Data publikacji:

Spacery z 3-miesięcznym szczeniakiem – czy można wychodzić na spacer z 3-miesięcznym szczeniakiem?

Szczeniaczki wyróżniają się niezwykłym urokiem, bez względu na rasę psa czy fakt, że piesek jest kundelkiem. Śliczne pieski nie od razu powinny opuszczać dom, czyli musi minąć trochę czasu, co najczęściej ma związek ze szczepieniami przeciw chorobom zakaźnym i odrobaczaniem. Nie wolno narażać malucha na choroby o podłożu zakaźnym czy zarobaczenie, gdyż to może bardzo źle wpłynąć na jego rozwój, a także na stan zdrowia. Sprawdź, jak powinny wyglądać spacery z 3-miesięcznym szczeniakiem!
spacery z 3 miesięcznym szczeniakiem

Spacery z 2-miesięcznym szczeniakiem – czy można?

Szczeniaki nie mogą od razu być wyprowadzane na spacery. Ich pierwszy spacer musi być uzależniony od kalendarza szczepień oraz należy do tego czasu dodać dwutygodniową kwarantannę (po ostatniej podanej szczepionce). Chodzi o to, że po przyjęciu szczepienia pies nie nabiera od razu odporności – przez 2 tygodnie może być słabszy i osowiały. Brak szczepień oznacza absolutny zakaz wyprowadzania pieska na dwór. Naraża się go w ten sposób na choroby przenoszone przez inne psy, co może mieć katastrofalny skutek. Piesek musi być zaszczepiony zgodnie z ogólnie obowiązującymi terminami szczepień, czyli:
  • w 5 lub 6 tygodniu życia szczeniak musi być zabezpieczony przed chorobami takimi jak parwowiroza i nosówka;
  • w 8 lub w 9 tygodniu piesek musi przyjąć szczepionkę przeciw nosówce, parwowirozie oraz chorobie Rubartha;
  • w 12–13 tygodniu życia szczeniak musi przyjąć szczepionkę przeciw chorobom takim jak wirus parainfluenzy, parwowiroza, choroba Rubartha, nosówka i adenowirus;
  • pomiędzy 12 a 16 tygodniem życia trzeba szczeniaka zaszczepić przeciw wściekliźnie, co ma charakter obowiązkowy.
Należy również uwzględnić konieczność systematycznego podawania preparatów na odrobaczanie psa. Robi się to w miarę potrzeb (najlepiej jest częstotliwość podawania tabletek przeciw robakom ustalić z weterynarzem, co można zrobić w trakcie wizyt związanych ze szczepieniami). Tak więc z terminarza szczepień oraz z kwarantanny wynika, że spacer z 2-miesięcznym szczeniakiem powinien poczekać (czyli nie powinno się wychodzić ze szczeniakiem na dwór, gdyż może to zagrażać jego zdrowiu).

Spacery z 3-miesięcznym szczeniakiem – czy to odpowiedni moment?

W przypadku 3-miesięcznego pieska, temat wyjścia na pierwszy spacer musi poczekać na zakończenie cyklu szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, co oznacza, że można zakładać wyprowadzenie pieska na dwór, gdy ukończy 3,5–4 miesiąc życia. Pierwszy kontakt z przestrzenią poza domem nie może być dla psa szokiem. Podwórko czy park to dla pieska nowa sytuacja – szczeniak może zareagować strachem. Przyzwyczajanie szczeniaka do spacerów to proces – można na przykład zacząć od krótkich wyjść do ogrodu lub na pobliski skwer czy do parku, ale tych spacerów nie można traktować tak jak w przypadku psów dorosłych.
Warto zauważyć, że zakładanie pieskowi obroży lub szelek na pierwsze wyjście powinno być poprzedzone przyzwyczajaniem pieska do tego typu akcesoriów w domu. Inaczej piesek może się zestresować – nie dość, że zobaczenie terenu poza domem jest dla niego nowym doznaniem, to jeszcze musi nosić na przykład szelki, których wcale nie zna. Im mniej stresu dla pieska, tym więcej fajnych doświadczeń na pierwszym spacerku.
Szczeniaka na spacerze trzeba stale obserwować, by nie stała mu się jakaś krzywda, która może stać się na dodatek traumą, przez co piesek będzie lękliwy. Można najpierw wychodzić na dwór ze szczeniakiem na rękach i tylko na chwilę wypuścić go na trawę. Bez względu na to, jak opiekun zaplanuje pierwsze wyjście, trzeba uważać na zachowanie innych psów (większość psów będzie przyjaźnie nastawiona, ale tak po prawdzie, charakter psów spotykanych na spacerach poznaje się po jakimś czasie). Trzeba też uważać, by szczeniak nie wpadł nikomu pod nogi (ludzie nie zawsze są w stanie przewidzieć, że mogą nadepnąć psie maleństwo przez zupełny przypadek).

Spacery z 3-miesięcznym szczeniakiem – jakie miejsca wybierać?

Jeśli chodzi o spacery ze szczeniakiem (3,5–4 miesiąc życia najwcześniej), warto wybierać miejsca, w których zazwyczaj nie ma zbyt dużo ludzi oraz innych zwierząt domowych. Chodzi o to, by szczeniak na spokojnie mógł poznawać okolicę. Można wybierać godziny, w których na spacery z psami wybiera się mniej osób. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli opiekun musi iść do pracy. W upalne dni powinno się unikać wychodzenia z psem, gdy dosłownie żar leje się z nieba i nie powinno prowadzić się pieska po mocno rozgrzanym asfalcie czy chodniku. Na spacer powinno zabierać się pojemnik z wodą dla psa.
Każdy, kto tylko planuje zakup lub adopcję szczeniaka ze schroniska, musi liczyć się z tym, że pies na każdym etapie życia będzie wymagał opieki. Psa trzeba wychować, co również wymaga zaangażowania. Oczywiście używa się określenia typu tresura, ale skoro pies dla wielu osób jest członkiem rodziny, to nie zamienić słowa tresura na wychowanie?
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.