Data publikacji:

Książki na prezent. Nie tylko bestsellery

Książka jest jednym z tych prezentów, który zawsze będzie w dobrym guście – zarówno jako dodatek do głównego podarunku, jak i samodzielny upominek. Literatura kosztuje stosunkowo niewiele, a potrafi zapewnić rozrywkę przez wiele wieczorów. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym książkom na prezent z podziałem na kategorie.

prezent

Dobre książki fantasy i science-fiction na prezent

Zastanawiacie się, jakie dobre książki fantasy lub science-fiction podarować jako prezent? Mamy dla was kilka propozycji.

Saga Wiedźmin

Dzięki netfliksowemu serialowi książki Andrzeja Sapkowskiego ponownie odżyły i dotarły do jeszcze większej liczby czytelników na całym świecie. Dobrze się stało, ponieważ historia Geralta z Rivii to kawał porządnego fantasy, które nie tylko opowiada ciekawą historię bohaterską, ale zwraca również uwagę na takie kwestie jak tolerancja czy rasizm. Na nowych czytelników czeka aż pięć głównych tomów sagi, dwa zbiory opowiadań oraz dodatkowa powieść „Sezon burz”.

Powieści Philipa K. Dicka

Twórczość amerykańskiego pisarza Philipa Kindreda Dicka to absolutna klasyka książek science-fiction. Autor w ciekawy sposób potrafił opisywać rzeczy, które dopiero po wielu latach od premier jego publikacji stawały się standardem dla współczesnego świata.

Dick ma w swoim dorobku wiele fascynujących książek idealnych na prezent, ale gdybyście musieli ograniczyć się do jednej, to zdecydowanie warto postawić na „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”. To na podstawie tej powieści powstał popularny film „Blade Runner”.

Trylogia Władca Pierścieni

Gdyby nie powieści J.R.R. Tolkiena to gatunek fantasy prezentowałby się dzisiaj zgoła inaczej. To właśnie brytyjski pisarz w latach 50. ubiegłego wieku dokładnie rozpisał fantastyczny świat oraz zamieszkujące go rasy, co stało się inspiracją dla przyszłych twórców dzieł z tego gatunku.

Historia o dzielnych hobbitach zmierzających do Góry Przeznaczenia bywa fascynująca i przejmująca. Dobre książki na prezent dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Cykl Takeshiego Kovacsa

Jeśli szukacie dobrej książki na prezent dla mężczyzny, to zdecydowanie warto zainteresować się powieściami poświęconymi Takeshiemu Kovacsowi. Za cykl odpowiada brytyjski pisarz Richard Morgan, który w swoich powieściach zabiera czytelników do odległej przyszłości, gdzie ludzie potrafią przenosić swoją świadomość pomiędzy ciałami (określanymi mianem powłok).

Główny bohater jest byłym emisariuszem ONZ, czyli osobą o wielu przydatnych umiejętnościach. W kolejnych powieściach wykorzystuje je do rozwiązywania zagadek kryminalnych oraz odkrywania tajemnic starożytnych cywilizacji.

Najlepsze książki grozy i kryminały na prezent

Książki horrory czy kryminały będą znakomitym prezentem dla wielbicieli literatury z dreszczykiem.

Horrory Stephena Kinga

Jedni uważają Stephena Kinga za wyrobnika, a inni traktują go jako mistrza horrorów. Bez względu na ocenę działalności tego twórcy, nie można odmówić mu popularności. Stephen King i jego książki są bardzo cenione przez miłośników gatunku, dlatego zdecydowanie będziecie mieli w czym wybierać.

Doskonale jako książka na prezent sprawdzi się przerażające „To” o klaunie polującym na dzieci, „Cmentaż zwierząt” pokazujący, że przyzywanie zmarłych nie jest dobrym pomysłem, lub kultowe „Lśnienie”.

Kryminały Jo Nesbø

Szukacie ciekawej książki na prezent dla miłośników kryminałów? W takim razie dobrym wyborem będzie jedna z powieści norweskiego pisarza Jo Nesbø. Książki z cyklu o detektywie Harrym Hole’u, ale również pojedyncze historie można czytać w dowolnej kolejności. Powieści napisane przez Nesbø przepełnione są ciekawymi intrygami, brutalnymi scenami oraz chwytliwymi zwrotami akcji.

Mitologia Cthulhu

Jeżeli osoba, której planujecie kupić dobrą książkę na prezent, jest fanem horrorów, to obowiązkowo powinniście wręczyć jej dzieła H.P. Lovecrafta. Twórczość Samotnika z Providence można określić mianem weird fiction, ponieważ rzeczy, jakie opisywał autor, są trudne do pojęcia dla człowieka. Pisarz w swojej mitologii Cthulhu skupił się na przedstawianiu szaleństwa wynikającego z obcowania z tajemniczymi bytami i sytuacjami, jakich nie są w stanie ogarnąć ludzkie zmysły.

