Data modyfikacji:

Okres ochronny ryb. Kiedy można wędkować?

Wędkarstwo to świetny sposób na spędzenie czasu. Wiele osób postanawia wybrać się nad pobliskie łowiska w celach towarzyskich (z przyjacielem, bratem, ojcem, dziadkiem lub kuzynem) bądź też samotnie, aby zaznać nieco spokoju i dobrze się zrelaksować. Aby wędkowanie odbywało się zgodnie z prawem, należy zaznajomić się z obowiązującymi okresami ochronnymi poszczególnych gatunków ryb. Drugą z ważnych tabel dla wędkarzy jest ta z dozwolonymi wymiarami ryb. W zależności od gatunku ryb wymiary te mogą się od siebie znacznie różnić.
okres ochronny ryb

Przeczytaj również: Jaka jest dobra latarka na ryby?

Okres ochronny ryb

Przed wybraniem się nad wodę warto zapoznać się jaki jest aktualnie obowiązujący okres ochronny ryb, a także okresami, w których dozwolony jest ich połów. Łowiska i wody użytkowane przez Polski Związek Wędkarski zezwalające na amatorskie wędkowanie mogą posiadać różniące się wytyczne. Dlatego też oprócz zapoznania się z ogólnymi wytycznymi warto również sprawdzić te zawarte w konkretnym łowisku.

Okres ochronny amura

Ten gatunek ryby nie jest objęty żadnym konkretnym wymiarem. Jednak w Polsce znajdują się łowiska, gdzie amur posiada wytyczne dotyczące jego dolnego lub górnego wymiaru.

Okres ochronny brzany

Według Polskiego Związku Wędkarskiego wymiar ochronny tej ryby to 40 cm. Gatunku tego nie można łowić w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Okres ochronny certy

W przypadku certy sprawa jest zróżnicowana. W obszarze Wisły aż do zapory we Włocławku okres ochronny trwa od 1 września do 30 listopada. W innych z odcinków Wisły i rzek okres ten obowiązuje od 1 stycznia do 30 czerwca. Wymiary ochronne zależą od łowiska i wynosi pomiędzy 30 a 40 cm.

Okres ochronny dorsza

Okres ochronny dorsza obowiązuje w lecie, a dokładniej od 1 lipca do 31 sierpnia. To właśnie wtedy dorsz przeżywa swój okres godowy.

Okres ochronny karpia

Okres ochronny karpia nie jest w żaden sposób uregulowany w uchwale Polskiego Związku Wędkarskiego. Podobnie jest z wymiarem ochronnym tej ryby.

Okres ochronny leszcza

Leszcz to ryba, która nie jest objęta żadną ochroną. Można ją poławiać niezależnie od okresu ani wymiarów.

Okres ochronny lina

Okres ochronny tego gatunku ryb nie jest ściśle ustalony przez Polski Związek Wędkarstwa. Inaczej jednak ma się sprawa z ich wymiarem. Osobniki mierzące mniej niż 25 cm długości należy wypuszczać z powrotem do zbiornika.

Okres ochronny okonia

Podobnie jak leszcze jest to gatunek w żaden sposób nieobjęty ochroną.

Okres ochronny pstrąga

Okres ochronny pstrąga przypada od 1 września do 31 stycznia. Termin ten obowiązuje w rzece Wisła, Sanie i jej dopływach, a także Odrze i Bystrzycy. Ochronny wymiar w tych wodach wynosi 25 cm. W innych wodach okres ochronny pstrąga obowiązuje od 1 września do 31 grudnia, natomiast wymiar w nich to 30 cm.

Okres ochronny sandacza

Według najnowszych rozporządzeń okres ochronny sandacza przypada w czasie od 1 marca do 31 maja, natomiast wymiar wynosi do 45 cm. W niektórych okręgach okres ochronny tego gatunku ryby zaczyna się wcześniej, bo już 1 stycznia.

Okres ochronny suma

Okres ochronny suma przypada na czas od 1 listopada do 30 czerwca. Wyjątkiem jest rzeka Odra, gdzie okres ten trwa miesiąc krócej, czyli do 31 maja.

Okres ochronny szczupaka

Okres ochronny szczupaka różni się w zależności od typu wód. W zbiornikach zaporowych, a także rzekach trwa on od 1 stycznia do 30 kwietnia. W innych wodach przypada od 1 marca do 30 kwietnia. Wymiar ochronny szczupaka to 50 cm.

Okres ochronny tołpygi

Jest to kolejny gatunek ryb, który według najnowszych rozporządzeń Polskiego Związku Wędkarstwa nie jest objęty wymiarem, a także okresem ochronnym.

Okres ochronny węgorza

Wymiar ochronny węgorza wynosi 40 cm. Okres, w którym połów tego gatunku ryb jest niedozwolony, trwa od 15 czerwca do 15 lipca.

Okres ochronny wzdręgi

Wzdręga to gatunek ryby, którego ochronny wymiar wynosi 15 cm. Ryba ta nie posiada jednak okresu ochronnego i można poławiać ją przez cały rok.
Autor: Jakub Barabasz