Data publikacji:

Martyna Wojciechowska. Książki nie tylko dla podróżników

Lubisz Martynę Wojciechowską? Planujesz przeczytać którąś z jej książek? Sprawdź, po jaką pozycję warto sięgnąć.
martyna wojciechowska
Martyna Wojciechowska jest podróżniczką i autorką szeregu książek. Jednak pozycje, które stworzyła, mimo że o podróżach, nie do końca są książkami dla braci - podróżników.

To książki dla wszystkich. Uwrażliwiają na piękno natury i różnice międzykulturowe. „Kobieta na krańcu świata” pokazuje rzeczywistość tak różną od tej, którą znamy, że często naprawdę aż trudno uwierzyć, że świat opisywany w serii znajduje się w tej samej, co nasza, czasoprzestrzeni.

„Dzieciaki Świata” opisują życie w odległych kulturach z perspektywy dziecka. W „Zwierzakach Świata” punkt ciężkości położony jest na bohatera – egzotyczne zwierzę.

„Kobieta na krańcu świata. Samoa”. Czy wiesz, że w tym rejonie świata płeć nie gra determinującej roli, a zjawisko fa’afafine – trzeciej płci – to stan duszy?

„Kobieta na krańcu świata. Wenezuela”. Mógłbyś uwierzyć, że na tajemniczych płaskowyżach Tepui wciąż pośród niektórych żywa jest wiara w dinozaury?

„Kobieta na krańcu świata. Namibia”. Słyszałeś o tym, że na tamtejszych plażach można znaleźć diamenty? A kobiety z plemienia Himba są zjawiskowo piękne?

Jakie książki Martyny Wojciechowskiej są najciekawsze dla dzieci?

To zależy, czym interesuje się twój maluch. Jeśli jest bardziej ekstrawertyczny, skuś się na którąś z pozycji „Dzieciaki Świata”. Wrażliwiec, który kontakt ze zwierzętami łapie lepiej niż z rówieśnikami, zakocha się w „Zwierzakach Świata”.

W każdym zakątku świata dzieje się coś niesamowitego. Każda jednostka – nie ważne jakiego gatunku – przeżywa swoje życie po swojemu. Wprowadź dziecko w ten magiczny świat. Pokaż, co kryje się w niedostępnych nam rejonach. Rozszerz widnokrąg.

O czy jest książka Martyny Wojciechowskiej „Przesunąć horyzont”?

To opowieść o wyprawie na Mount Everest. Jednak nie jest to zwykła historia o podróżniku, który zdobył najwyższy szczyt świata. To opis wędrówki w głąb siebie. Martyna Wojciechowska pięknie kreśli emocjonalny obraz człowieka, którego prowadzą marzenia.

Surowy klimat gór bardzo plastycznie rysuje tło. Jednak podmiotem tej opowieści nie jest przyroda, ale człowiek – sam w sobie. Będący związku z naturą – tą, która go otacza, ale może nawet bardziej, tą wewnętrzną. Naturą determinującą każdy jego ruch.

Czy Martyna Wojciechowska pisze książki tylko o podróżach?

Nie tylko. Przykładem jest „Automaniaczka. Od Rometa do rajdu Dakar”. Martyna Wojciechowska opowiada w tej pozycji o swojej pasji motoryzacyjnej. O tym, jak dziewczyna radzi sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Wszystko okraszone anegdotami osadzonymi w PRL-u – będzie więc trochę o bujaniu w obłokach, a trochę o biciu rekordów prędkości…

Martyna Wojciechowska urodziła się 28 września 1974 roku. Z wykształcenia jest ekonomistką. W 2005 roku obroniła z wyróżnieniem pracę końcową na podyplomowych studiach MBA w Polish Open University (Wyższej Szkole Zarządzania).

Prowadziła m.in. takie programy telewizyjne jak Automaniak i Kobieta na krańcu świata. Przez 10 lat pełniła funkcję redaktor naczelnej magazynów „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”.

To właśnie z ramienia NG wydała książki „Dzieciaki Świata”, „Zwierzaki Świata”, „Kobieta na krańcu świata”, „Przesunąć horyzont”. Jest kierowcą rajdowym.

To trzecia Polka, która wspięła się na wszystkie siedem szczytów Korony Ziemi, oraz druga, która dokonała tego czynu w trudniejszej wersji Reinholda Messnera. Jest honorową ambasadorką WWF Polska.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Barbara Szega