Książki o Sherlocku Holmesie

Brytyjski pisarz sir Arthur Conan Doyle wykreował najbardziej rozpoznawalnego detektywa w historii popkultury. Łącznie powstało dziewięć historii o nieustępliwym śledczym niestroniącym od mocniejszych używek. Twórczość Doyle’a można kupić w pojedynczych tomach oraz ogromnym (aż 1124 strony!) zbiorczym wydaniu zatytułowanym „Sherlock Holmes. Księga wszystkich dokonań”.

Książka romans na prezent dla żony lub przyjaciółki

Książki romanse jako prezent dla żony czy przyjaciółki będą strzałem w dziesiątkę, jeżeli obdarowana uwielbia historie o miłości.

Książki romantyczne Jojo Moyes

Twórczość Jojo Moyes to świetne książki na prezent dla przyjaciółki lub mamy, które chcą się na chwilę oderwać od szarej rzeczywistości. Powieści brytyjskiej autorski często opowiadają o dramatycznych wydarzeniach, lecz przedstawiane są w sposób stosunkowo luźny, nie unikając przy tym humoru. Najlepszym przykładem jest cykl „Zanim się pojawiłeś”, w którym trudy życia niepełnosprawnego mężczyzny ścierane są z szaloną kreatywnością głównej bohaterki.

Tamte dni, tamte noce

Dzieło André Acimana udowadnia, że przed zauroczeniem (a nawet prawdziwą miłością) nie ma żadnych granic. „Tamte dni, tamte noce” opowiada o trudnej relacji pomiędzy nastoletnim chłopakiem o imieniu Elio a dorosłym mężczyzną Oliverem. Początkowa niechęć obu panów powoli zamienia się w głębsze uczucie, co nie zawsze prowadzi do szczęścia.

Romanse Danielle Steel

Jeżeli zastanawiacie się, jaka może być dobra książka na prezent dla mamy lub babci, to odpowiedź możecie znaleźć w powieściach Danielle Steel. Jej powieści w większości traktują o burzliwych romansach lub nieszczęśliwych miłościach. Pozwalają na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków lub innych ważnych spraw.

Ciekawe biografie na prezent

Ciekawa książka na prezent wcale nie musi być powieścią. Mamy dla was interesujące biografie.

Kobe Bryant. Mentalność Mamby

Niespodziewana śmierć Koby’ego Bryanta była uderzająca nie tylko dla świata sportu, ale także dla osób nieinteresujących się na co dzień koszykówką. Wynika to z faktu, że Czarna Mamba był osobą inspirującą, zachęcająco do działania i rozwijania swoich pasji. Za książkę odpowiada sam Bryant, który zdążył ją napisać raptem rok przed tragicznym wypadkiem.

Ja. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna

Nie trzeba szczególnie śledzić kariery Elthona Johna, żeby wiedzieć, że jego żywot pełny był wzlotów, upadków i ekstrawagancji. Artysta postanowił w swojej autobiografii opowiedzieć o najważniejszych wydarzeniach ze swojego życia, dzięki czemu fani mogą jeszcze lepiej zrozumieć legendę współczesnej muzyki.

Książki poradnikowe na prezent

Na sam koniec naszego zestawienia najlepszych książek na prezent zostawiliśmy pozycje poradnikowe.

Sztuka kochania

Kiedy w latach 70. ubiegłego wieku Michalina Wisłocka chciała wydać tę książkę, spotkała się z wieloma problemami, ponieważ ówczesna władza nie była gotowa na rewolucję seksualną. Nie przeszkodziło to jednak „Sztuce kochania” w zdobyciu popularności – najpierw dzięki pirackim dodrukom, a w późniejszych latach za sprawą oficjalnej dystrybucji. Choć poradnik powstał ponad czterdzieści lat temu, to nadal bywa aktualny w wielu kwestiach.

Mowa ciała

Dobra książka na prezent to taka, która może wnieść coś ciekawego do życia człowieka. Zdecydowanie taką pozycją jest „Mowa ciała” autorstwa Allana i Barbary Pease’ów. Poradnik przedstawia, jak ogromne znaczenie podczas komunikacji mają nasze gesty oraz mimika. Dzięki książce będziecie w stanie lepiej odczytywać zachowania rozmówców, co może pomóc w zdobyciu lepszej pracy lub osiągnięciu innych życiowych celów.

Zdjęcie: Envato Elements