Przygotowanie do maratonu – plany treningowe, wybiegania i inne ćwiczenia
Jeżeli nie masz przeciwskazań zdrowotnych, możesz zająć się przygotowaniem planu treningowego. Pamiętaj, że potrzebujesz co najmniej kilku tygodni, aby przyzwyczaić organizm do wzmożonego wysiłku fizycznego i taki plan ma między innymi taki właśnie cel. Warto albo wybrać sobie gotowe rozpiski (jest ich dużo w internecie, wiele z nich jest darmowych), albo skorzystać z pomocy trenera, który indywidualnie pomoże ułożyć cały plan.
Niezależnie od wariantu, na który się zdecydujesz, na pewno będziesz musiał wykonać kilka dłuższych wybiegań. Zaplanuj sobie jeden dzień w tygodniu (najlepiej wolny od pracy) i spokojnym tempem (tzw. konwersacyjnym) zrealizuj jeden z dwóch celów: ustal sobie, że wybiegasz 30 km albo że na bieganie poświęcisz minimum 3 godziny. W ten sposób przyzwyczajasz organizm do długotrwałego wysiłku.
Pamiętaj też, że nie samym bieganiem człowiek żyje. Równie ważne są treningi ogólnorozwojowe lub na konkretną część ciała, np. plecy. Ćwiczenia nie tylko wzmocnią poszczególne partie, ale zminimalizują również ryzyko kontuzji.
Dieta w przygotowaniu do maratonu
Jak dużo prawdy jest w powiedzeniu „jesteś tym, czym jesz”, dowiadujesz się, kiedy regularnie zaczynasz uprawiać jakiś sport. Chociaż co prawda biegacze mogą pozwolić sobie na więcej na talerzu, nie oznacza to, że dobrym wyborem będą fast foody i słodycze jedzone w dużych ilościach. Wysoko przetworzone pokarmy prowadzą do różnych stanów zapalnych w organizmie i uniemożliwiają pełną regenerację po treningu. Postaw na naturalne, jak najmniej przetworzone produkty, dużo warzyw i owoców, węglowodany złożone (np. pieczywo pełnoziarniste, kasze, ale wyjątkiem jest kilka dni przed startem, gdzie powinno jeść się raczej kajzerki niż bułki z ziarnami). Nie zapominaj o białku, szczególnie po treningu – ono pomoże zregenerować się twoim mięśniom.