Wiele razy słyszałeś o taekwondo, lecz tak naprawdę w ogóle nie masz pojęcia na czym ono polega? Wyjaśniamy specyfikę tego sportu walki i wskazujemy fakty, które mogą sprawić, że zdecydujesz się zapisać na kurs.
Taekwondo jest sportem narodowym Korei. W początkowych założeniach mało służyć celom militarnym. Dopiero po jakimś czasie wdrożono je do tradycji masowej. Twórcą jest Choi Hong Hi. W obecnych czasach opisywana sztuka walki stanowi jedną z dyscyplin olimpijskich i jest coraz chętniej uprawiana przez amatorów na całym świecie. Jej korzenie sięgają 1955 roku.
Nazwa tego sportu walki w wolnym tłumaczeniu oznacza: tae – stopa, noga; kwon – pięść; do – sposób, droga. Taekwondo opiera się na kontrolowaniu ciała przez umysł i pracy nad sobą za sprawą praktykowania treningu. Sztuka charakteryzuje się dużą ilością kopnięć, w szczególności tymi z wyskoku. Warto podkreślić, że jej głównym i zarazem pierwotnym założeniem jest samoobrona.
Z uprawiania taekwondo płynie wiele korzyści, np. zdrowotnych (nabranie gibkości i sprawności), praktycznych (umiejętność obrony przed atakiem) oraz kształtujących psychikę (osiąganie równowagi mentalnej i odwagi wobec świata). Według wielu znawców, omawiany sport walki jest określany mianem najdojrzalszego i najbardziej doprecyzowanego pod względem technicznym spośród wszystkich rodzajów sztuk walki.
Do rozpoczęcia treningów taekwondo nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza czy umiejętności. Na ćwiczenia zdecydować się można praktycznie w każdym wieku, nie istnieją żadne ograniczenia w tej kwestii (oprócz dzieci poniżej 5 r. ż). Trenować mogą zarówno kobiety i mężczyźni – zajęcia prowadzone są wspólnie lub z podziałem na kategorie płciowe. Nie trzeba zapisywać się z góry na pełen kurs. Wiele klubów oferuje próbną lekcję, by zapoznać nowych członków ze specyfiką tego sportu walki.
Do udziału w zajęciach na poziomie podstawowym nie jest wymagany specjalny strój. Jeśli na co dzień nosisz okulary, nie przejmuj się. W przypadku taekwondo nie jest to żadne ograniczenie. By móc zacząć trening, potrzebne jest tylko zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu o ogólnej kondycji zdrowotnej.
*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie
Autor: Sylwia Stwora