Data publikacji:

Rękawiczki do jazdy konnej - jakie rękawiczki do jazdy konnej wybrać?

Wiele osób rezygnuje z korzystania z rękawiczek podczas jazdy konnej. Argumentują to najczęściej ograniczeniem ruchomości palców oraz zmniejszonym odczuwaniem sygnałów z wodzy. Ich noszenie jednak może znacznie poprawić komfort jazdy i zabezpieczyć dłonie przed bolesnymi otarciami oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak niskie temperatury.
rękawiczki do jazdy konnej
Dobranie odpowiedniego modelu rękawiczek sprawia, że stają się one wygodnym i funkcjonalnym dodatkiem, pozwalającym czerpać z jazdy jeszcze większą przyjemność.

Jakie rękawiczki do jazdy konnej wybrać?

Po pierwsze: dopasowane do pogody Odzież i akcesoria jeździeckie - w tym rękawiczki - muszą być dostosowane do panującej aktualnie pogody. To sprawia, że na rynku dostępne są modele letnie, zimowe i całoroczne.

Stosowanie rękawiczek jeździeckich najczęściej kojarzy się z ochroną dłoni przed otarciami wywołanymi trzymaniem wodzy. Jednak łatwo jest zauważyć, że w chłodniejszych porach roku nieosłonięte dłonie szybko marzną. Nie wykonują na tyle intensywnych ruchów, by się rozgrzać. Dodatkowo niskie temperatury, wiatr i deszcz mogą powodować wysychanie, a nawet pękanie skóry rąk. Z tego powodu rękawiczki pełnią istotną funkcję ochronną.

Rękawiczki letnie wykonane są z cieńszych, bardziej przewiewnych materiałów, które gwarantują cyrkulację powietrza. Ich konstrukcja często jest bardzo lekka. Nierzadko materiał lub skóra, z których zostały wykonane, jest dodatkowo perforowana, co zapewnia jeszcze lepszą przewiewność.
Modele zimowe dobrze izolują, chroniąc ręce przed zimnem i wilgocią; zazwyczaj są wykonane z grubszych materiałów niż letnie. Często są także dodatkowo ocieplane.
Rękawiczki całoroczne z kolei pozwalają zatrzymać ciepło rąk w chłodniejsze dni i uwolnić jego nadmiar przy cieplejszej aurze. Pozwala na to wykonanie z nowoczesnych materiałów o właściwościach termoaktywnych.

Wśród wymienionych rodzajów rękawiczek modele letnie w najmniejszym stopniu ograniczają ruchomość palców. Cienki materiał, z którego są wykonane, sprawia, że czucie wodzy w dłoniach praktycznie nie zostaje osłabione.

Rękawiczki całoroczne łączą w sobie cechy modeli zimowych i letnich. Wykorzystane do ich stworzenia nowoczesne tkaniny pozwalają zatrzymać ciepło przy dłoniach lub oddać jego nadmiar wraz z potem na zewnątrz.

Po drugie: dopasowane do dłoni

Oprócz ochrony dłoni przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, rękawiczki zwiększają przyczepność dłoni do wodzy. Sprzyja temu pokrywanie ich od wewnętrznej strony dłoni antypoślizgowymi materiałami, takimi jak wyprawiona skóra czy silikon. To, jaka przyczepność (zwana też gripem) będzie dla danej osoby najlepsza, zależy od indywidualnych preferencji. Niektóre osoby lubią, gdy wodze sprawiają wrażenie „przyklejonych” do rąk, inni zaś wolą, by mogły się swobodniej przesuwać w rękach.

Przede wszystkim jednak rękawiczki do konnej jazdy nie mogą być ani za luźne, ani zbyt ciasne. Muszą jednak dobrze przylegać do dłoni, gwarantując odpowiednie wyczucie wodzy. Dzięki szerokiej gamie rozmiarów, każdy użytkownik może dobrać odpowiedni model.

Przed dokonaniem wyboru należy jednak zapoznać się z rozmiarówką danego producenta i zmierzyć obwód swoich dłoni - ten sam rozmiar w przypadku różnych marek może oznaczać produkt różnej wielkości, podobnie jak w przypadku odzieży lub innych akcesoriów.

Przy wybieraniu rękawiczek należy mieć także na uwadze fakt, że wodze podczas jazdy przesuwają się między palcami jeźdźca. To sprawia, że chroniące dłonie rękawiczki są narażone na powstawanie przetarć. Dlatego tak ważne jest, by wybrać modele wykonane z mocnej skóry lub innego wytrzymałego na ocieranie materiału. Dzięki temu będą służyły długo, dobrze spełniając swoją rolę nawet podczas bardzo intensywnych aktywności.

Rękawiczki jeździeckie przeważnie mają dodatkowo wzmocnione okolice czwartego i piątego palca, kciuka oraz palca wskazującego. Warto sięgać szczególnie po takie, które mają dodatkową warstwę między kciukiem a palcem wskazującym - obszar ten jest szczególnie podatny na przetarcia.

Wzmocnienia są szczególnie istotne przy wyborze rękawiczek do jazdy konnej dla dzieci. Najmłodsi adepci jeździectwa mają bowiem delikatniejszą i cieńszą skórę niż dorośli. Z tego powodu wymaga ona szczególnej ochrony, zarówno przed otarciami, jak i przed niską temperaturą i wilgocią.

Rękawice do jazdy konnej - dobór odpowiedniego rozmiaru

Rozmiary rękawiczek przeznaczonych do jazdy konnej podaje się najczęściej w calach lub tzw. rozmiarówce międzynarodowej. Najczęściej występują w zakresie rozmiarów XXS - XXL.

Aby dobrać rozmiar, należy zmierzyć obwód dłoni bez kciuka. W przypadku rozmiarów podanych w calach, wynik pomiaru należy przeliczyć na cale (1 cal to około 2,5 cm).

W przypadku rękawiczek oznaczonych rozmiarami międzynarodowymi obwód dłoni należy porównać z tabelą producenta. Warto pamiętać, że nawet w obrębie jednej marki poszczególne rozmiary mogą oznaczać różne obwody, w zależności od modelu lub fasonu.

Wpływ na to ma krój, elastyczność materiału itp. Odpowiednie dopasowanie rozmiaru rękawiczek do jazdy konnej jest wyjątkowo ważne. Nieprawidłowo dobrany rozmiar będzie skutkował obniżeniem komfortu jazdy i problemami z właściwym czuciem wodzy. Idealne rękawiczki do jazdy konnej muszą być lekkie, przewiewne oraz wytrzymałe.

Powinny być także wyposażone we wzmocnienia w miejscach, w których wodze stykają się z dłońmi, co zapewnia pewniejszy chwyt oraz lepszą trwałość. Aby mieć pewność, że wybrane akcesoria będą spełniały wszystkie opisane wymogi, a do tego będą się estetycznie prezentować, warto wybierać modele sprawdzonych producentów, cieszących się dobrymi opiniami wśród innych użytkowników.
Autorka: Katarzyna Łukaszewska
Autor: Katarzyna Łukaszewska