Data modyfikacji:

Pies w domu - jak wychować psa w domu?

Każdy psiarz zachwala zalety życia z ukochanym czworonogiem u boku. Jeśli i my marzymy o zbudowaniu więzi z tym oddanym i wiernym przyjacielem człowieka, musimy pamiętać jednak o tym, że opieka nad zwierzęciem to nie tylko blaski, ale również i cienie. Przed powitaniem nowego, włochatego członka rodziny, warto zastanowić się więc, czy jesteśmy gotowi na psa w domu. Jakie warunki musimy zapewnić czworonogowi? Co będzie lepsze – adopcja czy może zwierzę kupione z hodowli? Które z ras sprawdzą się najlepiej dla rodzin z dziećmi? W poniższym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości – zachęcamy do uważnej lektury!
pies w domu

Pies w domu – kupno czy adopcja?

Psiak wzięty ze schroniska czy może zakupiony w hodowli – która z opcji będzie lepsza? To pierwsze pytanie, które często nurtuje przyszłych właścicieli czworonożnych przyjaciół. Zastanówmy się najpierw, jaka idea jest nam bliższa. Schroniska i wszelkie fundacje nieustannie aktualizują bazy swoich podopiecznych, którzy czekają na nowy i kochający dom. Wśród czworonogów gotowych na adopcję znajdziemy zarówno małe, jak i duże pieski, szczeniaki oraz wiekowych seniorów. Musimy pamiętać jednak, że czworonogi wzięte ze schroniska niejednokrotnie wymagają dużego zaangażowania wychowawczego ze strony właścicieli. Jeśli nie jesteśmy więc pewni, czy będziemy wiedzieli, jak dać wsparcie psu w domu wziętemu ze schroniska, zawsze możemy skorzystać z pomocy osób pracujących w takim miejscu.

Na stronie zwierzęcych ośrodków adopcyjnych znajdziemy również galerię zdjęć oraz obszerne opisy na profilu każdego zwierzaka. Dowiemy się z nich między innymi, jak zwierzę reaguje na inne psy, czy jest wycofane, nerwowe, jakie przebyło do tej pory choroby. To informacje, których absolutnie nie należy bagatelizować. Jeśli zdecydujemy się na adopcję, ochronimy czworonoga przed smutnym losem spędzonym w boksie i odmienimy jego los. Weźmy to pod uwagę, gdy planujemy spędzić życie u boku wdzięcznego zwierzaka!

Czasami jednak mamy upatrzoną jedną i jedyną rasę psa i chcemy mieć pewność, że dorastał w pełnym miłości domu. Wtedy też możemy zdecydować się na kupno czworonoga z hodowli i dotyczy to w szczególności szczeniąt. Pamiętajmy jednak, by wybierać wyłącznie profesjonalne hodowle. Ich wykaz odnajdziemy między innymi na stronie Związku Hodowców Psów Rasowych. To bardzo ważne, by wybrany przez nas pies dorastał wcześniej w godnych warunkach. Kupowanie zwierząt z pseudo-hodowli skazuje je na długotrwałe cierpienie i daje ciche przyzwolenie na prowadzenie takich nielegalnych biznesów, gdzie nie liczy się dobro czworonogów tylko zarobkowanie oparte na nieuczciwości.

Jaki pies do domu?

Jaki pies do domu? To kolejne z pytań, które niejednokrotnie nurtuje przyszłych właścicieli zwierzaków. Najważniejsze jest jednak to, aby pod żadnym pozorem nie sugerować się aktualnie obowiązującą „modą”. Oczywiście możemy mieć na oku te rasy, które bardziej nas interesują, ale musimy wziąć pod uwagę masę innych czynników. Przed wyborem rasy i wielkości czworonoga zastanówmy się:
  • czy mamy na co dzień wystarczająco dużo czasu, by zapewnić psu opiekę;
  • czy jesteśmy cierpliwi i wyrozumiali (również wtedy, gdy dorastający pies zniszczy naszą ulubioną parę butów!);
  • czy dysponujemy odpowiednimi środkami, które umożliwią nam utrzymanie psa.
Bardzo ważna jest umiejętność świadomego oceniania swoich upodobań. Jeśli na co dzień mieszkamy w kawalerce i prowadzimy bardzo intensywny tryb życia, wybór dużego psa wcale może nie być najlepszy. Nie oznacza to jednak, że małe psiaki nie wymagają spacerów.

