Data modyfikacji:

Wyposażenie konia do jazdy - jaki sprzęt jest nam potrzebny?

Jazda konna to jedno z ciekawszych hobby, którego popularność nie maleje. Nic dziwnego. Dzięki temu sportowi możemy wzmocnić swoje mięśnie oraz być bliżej natury. Czerpanie pełnej przyjemności oraz korzyści dla zdrowia płynących z jazdy konnej wymaga zadbania o odpowiedni sprzęt i akcesoria. W równym stopniu dotyczy to jeźdźca i konia. Nie bez znaczenia jest także zadbanie o własne bezpieczeństwo, jak i konia. W jakie wyposażenie konia oraz jeźdźca powinniśmy się zaopatrzyć? Sprawdź nasz artykuł!

wyposażenie konia

Zalety jazdy konnej

Na wstępie warto dowiedzieć się, jakie zalety ma nauka jazdy konnej. Niezaprzeczalnie poprawimy swoją koordynację ruchową oraz rozwiniemy wiele grup mięśni, dzięki czemu wzmocnimy ciało oraz wysmuklimy sylwetkę. W przypadku jazdy konnej zadbany o ruch dolnych, jak i górnych partii ciała. Dzięki temu poprawimy jakość mięśni kręgosłupa, które są tak ważne na co dzień.

Ponadto ów sport pomaga w redukcji stresu, a więc poprawi nasze samopoczucie. Czyż nie brzmi wspaniale? Warto pamiętać, że aby cieszyć się pełnią korzyści z jazdy konnej, należy zadbać o właściwe wyposażenie konia oraz jeźdźca. Dzięki temu będziemy cieszyć się przyjemną i bezpieczną jazdą przez wiele godzin.

Akcesoria dla jeźdźca oraz wyposażenie konia do jazdy

Jazda konna nie jest tanim hobby. Wymaga zaopatrzenia się w dobry sprzęt i akcesoria dla jeźdźca oraz produkty stanowiące wyposażenie dla konia. Właśnie od tych elementów zależy nasz komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Co więcej, źle dobrane czy niedopasowane elementy jeździeckie mogą doprowadzić do kontuzji konia. Z tego powodu należy dokładnie dowiedzieć się, jakie akcesoria będą potrzebne naszemu wierzchowcowi oraz nam samym. Ekwipunek jeździecki można podzielić na ten dedykowany jeźdźcowi oraz na wyposażenie konia.

Do pierwszej kategorii należy profesjonalny strój. W jego skład wchodzą bryczesy, czyli dopasowane (czasem bufiaste) spodnie, które po wewnętrznych stronach nie posiadają szwów. Za to mają one tzw. lej, czyli specjalne wzmocnienia na udach i pośladkach, zapobiegające otarciom skóry, które są częstym skutkiem ubocznym jazdy konnej, jeśli nie dobierzemy odpowiedniego stroju jeździeckiego. 

Na nogi jeździec zakłada wysokie buty ze skóry lub gumy, tzw. oficerki. Zamiennie stosowane są sztyblety z cholewą sięgającą za kostkę, których uzupełnieniem są ochraniacze na łydki (czapsy). W celach bezpieczeństwa niezbędne jest założenie kasku jeździeckiego, ewentualnie toczka oraz kamizelki ochronnej. Warto także pamiętać o kurtce jeździeckiej, która ochroni nas przed wiatrem i deszczem w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych. Przy zakupie ubrania wierzchniego należy zwrócić uwagę na liczbę kieszeni, gdyż mogą być one przydatne w przypadku dłuższych wypraw.

Ponadto w skład wyposażenie jeźdźca wchodzą jeszcze rękawiczki, które ochronią nas przed otarciem dłoni oraz ewentualnie palcat, czyli bat ułatwiający trening w przypadku, gdy koń nie reaguje na ruchy łydką swojego jeźdźca. Jednakże powinien być on stosowany jedynie przez doświadczone osoby, aby nie wyrządzić wierzchowcowi krzywdy. 

Wyposażenie konia do jazdy

Elementarz sprzętu dla konia stanowi siodło, jego osprzęt oraz ogłowie. Warto wiedzieć, że siodła dzielą się na wszechstronne, damskie (boczne), do ujeżdżania, wyścigowe, do skoków, wojskowe (kulbaka), gapa (dla kuców) oraz tzw. westernowe. Aby koń nie odczuwał dyskomfortu z powodu posiadania na grzbiecie tego dość twardego akcesorium, pod siodło niezbędne jest ułożenie czapraka, czyli podkładki, która powinna być wykonana z przewiewnego materiału, m.in. z bawełny, filcu, płótna czy baraniej skóry. Osprzęt siodła to popręg (pas mocujący siodło do brzucha konia), strzemiona umożliwiające zajęcie prawidłowej pozycji w siodle oraz utrzymujący je zamek puśliskowy.

Ogłowie, bardziej znane jako uzda, jest zestawem pasków mocowanych na głowie konia. Zwykle jest skórzane i wyposażone w wędzidło (kiełzna) wkładane do pyska zwierzęcia, wspomagający go nachrapnik, a także nagłówek, nadczółko, pasy policzkowe i podgardle. Do całości przymocowane są wodze. Można też zaopatrzyć się w skórzany wytok, który zapobiegnie zbyt wysokiemu podrzucaniu głowy przez konia. W czasie wyprowadzania lub wprowadzania konia z lub do stajni oraz w trakcie czyszczenia, w miejsce ogłowia zakłada się kantar. Warto zaopatrzyć się także w wiaderko oraz bukłak z wodą, aby móc w każdej podróży napoić zwierzę, jeśli nie będziemy mieli dostępu do bieżącej wody.

Niezbędne są również podkowy, zapobiegające ścieraniu się kopyt oraz kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji zwierzęcia, które są równie ważne, co same akcesoria służące do jazdy. Zadbają one o kondycję nóg, kopyt czy sierści naszego wierzchowca. Jakie więc produkty warto zastosować?

  • Odżywki do sierści, grzywy i ogona - pokrywają one włosie tak, aby utrzymać ogon oraz grzywę nie splątane. Ponadto sprawiają, że sierść naszego wierzchowca staje się lśniąca oraz gładka. Odżywka może podkreślić także umaszczenie naszego konia. Ponadto dzięki jej zastosowaniu ochronimy sierść przed przedwczesnym zabrudzeniem. 
  • Preparaty i oleje do kopyt - są niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji. Ich zadaniem jest impregnacja oraz nadanie elastyczności i giętkości kopytom. Warto zastosować środki, które dodatkowo odżywiają tkanki i przyspieszą procesy regeneracyjne.
  • Maści, żele i wcierki - to kolejna kategoria produktowa, w którą warto się zaopatrzyć, jeśli posiadamy wierzchowca. To wyposażenie konia jest potrzebne w przypadku kontuzji i problemów zdrowotnych, takich jak urazy mięśni, ścięgien czy stawów, zarówno w przypadku naderwania, zwichnięcia czy stłuczenia.
  • Balsamy i kremy - w zależności od typu preparatu, może być on stosowany regeneracyjnie na kopyta bądź rany skórne. Warto zaopatrzyć się także w kremy przeznaczone do stosowania na skórę w miejscach narażonych na otarcia powstałe pod siodłem bądź popręgiem.

Nie zapominajmy także o przyjemnościach, a więc o przysmakach dla konia w postaci na przykład cukierków, które zdecydowanie uprzyjemnią mu trening. 

Autorka: Katarzyna Pyrek