Data modyfikacji:

Zakopane z psem. Gdzie na weekend i na wakacje?

 „Wszędzie dobrze, ale z psem najlepiej” - to słowa powtarzane przez wielu sympatyków zwierząt. Nie można się zatem dziwić, że niektórzy z nas, planując wakacje, uwzględniają również pobyt swojego pupila. Jak się przygotować na wakacje z psem w górach? Które trasy wybrać z psem w Zakopanem? Odpowiadamy!
pies na wakacjach

Góry z psem - jak się przygotować?

Aby jak najlepiej skorzystać z wolnego czasu wraz ze swoim pupilem, trzeba się odpowiednio przygotować:
  • rezerwacja noclegu - należy pamiętać, że Zakopane to bardzo popularne miejsce i wyszukanie obiektów noclegowych akceptujących zwierzęta może okazać się nie lada wyzwaniem. Najlepszym rozwiązaniem jest rezerwacja z dużym wyprzedzeniem czasowy;
  • analiza pobliskich restauracji - dobrze jest zapoznać się z ofertą pobliskich restauracji i akceptacją zwierząt na wypadek, kiedy pies miałby towarzyszyć podczas spożywania posiłku;
  • wizyta u weterynarza - obowiązkowo należy zapoznać się ze stanem zdrowia psa oraz zabezpieczyć go przed kleszczami;
  • przygotowanie niezbędnego ekwipunku: smyczy, szelek, kagańca, przenośnej butelki na wodę i miski, apteczki, koca lub posłanka, ulubionej zabawki, identyfikatora.

Zakopane z psem - polecane trasy

 Najważniejszą informacją, z którą powinien zapoznać się każdy turysta podróżujący z psem do Zakopanego, jest fakt, że trasy Tatrzańskiego Parku Narodowego są zamknięte dla czworonogów, co zawęża nieco pulę atrakcji. Nie jest możliwe na przykład zwiedzenie Morskiego Oka z psem. Niestety wraz z upływem czasu, liczba ograniczeń wzrasta, dlatego należy zapoznawać się z nimi na bieżąco.

Jednak nie należy się zniechęcać, ponieważ Zakopane to nie tylko Tatrzański Park Narodowy. Poniżej przedstawiamy przykładowe trasy.

Gubałówka z psem

Gubałówka to bardzo popularna atrakcja turystyczna, która jest dostępna dla czworonogów. Istnieją dwie trasy umożliwiające osiągniecie celu: niebieski szlak, który ma swój początek na Szymoszkowej Polanie oraz czarny szlak, wzdłuż kolejki. Obie trasy nie są bardzo wymagające technicznie i nie powinny stanowić trudności dla psa. Co ciekawe, wjazd kolejką na Gubałówkę z psem również jest możliwy. Warunkiem koniecznym jest uiszczenie opłaty oraz posiadanie kagańca i smyczy. Wjazd zajmuje około trzy minuty.

Dolina Chochołowska do wysokości schroniska PTTK

Dolina Chochołowska to największa dolina polskich Tatr, warto odwiedzić ją z psem. Trasa zaczyna się na Siwej Polanie, ma bardzo łagodny charakter i słynie z malowniczych widoków, szczególnie wiosną. Na końcu doliny znajduje się schronisko PTTK, w którym dobrze jest posilić się na powrót. Całość trasy trwa około dwóch godzin. Należy podkreślić, że Dolina Chochołowska to obecnie jedyna dolina Tatr, którą można odwiedzić z psem.

Droga pod Reglami

Jest to wymagająca pod względem długości trasa, bowiem liczy ona około dziesięciu kilometrów. Podróż z psem w góry rozpoczyna się w Kuźnicach, a kończy w Dolinie Kościeliskiej. Czarny szlak łączy trasy pozostałych tatrzańskich dolin, gwarantując zmienność terenu, szumiące potoki oraz widoki zapierające dech w piersiach. Pokonanie trasy może zająć nawet trzy godziny.

Antałówka

Trasa na Antałówkę, czyli niewielkie wzniesienie w górnej partii Zakopanego, jest stosunkowo krótka, jednak prowadzi przez lasy oraz łąki, zapewniając malownicze widoki na Tatry. Jest to wymarzone miejsce na rodzinny piknik, podejście jest tak proste, że nie stanowi problemu nawet dla dzieci. Antałówka to dobra rozgrzewka, zwłaszcza podczas pierwszej podróży z psem do Zakopanego, która pozwoli obyć się pupilowi z nowym otoczeniem.

Tatry Słowackie - potrzebny będzie paszport

Podróżnicy wraz z psami mogą zdobyć także Tatry po stronie Słowacji, co jest zacznie łatwiejsze od strony prawnej. Słowacki odpowiednik Tatrzańskiego Parku Narodowego zezwala na obecność czworonogów na szlakach, pod warunkiem posiadania psiego paszportu, wyrobionego u weterynarza. Tatry Słowackie stoją otworem, co nie znaczy, że dobrym pomysłem będzie podróż z psem na Rysy. Planując piesze wędrówki, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swoje i pupila.