Pies sam w domu 8 godzin musi mieć po tym czasie zagwarantowaną odpowiednią porcję ruchu! Pomyślmy więc, na co musimy być przygotowani, jeśli zdecydujemy się na psa w domu!
  • Pies wymaga regularnego wyprowadzania – minimum trzy razy dziennie po pół godziny.
  • Z czworonogiem musimy odbywać wizyty u weterynarza – obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie, odrobaczanie, zabezpieczanie przed kleszczami.
  • Pupil powinien mieć zapewnione wszystkie niezbędne zabiegi pielęgnacyjne – mycie, przycinanie sierści, obcinanie pazurów, czyszczenie uszu czy nawet… zębów!
  • Czworonożny przyjaciel człowieka także powinien być odpowiednio karmiony – karmami suchymi lub mokrymi wzbogaconymi składnikami odzwierciedlającymi potrzeby dietetyczne wynikające z wieku lub przebytych chorób psa.
  • Warto wspomnieć również o zagwarantowaniu zwierzęciu wygodnego posłania, w którym będzie czuć się bezpiecznie.
  • Niebagatelną rolę odgrywają także różnorodne zabawy z psem w domu i poza nim.

Jaki pies do domu z ogrodem i dziećmi, a jaki do niewielkiego mieszkania?

Jakiego psa wybrać na swojego przyjaciela – małego, średniego, dużego, giganta? Oczywiście każdy z naszych włochatych przyjaciół obdaruje nas bezgranicznym oddaniem. Wielkość pupila musimy dostosować jednak do warunków mieszkaniowych. Małe psy są niezwykle ruchliwe i wymagają wielu zabaw na świeżym powietrzu. Łatwiej im będzie jednak odnaleźć się także w mieszaniu o niewielkim metrażu. Jakie rasy mamy do wyboru, jeśli chcemy zdecydować się na zakup lub adopcję małego psa do domu? Czekają na nas między innymi yorki, shih tzu, buldożki francuskie, corgi, maltańczyki, mopsy i wiele innych.

Jakie są z kolei cechy charakterystyczne średnich psów? Pamiętajmy, że nie ma jednoznacznego rozróżnienia wielkościowego. Czworonóg, którego zaliczymy do średniego gabarytowo, może ważyć mniej więc od 8 do nawet 40 kg. Oznacza to więc, że nie wszystkie zwierzaki z tej grupy będą się czuły komfortowo chociażby w kawalerce. Wśród najpopularniejszych ras średnich znajdziemy między innymi spaniele, border colie, beagle, chow chow, owczarki niemieckie, labradory retrivery, goldeny.

Minimalna waga dużych czworonogów nie spada poniżej 40 kg. To zwierzaki, które mogą urosnąć nawet do 100 cm. W praktyce oznacza to więc, że będą to doskonałe psy do domu z ogrodem, dzięki czemu zapewnimy im również dodatkowy dostęp do otwartej przestrzeni poza spacerami, które i tak powinny być dla nas niezmienną rutyną opiekuńczą! Dogi, bernardyny, mastify tybetańskie czy nowofundlandy to z kolei przykłady najczęściej spotykanych ras psów dużych.

A jakimi zasadami wyboru zwierzaka powinni kierować się rodzice? Mówi się o tym, że są szczególnie rekomendowane rasy psów do domu z dziećmi. Warto pamiętać jednak, że każdy odpowiednio wychowany pies będzie doskonałym kompanem malucha. Specjaliści rekomendują jednak wybieranie psiaków o łagodnym i cierpliwym usposobieniu. Idealne do roli przyjaciela dziecka wydają się spaniele, goldeny, maltańczyki, owczarki podhalańskie, pudle czy samojedy. Przygotujmy także pociechę na pojawienie się w domu nowego, czworonożnego członka. Uczmy dziecko szacunku i prawidłowych zachowań, wśród których nie ma miejsca na agresję.

Jak wytresować psa w domu?

Kiedy pies przestaje sikać w domu? Czemu ukochany zwierzak płacze i wyje, gdy wychodzimy do pracy? Co zrobić, by zwierzę było posłuszne na spacerach? Te pytania często nurtują nowych właścicieli pupili. Trzeba pamiętać, że zachowania zwierząt odzwierciedlają często ich lęki oraz są spuścizną po poprzednich posiadaczach. Zwłaszcza jeśli dorosły pupil wciąż załatwia swoje fizjologiczne potrzeby w domu, a my nie potrafimy znaleźć odpowiedzi, dlaczego pies sika w domu. Gdy wychowujemy czworonoga, powinniśmy być cierpliwi i wyrozumiali. Warto też skorzystać z profesjonalnych szkoleń oraz kursów certyfikowanych behawiorystów, którzy pokażą metody bezpiecznej i efektywnej tresury psów.
Autorka: Anna Mlonka