Data publikacji:

Jak obciąć psu pazury? Obcinanie pazurów u psa

Psie pazury rosną na długość, dlatego muszą zostać regularnie ścierane. Niestety, nie zawsze jest to takie proste. W wielu przypadkach czworonogi potrzebują pomocy, ponieważ nie są w stanie dostatecznie ich zetrzeć. Sprawdź, jak obcinać psu pazury. Dowiedz się, jakie narzędzie do obcinania pazurów jest najlepsze i jak przyzwyczaić czworonoga do tej czynności.
 pies

Czy trzeba obcinać psu pazury?

To zależy. Psie pazury rosną na długość i są niewysuwalne (w przeciwieństwie do kocich pazurów). Oznacza to, że cały czas mają kontakt z podłożem, po którym pies chodzi. Większość psów ściera je podczas zwykłego, codziennego spaceru, ale nie wszystkie.

• Nożyczki do obcinania psich pazurów

Są bardzo łatwe w obsłudze. Sprawdzą się raczej u psów ras miniaturowych, które mają pazury o małej średnicy. Nadają się także dla kotów.

• Obcinaczki do obcinania psich pazurów

Cążki czy obcinaczki to jedne z najbardziej popularnych narzędzi do obcinania psich pazurów. Pozwalają na przycinanie nawet tych pazurów, które są bardzo twarde i grube. Wystarczy, że dobrze dobierzesz rozmiar narzędzia do wielkości pazurów. Co ciekawe, w sklepach znajdziesz też takie obcinaczki, które mają czujnik części żywej pazura.

• Gilotynka do obcinania psich pazurów

Pazur należy włożyć do gilotynki (dziurki w narzędziu) i zacisnąć. Niektóre narzędzia mają dodatkową blokadę, która uniemożliwia przycięcia pazurów zbyt krótko.

Jak często obcinać psu pazury?

Tak często, jak jest to konieczne. Niektóre psy potrzebują tego co 2-3 tygodnie, a niektóre co kilka miesięcy. Zależy to od pory roku, rasy psa oraz cech indywidualnych. Pazury niektórych psów rosną wolniej, a niektóre szybciej. Nie ma na to reguły.

Jak poznać, że pies ma zbyt długie pazury?

Jest na to kilka sposobów. Możesz po prostu obejrzeć pazury podczas wieczornych pieszczot. Jeśli wystają one znacznie poza opuszkę, oznacza to, że należy je przyciąć.
Możesz też zabrać psa na spacer po twardej nawierzchni i… posłuchać, jak chodzi. Tak, zbyt długie pazury będą stukać podczas chodzenia po twardszej powierzchni.

Dlaczego pazury psa krwawią podczas przycinania?

 Pazury psów są zbudowane z części żywej i martwej. Oczywiście to tę martwą część należy przycinać, ale czasem rozróżnienie obu warstw wcale nie jest takie łatwe. Pazur krwawi, gdy przytniesz go zbyt krótko, czyli uszkodzisz ukrwioną część żywą. Pojawiają się wtedy krople krwi, nad którymi trudno zapanować. Przydaje się wówczas specjalny proszek lub pasta, które tamują krwawienie.
U psów, które mają białe pazury, o wiele łatwiej jest rozróżnić część ukrwioną od tej nieukrwionej, ponieważ część martwa będzie po prostu przezroczysta. Niestety, problem może pojawić się przy pazurach ciemnych lub wręcz czarnych, ale jest na to metoda. Wystarczy, że zapoznasz się nieco z techniką obcinania pazurów, a na pewno zrozumiesz, jak obcinać pazury, by nie krwawiły.

Pies nie lubi obcinania pazurów – co zrobić?

Obcinanie psich pazurów jest prostą czynnością, ale czasem mogą pojawić się komplikacje. Niektóre psy nie lubią tego zabiegu do tego stopnia, że nie pozwalają opiekunowi na jego wykonanie. Co wtedy zrobić? Czworonoga należy po prostu oswoić z cążkami czy gilotynką. Brzmi prosto, ale proste wcale nie jest. Twój pupil może wymagać dużo czasu, cierpliwości i pracy z twojej strony, zanim pozwoli sobie obciąć pazury. Zacznijmy jednak od początku.
Pupil musi oswoić się z zapachem narzędzia do obcinania pazurów. Połóż je w pokoju, w którym pies śpi czy się bawi. Daj mu je do powąchania i nagródź go, jeśli będzie spokojny. Możesz też trzymać cążki czy gilotynkę w ręku podczas pieszczot na kanapie czy podczas zabawy z szarpakiem. Chodzi o to, by obcinaczka była obecna w codziennym życiu zwierzęcia. Zaciskaj też narzędzie w obecności pupila, by ten oswoił się z dźwiękiem, który będzie towarzyszył obcinaniu. Możesz obcinać patyczki czy inne przedmioty w obecności czworonoga.
Dotykaj łap psa i jego pazurów. Nagradzaj go smakołykami, gdy ci na to pozwoli i gdy będzie spokojny. To bardzo ważne, by pupil czuł się bezpiecznie, gdy dotykasz jego łap i pazurów.
Przykładaj obcinaczkę do pazurów psa, ale jeszcze ich nie przycinaj. Nie zapomnij o podaniu psu nagrody za każdym razem, gdy ten będzie spokojny i pozwoli ci na wykonanie czynności.

Jak obciąć psu pazury? Technika

1. Ustaw narzędzie do obcinania pazurów w taki sposób, by ciąć pazury od dołu do góry.
2. Obcinaj pazury stopniowo, po 1-3 mm. Nie spiesz się, rób to dokładnie i zachowaj spokój. Nie musisz obcinać wszystkich pazurów na raz, jeśli pupil ci na to nie pozwala.
3. Przycinaj pazur tak długo, aż zobaczysz owalny zarys na przekroju. To granica między częścią martwą a żywą. Przekroczenie jej może skutkować krwawieniem. 

Kiedy zacząć obcinać psu pazury?

Przyzwyczajaj pupila do obcinania pazurów już w wieku szczenięcym, od pierwszych tygodni w twoim domu. Szczenięta nie potrzebują zazwyczaj cążek czy gilotynki, ponieważ ich pazury są dość krótkie. Chodzi tutaj tylko i wyłącznie o to, by przyzwyczaić szczenię do tego zabiegu.
Autorka: Natalia Ciszewska