Data publikacji:

W jakie akcesoria musimy się zaopatrzyć, rozpoczynając jazdę konną?

Nim rozpoczniemy galopować na swoim wierzchowcu, musimy najpierw poznać podstawy jazdy konnej. Akcesoria do jazdy konnej dla początkującego adepta tej dyscypliny sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu wyglądają nieco inaczej aniżeli doświadczonego jeźdźca. Wszystko po to, by zapewnić osobie uczącej się maksymalne środki bezpieczeństwa. 
akcesoria do jazdy konnej dla początkujących

Jakie akcesoria konne dla początkujących? 

 • Siodło oraz czaprak to podstawowe elementy do jazdy konnej. Dla początkującego jeźdźca najlepszym siodłem będzie siodło wszechstronne, nazywane również ogólnoużytkowym. Jest ono bardzo wygodne pod względem budowy oraz wymaga zachowania odpowiedniej sylwetki podczas jazdy. Pod siodło podkładamy czaprak. Nie jest on istotny dla samego jeźdźca, jednak chroni konia przed otarciami oraz wchłania jego pot. 
 • Innym ważnym elementem wyposażenia osprzętu konia są strzemiona. Powinny one być lekkie, dobrze dopasowane, tak by nie czuć dyskomfortu podczas jazdy. Ponadto puśliska powinny mieć odpowiedni dopasowany rozmiar do długości nóg. 
 • Każdy koń musi posiadać ogłowie. To właśnie dzięki niemu będzie można kierować koniem podczas jazdy. 
 • Jazda konna – akcesoria dla początkujących 

  Jazda konna nie do końca jest bezpieczną dyscypliną sportu nawet dla doświadczonych jeźdźców. Wszystko przez to, że koń jest istotą żywą, z której zachciankami musi się zmagać nawet doświadczony jeździec. Stąd początkujący adept tej dyscypliny sportu przede wszystkim powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nie jest to trudne, gdyż producenci akcesoriów do jazdy konnej zadbali o szeroki wybór odzieży, który pod tym względem jest dostosowany. 
 • Nikt nie ma wątpliwości, że gdy rozpoczynamy swoją przygodę z jazdą konną, jednym z najważniejszych akcesoriów związanych z bezpieczeństwem jest kask jeździecki. Przykładem może być model Covalliero Kask jeździecki Beauty Vg152 – 55 cm. Ma on za zadanie chronić głowę jeźdźca podczas upadków. Dlatego gdy dokonujemy jego wyboru, powinniśmy się kierować tym, żeby był on dobrze dopasowany do głowy. Nie może nigdzie uciskać ani być za luźny. Zapięcie pod brodą ma być dodatkowym zabezpieczeniem, by nie spadł on z głowy zarówno podczas jazdy, jak i upadku. 
 • Tak samo jak głowę powinno się chronić swój kręgosłup oraz klatkę piersiową. To właśnie te części ciała, podobnie jak i głowa, są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju kontuzje. Tu swoje zadanie ma spełnić kamizelka ochronna. Na rynku jest wiele tego typu produktów, jak np. Segura Kamizelka jeździecka ochronna damska Airbag. Ten element wyposażenia również powinien być dobrze dopasowany, tak aby nie krępował ruchów jeźdźca. 
 • Sztyblety przez wielu niedoceniane. Jednak pod względem bezpieczeństwa te buty mogą nas uratować w sytuacji groźnego upadku. Wszystko przez ich gładką podeszwę, która nie blokuje się w strzemieniu, a w odpowiednim momencie może się wysunąć. 
 • Warto, by początkujący jeździec zaopatrzył się w czapsy. To przydatny ochraniacz dla osoby, która jeszcze nie jest jeszcze wprawiona w jeździe konnej. Ma on za zadanie chronić m.in. łydki przed otarciami. 
 • Gadżety do jazdy konnej

  Prócz akcesoriów związanych z bezpieczeństwem warto zaopatrzyć się również w inne gadżety związane z odzieżą. Należą do nich m.in. bryczesy, rękawiczki czy podkolanówki. Te wszystkie elementy dają komfort jazdy początkującemu jeźdźcowi. Powodują także, że odczuwa on w mniejszym stopniu początkowe trudy jazdy konnej, takie jak np. otarcia czy praca innych mięśni. 

  Akcesoria do jazdy konnej dla dzieci 

  Akcesoria do jazdy konnej dla dzieci niewiele się różnią o tych, które należy zapewnić każdemu początkującemu jeźdźcowi. Powinny one także jeździć w kasku oraz w kamizelce ochronnej, należy także zainwestować w sztyblety oraz czapsy. W okresie jesienno-zimowym dzieci warto zaopatrzyć w termobuty. Na koniec nie zapomnijmy o wygodnych bryczesach, takich jak np. FOUGANZA Bryczesy 100 dla dzieci, czy treningowych legginsach oraz rękawiczkach. 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Redakcja Ceneo