Paulo Coelho. Książki popularnego brazylijskiego pisarza

Prawie każdy z pewnością przynajmniej raz w życiu miał w ręku jego książkę. Paulo Coelho, bo to o nim oczywiście mowa, to brazylijski pisarz i poeta, którego pozycje stały się bestsellerami w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Przygotowaliśmy dla ciebie najważniejsze dzieła Paula Coelho. Sprawdź, które książki autora warto znać!

paulo coelho książki

Paulo Coelho: polecane książki

Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z twórczością Paula Coelho, to masz do wyboru dziesiątki książek. Warto zacząć lekturę od polecanych tytułów – to właśnie te dzieła zostały bestsellerami i przyniosły brazylijskiemu pisarzowi rozgłos na całym świecie.

Alchemik

To jedna z najpopularniejszych książek Paula Coelho. To alegoryczna i niezwykle baśniowa powieść traktująca o losach andaluzyjskiego pasterza. To również lekcje życia – lektura uczy, jak poznać samego siebie, stawić czoła przeszkodom, podejmować ryzyko i ponownie nauczyć się marzyć.

Piąta Góra

To opowieść o proroku Eliaszu, która toczy się w IX w. p.n.e. Książka Coelho przedstawia nie tylko losy głównego bohatera, który po opuszczeniu Izraela udaje się do Fenicji, ale także ukazuje, jak skomplikowana jest jego relacja z Bogiem. Eliasz traci wiarę pod wpływem swojej podróży. Liczne tragedie sprawiają, że musi na nowo ją odnaleźć, ucząc się, że czasami złe chwile to nie kara, a wyłącznie wyzwanie.

Demon i panna Prym

To kolejna napisana przez Paula Coelho książka, w której autor poświęca uwagę nieustannie toczącej się wojnie między dobrem i złem oraz światłem i ciemnością. W trakcie lektury poznasz tajemniczego nieznajomego, który na zawsze zmienia życie mieszkańców małego miasteczka w Pirenejach o nazwie Viscos.

Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam…

Paulo Coehlo w swojej książce opowiada o losach dwóch zakochanych, którzy spotykają się po wielu latach rozłąki. Podobnie jak wcześniej, tak i teraz uczucie rodzi się na nowo, stawiając przed głównymi bohaterami nie lada wyzwanie – uwierzyć w siebie i Boga.

Przeczytaj także: Dobre książki 2020 - jakie tytuły warto preczytać w tym roku?

Jedenaście minut

To jedna z napisanych przez Paula Coelho książek, które doczekały się ekranizacji. Opowieść skupia się na losach młodej dziewczyny z brazylijskiej prowincji, Marii, która rozczarowana światem zostaje prostytutką. Zamiast miłości wybiera pożądanie i fizyczność, które mogą doprowadzić ją do zguby. Jedynym ratunkiem jest… miłość.

Zahir

To napisana przez Paula Coelho książka wydana już w 2005 r. Na kolejnych stronach poznajesz bliżej historię Ester – korespondentki wojennej, która zniknęła bez śladu, zostawiając swojego partnera po 10 latach małżeństwa. Jej pozorna ucieczka sprawia, że stracona ukochana staje się obsesją głównego bohatera, pod której wpływem wyrusza w długą podróż.

Co warto wiedzieć o Paulo Coelho?

Paulo Coelho, którego książki zdecydowanie polecamy przeczytać, urodził się 24 sierpnia w 1947 r. w Rio de Janeiro. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych pisarzy na świecie, który może pochwalić się wieloma bestsellerami. Brazylijski twórca w latach młodości nieustannie brał udział w konkursach poetyckich – miłość do literatury trwa od dekad. Niestety zainteresowania Paula nie były akceptowane przez jego rodziców, którzy zdecydowali się umieścić go kilka razy w szpitalu psychiatrycznym.

Paulo Coelho brał również udział w spotkaniach grup teatralnych. W wolnym czasie próbował także swoich sił jako dziennikarz. To właśnie wtedy poznał Raula Seixasa – muzyka, dla którego przez wiele lat tworzył teksty piosenek. Brazylijski twórca pierwszą książkę wydał w 1982 r. Dopiero 5 lat później napisał „Pielgrzyma”, a rok po nim „Alchemika”. Obecnie Paulo Coelho ma na swoim koncie ponad 30 książek. Większość z nich została przetłumaczona na język polski.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.