Data modyfikacji:

Jakie szelki dla psa owczarka niemieckiego wybrać?

Jakie szelki dla owczarka niemieckiego długowłosego wybrać? Jakie pierwsze szelki dla psa dużej rasy są najlepsze? Poznaj rodzaje szelek polecanych dla dużych psów. Dowiedz się, jak zakładać pupilowi szelki i na co zwrócić uwagę przed zakupem.
Szelki dla psa owczarka niemieckiego

Szelki dla dużego psa – jakie wybrać?

Wytrzymałe, lekkie, przewiewne i niezawodne to cechy, które powinny charakteryzować dobre szelki dla dużych psów. Musisz czuć, że możesz na nich polegać, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Wybierz te, które cieszą się najlepszą opinią użytkowników w internecie.
Szelki dla psa dużej rasy mogą być skórzane lub wykonane z taśmy z tworzywa sztucznego. Niekiedy można też spotkać modele, które są zbudowane z siateczki mesh lub zawierają neopren.
Twój pies lubi pływać lub spacerować w strugach deszczu? Koniecznie sprawdź, czy szelki są wodoodporne lub przynajmniej szybkoschnące. Szelki skórzane trzeba przeważnie impregnować, chyba że producent już zadbał o to wcześniej. Czasem warto zamienić szelki na obrożę, jeśli masz szelki skórzane, których wytrzymałość zmniejsza się pod wpływem kontaktu z wodą.

Rodzaje szelek dla dużego psa

Szelki typu guard
Paski przylegają do ciała zwierzęcia w obrębie szyi i klatki piersiowej, a dokładniej w takich miejscach, by nie powodowały dyskomfortu podczas poruszania się. Sprawdzą się zarówno u psów, które są umiarkowanie aktywne, jak i u tych, które potrzebują bardzo dużo ruchu.
Szelki typu walk-in
Ich obsługa jest banalnie prosta, ale poleca się je na początek. Wystarczy rozłożyć produkt na podłodze, a łapy psa przełożyć przez dwie największe dziury między pasmami. Szelki należy spiąć na grzbiecie za pomocą klamry, obok której powinno znajdować się oczko, do którego mocujemy karabińczyk od smyczy.
Szelki typu walk-in
To dobry wybór dla psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy oraz dla tych, które na spacerze są bardzo pobudzone i bardzo ciągną. Niestety, mogą utrudniać psom bieganie. Obecność taśmy na wysokości ich klatki piersiowej ogranicza nieco ruchomość kończyn piersiowych. Mogą też niekiedy obcierać skórę pupila. Dlatego sprawdzą się dla psów mało aktywnych lub średnio aktywnych.
Szelki norweskie
To szelki siodełkowe, np. szelki typu Julius K. Nadają się zarówno do treningów, jak i zwykłych codziennych spacerów. Są bardzo wytrzymałe i cieszą się bardzo dobrą opinią zadowolonych psich opiekunów. Dobrze dopasowują się do sylwetki psa. Podszewka jest wykonana z materiału przepuszczającego powietrze, dlatego nie powinna powodować problemów skórnych.

Jakie szelki dla aktywnego psa?

Sprawdź szelki typu guard, bezuciskowe lub szelki sportowe. Modele, które mają pasek na wysokości klatki piersiowej, mogą ograniczać ruchy zwierzęcia, przez co pupil będzie czuł dyskomfort podczas biegania. Może to skutkować niezaspokojeniem w pełni potrzeby aktywności fizycznej. Dlatego szelki zapinane z przodu raczej nie są dobrym wyborem dla psów, które są bardzo aktywne.

Jak dobrać rozmiar szelek do psa?

Ważny jest nie tylko dobór modelu, który sprawdzi się u twojego psa, ale także rozmiaru. Kieruj się zasadą, że dobrze przylegające szelki to takie, pod które możesz włożyć dwa palce (w przypadku psów ras średnich, dużych i olbrzymich).
Kupując szelki on-line, warto wcześniej zmierzyć obwód pupila w najszerszym miejscu na wysokości klatki piersiowej, obwód szyi oraz szerokość przedpiersia (jeśli decydujesz się na szelki norweskie lub na te zapinane z przodu).
Szelki muszą być dopasowane, by prawidłowo spełniały swoją funkcję, dlatego pamiętaj o ich regulacji przed każdym spacerem. To szczególnie ważne, jeśli masz szczeniaka owczarka niemieckiego, który bardzo szybko rośnie. Pamiętaj, że pies ze zbyt dużych szelek może się łatwo wyswobodzić i uciec. Luźne szelki mogą powodować również otarcia na skórze, dlatego zwróć szczególną uwagę na ich regulację.

Jak zakładać psu szelki? Instrukcja obsługi zakładania szelek

Niestety, nie ma na to jednej recepty. Każde szelki są inne, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Większość z nich wymaga przełożenia pasków szelek przez kończyny piersiowe psa, ale nie zawsze. Jeśli chcesz to zrobić poprawnie, to koniecznie przeczytaj informacje na etykiecie.

Szelki do samochodu dla psa

Rolą szelek jest zapewnienie pupilowi większego bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Taki produkt należy założyć psu według instrukcji producenta oraz przypiąć pas do samochodu na tylnym siedzeniu. Szelki muszą dobrze przylegać do ciała psa, ponieważ w razie wypadku pupil może się z nich wyswobodzić, jeśli będą zbyt luźne.
Niektóre modele są uniwersalne i nadają się zarówno na zwykły spacer, jak i na przejażdżkę samochodem. Warto zwrócić uwagę, czy model, który cię interesuje, ma specjalny łącznik, który można wpiąć do samochodu.

Wady szelek dla psa:

Zalety szelek dla psa: