym elementem wyposażenia szermierza jest plastron, czyli sztywny ochraniacz na klatkę piersiową i brzuch, a także rękę, którą zadajesz trafienia. Zmniejsza ryzyko kontuzji oraz sińców. Kolejny potrzebny sprzęt to rękawica szermiercza. Jej zadaniem jest ochrona przed ciosami, ale także nadmiernym poceniem dłoni, które mogłoby skutkować niepewnym trzymaniem lub wyślizgiwaniem się broni. Z kolei ciało będą osłaniać spodnie i bluza szermiercza, najlepiej z trwałego i elastycznego materiału z dobrym systemem wentylacji oraz systemem antybakteryjnym. W przypadku szabli lepsza będzie lekka i oddychająca kurtka fechtunkowa z długimi rękawami. Buty do szermierki powinny mieć wzmacnianą piętę i podeszwę o dobrej przyczepności.

Całość powinien uzupełniać pokrowiec na broń, najlepiej z wodoodpornej tkaniny oraz preparat w sprayu do usuwania zabrudzeń, wilgoci (WD-40) oraz szmatka z filcu i waty szklanej.

Autor: Sylwia Stwora